Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Putin a Koštunica: Kosovo patří Jugoslávii

  17:15aktualizováno  17:15
Na společném jednání v Moskvě se ruský prezident Vladimir Putin a jugoslávský prezident Vojislav Koštunica shodli na tom, že Kosovo musí zůstat součástí Jugoslávie. Oba prezidenti důrazně požadují respektování rezoluce OSN č. 1244 o Kosovu, podle níž má provincie zůstat součástí JSR.
Předáci kosovských Srbů v pátek odsoudili komunální volby, které se v sobotu konají v Kosovu pod záštitou OSN. Prohlásili, že chtějí za pomoci bělehradské vlády zorganizovat vlastní volby.

Koštunica a Putin prohlásili, že by mělo co nejrychleji začít politické jednání a měla by být uzavřena dohoda o statusu Kosova v rámci Jugoslávie.

Koštunica v rozhovoru s ruským prezidentem potvrdil, že v nejbližší době se v Srbsku uskuteční volby a oznámil, že svazová i federální vláda budou koaliční.

Putin na setkání řekl, že Jugoslávie je nejen tradičním, ale i jedním z hlavních partnerů Ruska na Balkáně. "Díky vašemu úsilí, zdrženlivosti a správně vybrané taktice se Jugoslávii podařilo vyjít z těžké situace a najít řešení, jak vyvést zemi z mezinárodní izolace," řekl Putin.

Kosovští Srbové: sobotní volby prohloubí rozdíly mezi Albánci a Srby
Vůdci kosovských Srbů, z nichž někteří udržují těsné kontakty s novým jugoslávským prezidentem Vojislavem Koštunicou, označili sobotní volby v provincii za katastrofální chybu.

Podle názoru Momčila Trajkoviče sobotní hlasování ještě více prohloubí v multietinickém Kosovu propast mezi albánskou většinou a srbskou menšinou. Trajkovič se spolu s dalšími kosovskými Srby zúčastnil ve čtvrtek v srbské enklávě Strpce, asi 50 kilometrů na jih od Prišiny, diskuse o společném srbském postoji k sobotním komunálním volbám.

Srbové ignorovali výzvy OSN k účasti ve volbách 
OSN a Organizace pro bezpečnost a spolupráci v Evropě (OBSE), které dohlížejí na volby, opakovaně vyzvaly kosovské Srby, aby se zaregistrovaly pro hlasování. Na výzvu však odpovědělo jen několik set z odhadovaných 80 tisíc Srbů.

Mluvčí mise OSN v Kosovu Susan Manuelová sdělila, že Srbové mají veškerou možnost zúčastnit se sobotních voleb. Dodala, že o otázce, zda mají být Srbům povoleny samostatné volby, se diskutuje, avšak zatím se nic konkrétního neplánuje.

Asi 900 tisíc kosovských Albánců by mělo v sobotním hlasování vybrat místní zastupitele z 5500 kandidátů za dvě desítky stran. Více než 90 procent z dvou miliónů kosovských obyvatel tvoří etničtí Albánci, zbytek jsou Srbové, slovanští muslimové, etničtí Turci a Romové.

Srbové odmítli Kouchnerovu nabídku jmenovat je do obecních rad
Civilní správce OSN v Kosovu Bernard Kouchner řekl, že chce jmenovat Srby do obecních rad v srbských enklávách. Srbští předáci však tento záměr odmítli s odůvodněním, že Srbové jmenovaní Kouchnerem by se stali "nástrojem v rukou Albánců". Trajkovič na to ale prohlásil, že Srbové by tím uznali status srbské národní menšiny. Označení menšina ale Srbové tradičně odmítají, protože v jugoslávské republice Srbsko, kde Kosovo leží, tvoří většinu.

Ruský prezident Vladimir Putin podpořil jugoslávského prezidenta Vojislava Koštunicu při jednání v Moskvě v názoru na jihosrbskou provincii Kosovo. Státníci se shodli, že provincie patří k Jugoslávii. (27.října 2000)

Autor:


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Dvanáctiletý chlapec se nebál říct pravdu. Zachránil tím kamarádovi život

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl (vpravo) zachránil život o rok mladšího kamaráda...

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl pomohl zachránit život svého o rok mladšího kamaráda Jiřího Kadlece, který si při pádu těžce...

Na Manhattanu explodovala trubková nálož, útočil Bangladéšan

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde je hlášena exploze (11. prosince...

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde vybuchla nálož. Lékaři ošetřili čtyři zraněné. Výbuch zranil i muže,...USA nad Koreu poslaly raptory. Evakuujte Američany, zní z Washingtonu

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení.  Na snímku stroj...

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení. Manévry odsoudila jako provokaci Severní Korea, která...

Severokorejské lodě duchů připlouvají k Japonsku, jsou symbolem bídy KLDR

Jeden ze člunů, které v uplynulých týdnech připluly k pobřeží Japonska.

Kritický nedostatek potravin a zahraniční měny přispívá k tomu, že je na pobřeží Japonska vyplavováno stále více silně...

VIDEO: Skladníci obklíčili ujíždějící zloděje vysokozdvižnými vozíky

Skladníci v akci. Zloděje obklíčili vozíky

Zaměstnanci ostravské prodejny stavebnin společnými silami zadrželi trojici zlodějů, která se pokusila vykrást...Další z rubriky

VIDEO: Čínský lezec po mrakodrapech zemřel, spadl z 62patrové budovy

Známý čínský lezec Wu Jung-ning

Číňan Wu Jung-ning, který se proslavil lezením po výškových budovách bez jakéhokoli jištění, zemřel po pádu...

Útočník z Manhattanu se radikalizoval na internetu, živil se jako řidič

Akajíd Ulláh

Bangladéšan Akajíd Ulláh, který se v pondělí pokusil v autobusovém terminálu na Manhattanu spáchat teroristický útok,...

Nemáme planetu B. Macron v Paříži pořádá klimatickou konferenci

Herec a bývalý kalifornský guvernér Arnold Schwarzenegger přijel do Paříže na...

Dva roky po klimatické konferenci v Paříži, která přinesla mezinárodní dohodu o boji s globálním oteplováním, se ve...

Co chlapovi pod stromeček?
Co chlapovi pod stromeček?

Přečtěte si hned 35 tipů na dárky k VánocůmNajdete na iDNES.cz