Putin slaví 62. narozeniny. Umělci ho vidí jako Herkula, který krotí USA

  16:20aktualizováno  16:20
Ruský vladař Vladimir Putin v úterý slaví 62. narozeniny. Od svých nejbližších jistě dostane spoustu zajímavých dárků, jen těžko však trumfnou počin jedné moskevské galerie. Ta od úterý vystavuje 12 obrazů, na kterých ruský prezident vystupuje v roli bájného Herkula. Jak velí pověsti, plní dvanáct úkolů, byť v poněkud moderním podání.

Putin slaví 62. narozeniny. Umělci ho vidí jako Herkula, který krotí USA (7. října) | foto: Profimedia.cz

Pověsti praví, že Héra seslala na Hérakla (nebo též Herkula) kletbu, po které zešílel a pobil děti své i Ífiklovy. Když se ze šílenství probral, chtěl se ze zločinu očistiti. Odešel do Delf, kde mu věštba nakázala cestovat za králem Eurystheem. Ten mu uložil 12 zapeklitých úkolů, při kterých mohl lehce přijít o život.

Oslava narozenin

Vladimir Putin v úterý slaví své 62. narozeniny v sibiřské tajze, stovky kilometrů od nejbližšího obydleného místa. Podle prezidentova mluvčího to prý bude poprvé za 15 let, co si šéf státu udělá volno a nestráví své narozeniny prací pro Rusko. Putinovi spolupracovníci prý chystají pro šéfa jen vřelá slova v blahopřání. Putin se dočkal přání i od dětí z Petrohradu, které mu zazpívaly vlastní oslavnou píseň. "Existuje jeden muž, který je z Petrohradu tak, jako my. Pro nás je ten jediný," zní text písně, která končí pokřikem "Všechno nejlepší prezidentovi Ruska!". O další dárek se postaralo nově založené mládežnické hnutí, které nechalo pomalovat fasády domů v různých koutech země, v Kaliningradu, Petrohradu, Sevastopolu, Moskvě, Novosibirsku, Irkutsku a Vladivostoku obřími kresbami s plamennými výrazy s velikými iniciálami. Ty, ač vzdáleny od sebe tisíce kilometrů, dávají dohromady slovo "Spasibo" jako výraz díků. Všechny gratulanty však překonal čečenský vládce Ramzan Kadyrov, který na Putinovu počest uspořádal v metropoli autonomní republiky stotisícový pochod.

Tuto pověst zná téměř každý. Moskevská galerie se toho rozhodla využít. Dvanáct úkolů přenesla na současné závažné světové problémy a do titulní role bájného bijce obsadila 170 centimetrů vysokého Vladimira Putina. Za obrazy stojí anonymní skupina umělců, kteří sledují fanouškovské stránky Putina na Facebooku, píše server The Guardian

Podle organizátora výstavy a zakladatele fanouškovského profilu Michaila Antonova má výstava za cíl ukázat ruského prezidenta v pravém světle a ne tak, jak ho prezentují západní média.

S jakými strastmi se tedy Putin na povedených obrazech potýká? V oděvu řeckého hrdiny se například vlastnoručně vypořádává s islámským teroristou, kterého s vážnou tváří drží pod krkem. Další obraz je mnohem propracovanější. Na něm neohrožený ruský prezident zápasí se čtyřhlavou Hydrou, jejíž hlavy reprezentují Evropskou unii, Kanadu, Japonsko a Spojené státy. Ne náhodou pak Putin stojí právě na americké hlavě.

Ruské děti přejí Putinovi písní:

Putin, Herkules a zkrocené Spojené státy

Bez moderní výzbroje se pak Putin na jednom z děl postavil letce Spojených států, která již několik týdnů bombarduje pozice islamistů v Sýrii a Iráku. Obrazy se vrací i k v mnoha ohledech kontroverzním olympijským hrám v Soči. Putin na barvami hýřící kompozici po vzoru Herkula krotí Kerynejskou laň se zlatými parohy, která symbolizuje úspěch ruských sportovců. Ve spoutání Erymanthského kance pak umělci vidí paralelu s tím, jak Putin zatočil s oligarchy.

O slovo se nepřekvapivě přihlásily také události na východě Ukrajiny. Anexe Krymu je na obrazu přirovnávána k chycení Krétského divokého býka. Na závěr výstavy pak Putin krotí strážce podsvětí – psa Kerbera. Koho tato bájná bestie symbolizuje? Pochopitelně Spojené státy.

