Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Putin i Bush jsou se summitem spokojeni

  19:45aktualizováno  19:45
Spokojenost s výsledky rusko-amerického summitu vyjádřili prezidenti obou zemí Vladimir Putin a George Bush. Ti spolu s manželkami zavítali do Petrohradu, kde je o víkendu čeká hlavně kultura. "Všichni naši experti jsou s výsledky summitu ve všech posuzovaných otázkách rusko-amerických vztahů spokojeni," řekl Putin po návštěvě Ermitáže. "Všechny cíle návštěvy prezidenta Spojených států v Rusku byly dosaženy," dodal. "Myslím si, že summit splnil naše očekávání," míní i Bush.

Ruský prezident zároveň řekl, že na začátek června pozval vedoucí představitele Indie a Pákistánu do Kazachstánu, aby spolu s nimi hledal možnosti zmírnění konfliktu v Kašmíru. Naznačil, že by indický premiér Atal Bihárí Vádžpéjí a pákistánský prezident Parvíz Mušaraf měli přijet do bývalé kazašské metropole Almaty.

Agentura Interfax s odvoláním na dobře informované zdroje uvedla, že schůzka Vádžpéjího a Mušarafa by se mohla konat v období mezi 3. až 5. červnem, kdy se v Almaty uskuteční plánovaná mezinárodní konference o spolupráci asijských zemí. Místo schůzky později potvrdil i mluvčí indické vlády.

Pákistánský ministr informací Nisar Memon na zprávu reagoval slovy, že Pákistán odpoví na pozvání ruského prezidenta Putina kladně. Bush na toto téma uvedl, že vývojem vztahů mezi Indií a Pákistánem je hluboce znepokojen a vyzval obě strany, aby se zasadily o zmírnění napětí a vyřešení problému.

Další protesty
Několik set komunistů, nacionalistů a antiglobalistů protestovalo v Petrohradě proti
návštěvě šéfa USA Bushe ve městě. Poté co část demonstrantů prorazila policejní kordon, byli zadrženi.

Několik desítek z nich následovalo Bushe i na petrohradskou univerzitu, kam se odebral k setkání se studenty.

Večer oba prezidenti zhlédli v Mariinském divadle balet Louskáček. 

PŘEDCHOZÍ VÝVOJ:
Nová smlouva sníží jaderný arzenál
Prezident USA George Bush a jeho ruský protějšek Vladimir Putin podepsali v pátek v Moskvě smlouvu o snížení jaderného arzenálu obou zemí. Během deseti let má počet bojových hlavic klesnout o tři čtvrtiny.

Podpisem smlouvy začal třídenní summit, kterým podle odborníků začíná nová éra spolupráce mezi Ruskem a Západem.

Bush, který je v Rusku poprvé, se s Putinem setkal v Kremlu. Jejich v pořadí páté setkání trvalo zhruba hodinu. Navázalo na ně širší jednání za účasti představitelů obou stran. Bush se má setkat s představiteli ruských politických, společenských a náboženských kruhů.

Poté, co podepsali smlouvu o omezení jaderného arzenálu, uspořádal Putin oficiální oběd v Kremlu na počest Bushe a jeho choti. Večer je očekáván v rezidenci Novo-Ogarevo ruského prezidenta poblíž Moskvy. Americký pár zde možná stráví svou druhou noc v Rusku.

Ve společném prohlášení o nových strategických vztazích mezi oběma zeměmi se uvádí, že oba státy chtějí zvýšit transparentnost v oblasti protiraketové obrany a také zkoumat možnosti spolupráce v této sféře.

Bush dorazil do ruské metropole ve čtvrtek večer po návštěvě Berlína, která netrvala ani dvacet hodin. Ve svém projevu k poslancům Spolkového sněmu vznesl k Evropanům výzvu, aby setrvali po boku Spojených států a aby prokázali rozhodnost v boji proti teroru, který Bush označil za "hrozbu pro civilizaci".

NOVÁ SMLOUVA

* Samostatná kapitola je věnována spolupráci v nešíření zbraní hromadného ničení a v boji proti mezinárodnímu terorismu.
* Rusko a USA budou společně usilovat o normalizaci situace v Afghánistánu, ve Střední Asii, v Abcházii a Náhorním Karabachu.
* Prezidenti rovněž potvrdili, že si obě země zachovají patronát nad mírovým procesem na Blízkém východě.
* Obě strany vítají ustavení nové Rady Rusko-NATO a chtějí zkoumat možnosti praktické spolupráce v protiraketové obraně pro Evropu.
* V ekonomické sféře jsou Rusko a USA rozhodnuty odstranit vzájemné překážky.

Poslední smlouva o odzbrojení?
Setkání prezidentů se konalo jen ve velmi úzkém okruhu. Kromě hlav států byli přítomni šéf ruské Bezpečnostní rady Vladimir Rušajlo a poradkyně amerického prezidenta pro bezpečnostní otázky Condoleezza Riceová.

