Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Putin: Čečenští povstalci jsou na špici terorismu

  13:48aktualizováno  13:48
Ruský prezident Vladimir Putin označil v reakci na sebevražedný atentát na rockovém festivalu v Moskvě čečenské separatisty za klíčové aktéry mezinárodního terorismu. Atentát je připisován právě Čečencům. Na setkání s vládou Putin zároveň zdůraznil, že vůči povstalcům není ochoten k žádným ústupkům.

Podle nejnovější bilance zahynulo při sobotním útoku dvojice sebevražedných atentátnic na rockovém koncertu na letišti Tušino na severozápadě Moskvy 13 lidí a obě teroristky. - podrobnosti zde.

Putin: Čečenští povstalci patří k nejnebezpečnějším teroristům
Putin, který kvůli atentátu zrušil svou zahraniční cestu, prohlásil, že čečenští povstalci nejsou jen napojeni na mezinárodní teroristické organizace, ale stali se jejich nedílnou součástí, možná tou nejnebezpečnější.

"Znovu zdůrazňuji, že ani jediný stát na světě se nenechá teroristy vodit na provázku. A stejně tak ani Rusko," prohlásil ruský prezident.

"Protože už sám první krok tímto směrem by znamenal počátek rozpadu státu a pak počet obětí vzroste deseti-, sto-, tisícinásobně," citovala Putina agentura Interfax.
 
Ruský prezident opakovaně prohlašoval, že čečenští separatisté dostávají peníze od mezinárodních teroristických skupin, a že západní státy utlumily kritiku počínání ruské armády v tomto regionu.

Povstalecké frakce odmítly Putinův plán politického urovnání situace v Čečensku, který zahrnuje volby tamního prezidenta, s nimiž se počítá v říjnu. Avšak téměř všechny, s výjimkou těch nejextrémnějších, podle agentury Reuters sebevražedné atentáty odsuzují.

Radnice odškodní oběti
Dalších 59 lidí bylo po atentátu hospitalizováno se zraněními různého stupně. Policie zatím nezadržela žádné podezřelé a k útoku se nikdo oficiálně nepřihlásil. Na místě činu byl však nalezen pas, který naznačuje, že jedna z atentátnic byla Čečenka.

Moskevský starosta Jurij Lužkov vyhlásil úterý 8. července dnem smutku. To mimo jiné znamená, že místní televize nebude vysílat žádné zábavné pořady a v městských divadlech se nebudou hrát komedie.

Starosta také oznámil, že příbuzní mrtvých dostanou odškodnění 100 tisíc rublů (přibližně stejně v korunách) a zranění, kteří museli být hospitalizováni, dostanou po padesáti tisících rublech.
 
Podle městských zdravotnických zdrojů zůstává k dnešnímu dni v péči lékařů 38 z 59 hospitalizovaných.

Autoři: ,


Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

Ruští komunisté nasadili proti Putinovi selfmademana s vizáží Stalina

Kandidát ruské komunistické strany na prezidenta Pavel Grudinin (16. ledna 2017)

Ruská komunistická strana vyslala do letošních prezidentských voleb netradičního kandidáta. Nebude jím dlouholetý šéf...

Putin před volbami ukázal vypracované tělo, ponořil se do díry v ledu

Vladimir Putin se zúčastnil tradiční tříkrálové koupele v ledové vodě jezera...

Vladimir Putin se dva měsíce před prezidentskými volbami opět snažil ukázat, že je v 65 letech v perfektní fyzické...

V Sýrii zemřel raper IS, který měl vztah s překladatelkou z Československa

Denis Cuspert se v Německu snažil prosadit jako raper Deso Dogg

V Sýrii zemřel jeden z mediálně nejznámějších bojovníků Islámského státu, německý raper Denis Cuspert. Mimo...

Lednová očista
Lednová očista

5 zdravých receptů, na kterých si opravdu pochutnáte

Najdete na iDNES.cz