Na výstavu se v den Putinových narozenin vypravili zejména novináři, dostavila se však i skupinka studentů, kteří přišli na pozvání Antonova. Studentka ekonomie Anna uvedla, že „toho o politice neví tolik, aby mohla kritizovat svého prezidenta,“. Dodala však, že ona i její přátelé souhlasí s rozhodnutími, které Putin ve vedení země dělá.

Fotogalerie

Nejvíce se jí líbil obraz, na kterém Putin na svých bedrech po vzoru Herkula drží nebesa. „Nebesa, která mohou spadnout na zem, symbolizují  válku, která hrozí Ukrajině. A pouze s pomocí Putina, který v Minsku dohodl příměří, nebesa ještě nedopadla,“ vysvětluje Anna (všechny obrazy si můžete prohlédnout zde).

Prezident s duší dobrodruha

Putin si během svého působení v prezidentském úřadu snaží vypracovat pověst nebojácného hrdiny jak jen to jde. Nečiní tak jen za jednacím stolem, ale i v divočině. Loni například nasedl do batyskafu a ponořil se k vraku staré ruské fregaty (více o této akci se dočtete zde).

Nebylo to navíc poprvé, co se neohrožený ruský státník vydal hluboko pod hladinu. Před čtyřmi lety absolvoval ponor na dno nejhlubšího jezera světa Bajkalu. Předloni pak ze dna Černého moře k překvapení všech vylovil dvě krásné antické amfory. Naneštěstí pro něj byly až příliš krásné a novináři okamžitě zavětřili podvod. A měli pravdu. Putinův mluvčí totiž později přiznal, že vše bylo pro ruského prezidenta předem připraveno (více o falešných amforách zde).

Když se ruský vladař nepotápí do extrémních hloubek, stává se z něj učiněný ochránce zvířat. V říjnu loňského roku se například snažil pomoct vzácným bílým jeřábům s cestou do teplých krajin. Divocí ptáci však poslouchali o něco méně než Putinovi podřízení a namísto cesty do vzdálených končin se v péči vědců vrátili do Ruska (více zde).
Hlavní zprávy

Nejčtenější

Zemřela chovatelka uštknutá mambou, podle lékařů ale z jiné příčiny

Praha, 05.10.18 Mamba zelená, odchyt, Hlubočepy,

Žena, kterou v minulém týdnu uštkla mamba zelená, zemřela. Podle lékařů ale nebyl příčinou útok smrtelně jedovatého...

Soud zprostil viny policistu, který zatarasil cestu ujíždějícímu motorkáři

Policisté podpořili kolegu Šimona Vaice /na snímku/, kterému hrozí trest za...

Obvodní soud pro Prahu 8 zprostil viny policistu Šimona Vaice, obviněného z těžkého zranění ujíždějícího motorkáře tím,...Tenhle objev se vymyká všemu, říká o úspěchu českých egyptologů jejich šéf

Ředitel Českého egyptologického ústavu Miroslav Bárta.

Čeští egyptologové opět potvrdili, jak jsou mimořádně úspěšní na své koncesi v Abúsíru nedaleko Káhiry. Oznámili další...

Zeman opět v živém vysílání mluvil vulgárně. O ekonomických „zm*dech“

Prezident Miloš Zeman vystoupil 5. října 2018 v Jízdárně Pražského hradu na...

Prezident Miloš Zeman v živém vysílání veřejnoprávního Českého rozhlasu opět mluvil vulgárně. Nejprve se ujistil, že...

Kvůli Zemanovým vulgaritám jsem chtěl vysílání ukončit, řekl moderátor ČRo

Prezident Miloš Zeman vystoupil 5. října 2018 v Jízdárně Pražského hradu na...

Prezident Miloš Zeman v pondělním živém vysílání Českého rozhlasu označil solární barony za ekonomické zm*dy. A opět...Další z rubriky

Italský starosta, který přijímal migranty, nesmí do svého města

Italský starosta Domenico Lucano, který byl zadržen za podporu nelegální...

Domenico Lucano, starosta italského města Riace, které bývalo vzorem integrace migrantů, nesmí do svého města. Rozhodl...

Makrobiotický guru svou dietou zabil manželku, míní italská policie

Ilustrační snímek

Italský podnikatel a propagátor extrémní podoby makrobiotické diety Mario Pianesi je podezřelý, že způsobil smrt své...

Babiš se sejde s Billem Gatesem. Řešit mají podporu vědy i humanitární pomoc

Zakladatel Microsoftu Bill Gates.

Andrej Babiš se má ve čtvrtek v Bruselu sejít se zakladatelem softwarové společnosti Microsoft Billem Gatesem. O...Najdete na iDNES.cz