Jednání zakončila společná tisková konference a podpis Smlouvy o snížení stavu strategických útočných zbraní, zkráceně označovaná jako "moskevská smlouva". Během deseti let má výrazně snížit jaderný arzenál obou zemí na 1700 až 2200 bojových hlavic z nynějších 6000 až 7000.

Třístránkový dokument znamená dosud největší redukci strategických jaderných zbraní a může být také poslední smlouvou tohoto druhu. Činitelé americké vlády nedávno sdělili, že nemají v plánu s Ruskem jednat o další odzbrojovací dohodě.

Podpis smlouvy je výsledkem ústupku vůči Putinovi. Ruský prezident požadoval oficiální písemnou formu dokumentu a ratifikaci americkým Senátem a ruskou Státní dumou. Bush původně prohlašoval, že dohoda by měla být jen neformální.

Přes omezení stavu bojových hlavic, které mohou být instalovány v raketách nebo na ponorkách a v bombardérech, stále zůstává jaderný potenciál, jenž by mohl několikrát zničit velká americká a ruská města. Jaderné arzenály se od jejich vrcholného stavu za studené války snížily asi na desetinu.

SEŠLI SE V ZELENÉM SALONĚ

Přepychový Zelený salon Velkého kremelského paláce, kde se prezidenti sešli, se využívá ke schůzkám na nejvyšší úrovni a k jednání delegací s omezeným počtem členů. V nevelké místnosti jsou stěny, nábytek i drapérie vyzdobeny zeleno-zlatým brokátem. Parketová podlaha je zhotovena z vzácných druhů dřevin, ze stropu visí bohatě zdobený měděný lustr.

Prezidenti se častovali poklonami
Putin po podpisu dokumentů přivítal "novou kvalitu" rusko-amerického partnerství a připomněl, že předcházející summity byly věnovány "buď překonávání rozporů, nebo jejich následků".

Podle Bushe zase "podepsání této smlouvy znamená, že jsme přátelé a že jsme dnes odmítli pochyby a podezření, abychom tak vstoupili do nové éry mezi vaším velkým státem a naší zemí".

Bush vysekl Putinovi poklonu, když zdůraznil, že transformace vztahů si z jeho strany vyžádala "výkon solidní vůdčí úlohy, aby bylo možné posunout vpřed vizi světa, který je mírovější a více prosperuje". Ruský prezident zase řekl, že k oteplení vztahů mezi Ruskem a USA "došlo v posledních 18 měsících díky aktivní účasti prezidenta Bushe a jeho týmu".

Prezidenti se zabývali i kontakty mezi lidmi obou zemí. Chtějí se zasadit o to, aby byly zrušeny právní, administrativní a jiné bariéry a aby byly usnadněny vzájemné cesty ruských a amerických občanů.

Položil květy, čeká ho smetánka
Americký prezident - stejně jako jeho otec George Bush starší v roce 1991 - v pátek ráno položil věnec ke Hrobu neznámého vojína u Kremelské zdi. Památku příslušníků sovětské armády, kteří padli za druhé světové války, uctili také američtí prezidenti Richard Nixon v roce 1972 a Bill Clinton v roce 1994.

NA POŘÁDEK DOHLÍŽÍ
TISÍCE LIDÍ

* Návštěva amerického prezidenta se koná za mimořádně přísných policejních opatření.
* Bezpečnost hosta zajišťuje 6000 ruských ochránců pořádku a také několik set amerických policistů.
* V pohotovosti jsou všichni moskevští policisté, i ti, kteří si původně naplánovali dovolenou.
* Situaci komplikuje, že Bush je ubytován v centru Moskvy, v hotelu Marriott Grand Hotel na Tverské třídě.
* O bezpečnost americké delegace se jen v okolí hotelu stará 40 speciálních policejních hlídek.
* Hotel museli na dobu pobytu prezidenta opustit všichni hosté, kteří tam dosud bydleli. Do 26. května bude budova vyhrazena jen pro Bushe a jeho doprovod.

Pro první dámy Ruska a USA byl na pátek připraven zvláštní program. Ljudmila Putinová a Laura Bushová navštívily Treťjakovskou galerii a potom zavítaly do Ruské státní dětské knihovny.

Bushovu evropskou misi provázejí protesty. Nevyhnul sem jim ani v Rusku. Lidé demonstrovali v Moskvě i Petrohradu

Rusové uvítali Bushe demonstracemi
Před americkou ambasádou v Moskvě proti Bushově návštěvě halasně protestovalo několik stovek převážně starších příslušníků ruské levice.

Zhruba hodinu před příletem hlavy USA spálili americkou vlajku a křičeli: Amerika je říše zla! Účastníci mítinku s rudými transparenty částečně zablokovali dopravu na Novinském bulváru, kde americké velvyslanectví sídlí.

