Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Putin jasně zvítězil, nepřesvědčil však voliče v Moskvě ani pozorovatele

  7:22aktualizováno  11:52
Vladimir Putin byl podle ranních předběžných výsledků zvolen ruským prezidentem již v prvním kole. Hlasovalo pro něj přes 45 milionů ruských voličů. V Moskvě a v zahraničí se mu však už tak drtivě nedařilo.

On-line rozhovor s reportérkou MF DNES najdete zde

Z Moskvy odpovídala Adéla Dražanová

Podle úplných výsledků získal Vladimir Putin v neděli přes 63 procent hlasů, takže se plně potvrzují volební odhady i předpoklady. Druhou příčku zaujal vůdce komunistů Gennadij Zjuganov s podporou více než 12 milionů voličů, tedy kolem 17 procent hlasů.

Na třetí příčce skončil jediný nováček mezi uchazeči o Kreml, miliardář Michail Prochorov se ziskem přes 7 procenta hlasů. Předstihl tak vůdce nacionalistů Vladimira Žirinovského (přes 6 procent) i levicového politika Sergeje Mironova (přes 3 procenta).

OBSE: Kampaň Putinovi stranila

Kampaň před nedělními prezidentskými volbami v Rusku jednoznačně stranila dosavadnímu premiérovi Vladimiru Putinovi, který hlasování vyhrál, řekl v Moskvě šéf pozorovatelů Organizace pro bezpečnost a spolupráci (OBSE). Podle jeho slov hlasování provázely závažné problémy. "Nešlo o opravdovou soutěž a kvůli zneužívání vládních zdrojů nikdy nebylo pochyb o tom, kdo nakonec vyhraje," uvedl Tonino Picula, šéf pozorovatelské mise OBSE.

Žirinovskij a Mironov už pogratulovali Putinovi ke zvolení hlavou státu, na rozdíl od Zjuganova, který volby označil za "nepoctivé, nelegitimní a netransparentní". Putin naopak telefonicky blahopřál Prochorovovi k "úctyhodnému výsledku" a popřál mu úspěch s novou pravicovou stranou, kterou miliardář zakládá.

V nedělních volbách mohlo hlasovat více než 108 milionů voličů. Účast podle Čurova přesáhla 65 procent.

V Moskvě se Putin přes 50 procent nedostal

Předpokládaný vítěz ruských prezidentských voleb se však v hlavním městě Moskvě možná nedostane přes hranici 50 procent, přestože celostátně se jeho bilance blíží 65 procentům. Podle předběžných výsledků se v Moskvě na druhé místo za Putina dostal miliardář Michail Prochorov.

V ruské metropoli bylo nad ránem sečteno necelých 30 procent hlasů a podle nich má první Putin na svém kontě 48,2 procenta a druhý Prochorov 19,4 procenta hlasů. Šéf komunistů Gennadij Zjuganov, který je celostátně druhý, je v Moskvě až za Prochorovem s necelými 19 procenty.

Nespokojený Prochorov

Volby doprovázela účast rekordního počtu pozorovatelů. Do Ruska jich ze zahraničí přijelo téměř 700, doplnily je desetitisíce domácích. Jen štáb prezidentského kandidáta Michaila Prochorova zaznamenal zhruba 4 000 pochybení. Zprávy o nich údajně docházely celou noc. Sám Prochorov prohlásil, že všechny zjištěné kauzy se dostanou před soud. Zvláštní pobouření Prochorova a členů jeho volebního týmu prý vyvolal incident ve dvou městech Moskevské oblasti, kde byli dva pozorovatelé zbiti. Skandál vyvolal i konflikt v hlavním městě, kde jedna členka volební komise obvinila dva pozorovatele ze sexuálního obtěžování. Oba obvinění odmítli. Podle šéfa ústřední volební komise Vladimira Čurova se velká většina stížností ukáže jako omyl. Zprávy pozorovatelů o volebních pochybeních se podle Čurova potvrdí jen v deseti procentech.

Podle prvních zpráv to v druhém největším městě země vypadalo podobně jako v Moskvě. Pozdější výsledek 59,66 procenta však ukázal, že dosluhující premiér se v západoruském městě přes polovinu dostal.

Putina za vítěze uznává petrohradský štáb Žirinovského, Mironova i Prochorova, podle štábu komunisty Zjuganova zde k pochybením došlo, ale nebyla tak závažná jako při prosincových volbách do parlamentu.

Drtivou podporu má dosluhující premiér na ruském venkově a zejména v oblasti neklidného severního Kavkazu. V Ingušsku pro Putina hlasovalo 92 procent voličů, v Čečensku, kde volební účast překročila 99 procent, získal Putin bezmála sto procent hlasů.

Čím západněji, tím méně hlasů

Ruská ústřední volební komise zveřejnila i výsledky hlasování, které během noci docházely ze zahraničí. Volební místnosti byly zřízeny na ruských velvyslanectvích či konzulátech, ale často i v pronajatých prostorách na veřejných místech. Výsledky z České republiky komise nezveřejnila, na Slovensku hlasovala většina Rusů pro Vladimira Putina.

KOMENTÁŘ: Proč Putin vyhrál

Z publikovaných údajů vyplývá, že čím západněji od ruských hranic se hlasovalo, tím menší počet hlasů dostal vítěz prezidentských voleb Putin. Úměrně s tím se zvyšoval počet hlasů pro liberálního kandidáta Michaila Prochorova. Zatímco v Srbsku například pro Putina hlasovalo 68 procent voličů, na Slovensku jich bylo 54,9 a ve Španělsku 41,5. V Británii už Putin prohrál: získal 21,8 procenta hlasů, zatímco Prochorov 57,9 procenta.

Drtivou porážku utrpěl Putin na západním pobřeží USA. Podle voličských průzkumů v Los Angeles a San Francisku pro Putina hlasovalo jen 11 procent Rusů, zato Prochorovovi jich odevzdalo hlas 65 procent. Na Slovensku byl Prochorov druhý za Putinem se ziskem 24,3 procenta hlasů, třetí byl šéf komunistů Gennadij Zjuganov s 14,5 procenta hlasů.

Autoři: ,


Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

Kyjev schválil zákon o reintegraci Donbasu, za okupanta označil Rusko

Ukrajinská armáda u Avdijivky - severního předměstí Doněcku, kde v současnosti...

Ukrajinský parlament po dlouhých diskusích schválil takzvaný zákon o reintegraci Donbasu, který stanoví podmínky pro...

Historické poprvé. Papež oddal na palubě letadla letušku a stevarda

Devětatřicetiletá Paula Podestová a jedenačtyřicetiletý Carlos Ciuffard si...

Papež František cestou na sever Chile oddal v letadle letušku a stevarda, kteří ho od začátku týdne doprovázejí při...

Orkán se řítí Evropou směrem na východ. Zemřelo nejméně jedenáct lidí

Německo zasáhl ve čtvrtek silný vítr. Komplikoval dopravu a zjevně také život...

Už nejméně jedenáct obětí si vyžádala čtvrteční větrná bouře v Evropě. Oběti hlásí Německo, Nizozemsko, Belgie a...

Najdete na iDNES.cz