Benzinová čerpací stanice AC Petrol

Benzinová čerpací stanice AC Petrol | foto: Bořivoj Černý, MAFRA

Pumpaře z Liberecka zatkla policie. Naftu ředili olejem, vydělali miliony

  • 114
Policisté zadrželi sedm lidí kolem firmy AC Petrol, která provozuje čerpací stanice v Liberci, Hrádku a Smržovce. Podle zjištění policie přidávali do nafty oleje. Ty dováželi ze zahraničí, navíc je nedanili. Stát tak připravili o miliony korun.

Protože chtěli zbohatnout, vymysleli fígl. Tisíce řidičů tak nevědomky tankovali do svých aut naftu zředěnou olejem. Sedm lidí spjatých s libereckou firmou AC Petrol si díky svému podvodu mělo přijít na několik milionů korun. Teď jim hrozí až desetiletý pobyt za mřížemi.

Podle Novy, která na případ upozornila jako první, si skupina měla ilegálně vydělat až 30 milionů. Policie však na případ uvalila informační embargo. "Mohu pouze potvrdit, že šlo o daňové úniky. Pachatelům hrozí pět až deset let vězení," uvedl Martin Tvrdík z ústeckého státního zastupitelství.

Podle policie pachatele již několik měsíců sledoval Útvar pro odhalování korupce a finanční kriminality. "Zatčení jsme připravovali několik měsíců. Akce nesla krycí název Sokol," řekl mluvčí policejního prezidia Jaroslav Ibehej.

Dvě čerpací stanice zavřeli, jedna stále funguje

Dvě z benzinek firmy AC Petrol v Hrádku nad Nisou a Smržovce jsou od čtvrtka zavřené. Otevřeno má zatím jen poslední pobočka v Doubské ulici v Liberci. O zatčení svých sedmi lidí ani proč jsou ostatní čerpací stanice zavřené, se tu nechtěli bavit.

Ředění benzinu a nafty

Pumpy, kde pančují benzin nebo naftu, motorista na první pohled nepozná. V palivu se může objevit například toluen, etanol či jiné látky. Ty mohou nenávratně poškodit motor. Palivo může obsahovat také těžší látky, které motor spaluje s velkými obtížemi. Může dojít k jejich úniku. Oleje, které do nafty přidávali pachatelé na Liberecku, slouží například k vymývání nádob ve stavebnictví.

Podle předsedy Společenství čerpacích stanic ČR Ivana Indráčka pumpaři vozili oleje na ředění ze zahraničí. "Co vím, tak mělo jít o takzvané formové oleje, které slouží například k vymazávání forem pro betonáž. Ty oleje se svými vlastnostmi hodně podobají naftě," vysvětlil.

Oleje navíc nebyly zdaněny spotřební daní. "Prodávali zákazníkům naftu za třicet korun, ale ve skutečnosti v ní byly oleje třeba za dvacet nebo patnáct korun," dodal Indráček. Dle jeho slov tak řidičům mohlo hrozit, že se motor jejich auta zanese.

Firma AC Petrol dostala už několik pokut

Pachatelé policisty mátli také tím, že se vyhýbali mýtným branám a jezdili po vedlejších silnicích. Často také cisterny přepřahali. Benzinky AC Petrol patřily mezi "hříšné" už v minulosti. Od České obchodní inspekce dostaly několik pokut. Jedna byla ve výši 150 tisíc korun.

"Pokuta byla firmou loni uhrazena. Letos jsme tu odebrali pět vzorků pohonných hmot, z čehož jeden nevyhovoval. Správní řízení o uložení pokuty za nevyhovující vzorek ale nebylo dosud ukončeno," řekla mluvčí České obchodní inspekce Miloslava Fléglová.

"Několik let tankuji u AC Petrol ve Smržovce. O ředění nafty jsem se dozvěděl až od vás. Je to hrozné, dneska si už nemůžete být vůbec jistí, co do auta vlastně lijete. Už nikomu nevěřím, hlavně potom, co byl zveřejněn seznam nepoctivých benzinek," řekl řidič Tomáš Smutný z Jablonce.


Video