Předák radikálního hnutí Pracující Rusko Viktor Anpilov pronesl část svého projevu v angličtině. Chtěl, aby mu rozuměli američtí diplomaté, kteří se fotografovali s davem demonstrantů v pozadí. Také řekl, že "terorismus je podstata Američanů" a zároveň se vyslovil pro zrušení prezidentské funkce ve "svaté ruské zemi".

Protestující starší ženy se rozčilovaly, že USA jsou zemí žvýkaček a pornografie a vyzývaly k odchodu Američanů ze Střední Asie. Muž v autě, který se náhodně dostal mezi dav, se musel bránit, že není Bush. Starouškové mu mlátili do vozu a křičeli na něj, že je "buržoust". Z davu demonstrantů ho zachránila až policie.

BUSH V EVROPĚ

I Evropa je ohrožena, varoval Bush

V Petrohradě inzultovali Američana
V Petrohradě, kde protestní akci uspořádalo asi sto příslušníků radikální pravice, byl inzultován jeden Američan. Lidé oblečení do černých uniforem vykřikovali urážlivá hesla a dokonce zmačkali papírové sochy George Bushe a Vladimira Putina.

Členové levicových radikálních stran a takzvaní antiglobalisté se sešli před Petrohradskou univerzitou, kde má Bush v sobotu vystoupit. Napadli amerického profesora angličtiny, který se na ně přišel podívat v nápadném kovbojském klobouku. S výkřiky "Yankee go home!" mu klobouk strhli a pošlapali. Dostal i několik ran pěstí do hlavy. I v tomto případě musela zasáhnout policie.

Prezidenta USA George Bushe přivítala po příletu do Moskvy čestná stráž. (23. května 2002)

Prezident USA George Bush a jeho ruský protějšek Vladimír Putin při setkání v Zeleném salonu moskevského kremelského paláce. (24. května 2002)

Prezident USA a jeho ruský protějšek Vladimír Putin při zahájení třídenního summitu v Moskvě, jehož vrcholem je podpis smlouvy o snížení počtu strategických zbraní. (24. května 2002)

Autoři: ,


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Právníci přechytračili soud. Vyhýbali se mu až do promlčení činu

Obžalovaní Karel Hnilica a Lenka Hnilicová na snímku z prosince 2012

Manželský pár advokátů Hnilicových názorně demonstroval, jak je v Česku možné se vyhnout trestu od soudu. Byť jde o...

U požáru motorestu na dálnici D10 zasahovali hasiči i v noci

Motorest Čtyři kameny u dálnice D10 nedaleko Hlavence u Prahy na snímku z 19....

Středočeští hasiči v noci na neděli pokračovali v hašení požáru motorestu Čtyři kameny na mladoboleslavské dálnici...ODS, TOP 09, KDU-ČSL a STAN půjdou společně. Vést Sněmovnu Fiala nechce

ODS. TOP 09, KDU-ČSL a hnutí STAN se dohodly na společném postupu při formování...

Čtyři strany ve Sněmovně - ODS, TOP 09, KDU-ČSL a STAN - se domluvily na společném postupu při formování Sněmovny a...

Muž přesvědčil policistu k demonstrativnímu oběšení, pak ho nechal zemřít

Sebevražda (ilustrační foto)

Policista z olomoucké krajské policie, který zemřel na začátku roku 2015, nespáchal dobrovolnou sebevraždu, ale byl...

Vzdejme se slova Vánoce, vyzval kněz křesťany. Už podle něj nemá smysl

SANTABĚH. Několik stovek běžců v kostýmech Santa Clause bylo možné pozorovat v...

Severoirský katolický kněz Desmond O’Donnell míní, že by nejen katolíci, ale vůbec všichni křesťané měli opustit výrazy...Další z rubriky

Rumuni vytáhli do války s medvědy, líčí na ně jedovaté pamlsky

Ilustrační foto.

Vesničané v Transylvánii se rozhodli na vlastní pěst omezit populaci medvědů. Komerční lov velkých šelem vláda v...

Mugabe shromáždil obrovský majetek, jeho rodina jezdí v Batmobilu

Svržený zimbabwský prezident Robert Mugabe. (17. listopadu 2017)

Odstupující zimbabwský prezident Robert Mugabe nashromáždil během téměř čtyř desítek let v úřadu ohromné bohatství. On...

Rohingové se smějí vrátit do Barmy. Mělo by to ukončit vlnu represí

Hranice Bangladéše a Barmy přešly od srpna desetitisíce Rohingů. (3. září 2017)

Barma a Bangladéš podepsaly memorandum o repatriaci příslušníků menšiny Rohingů do Barmy. Bangladéšské úřady uvedly, že...Najdete na iDNES.cz