Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Půlstoletí Castra: „Nás nedostanou“

  18:38aktualizováno  2. ledna 8:43
Od zvláštního zpravodaje MF DNES - Když v dětském vysílání kubánské televize skončí animovaný medvídek Pú od Walta Disneyho, objeví se na obrazovce tvář dlouholetého diktátora Fidela Castra a číslice padesát. Kubánci si připomínají 50 let ode dne, kdy se Fidelu Castrovi podařilo ovládnout zemi a strhnout moc na sebe.

Na Kubě si na Nový rok připomněli i to, že před 50 lety svrhl Fidel Castro diktátora Batistu a ujal se moci (1. 1. 2009) | foto: Reuters

I nejmenší diváci si tak včera museli připomenout, že uplynulo půl století od doby, kdy se Castrovi a jeho vousatým spolubojovníkům podařilo svrhnout diktátorský režim podporovaný americkou vládou a dosadit revoluční vládu.

V Havaně toto kulaté výročí převratu, jehož představitelé se stali nejvytrvalejšími odpůrci USA na západní polokouli, připomínají početné tištěné plakáty na úředních budovách i vánoční osvětlení na hlavní třídě starého města.

Často lze postřehnout ve výloze nebo na balkoně ručně psanou ceduli s nápisem "Ať žije 50. výročí kubánské revoluce", kterou tam někdo umístil buď ze strachu, nebo z opravdového nadšení. To se na Kubě dost složitě určuje. Někteří doposud hovorní lidé při politických tématech najednou ustrašeně zmlknou, jiní naopak pějí ódy na prezidenta v důchodu Fidela i jeho bratra a nástupce Raúla. A zdá se, že jim to revoluční básnění jde od srdce.

Mulatky proti mariňákům

"Slavíme půl století revoluce, Američané nám ji nepřekazili a nepřekazí," říká nadšeně María, pracující v muzeu José Martího, kubánského národního hrdiny z 19. století. U ženy z památníku na náměstí Revoluce, na kterém Fidel Castro nesčetněkrát dlouhé hodiny mluvil k početným davům, to může vypadat jako povinné nadšení. Jenže ho potvrzují i další lidé. Největší výhrou revoluce je pro ně fakt, že dokázali pět desetiletí odolávat Americe.

"Kubánský národ je malý, ale nemá strach. Z lásky k vlasti bude za ni bojovat proti komukoliv," tvrdí Alejandro, který jako geolog v revolučních začátcích zblízka spolupracoval s ikonou radikální levice Che Guevarou.
Pak s úsměvem bojové odhodlání Kubánců zlehčuje, když popisuje, jakou taktiku mají připravenou na americké mariňáky. "Mohou být nejlepší vojáci na světě, ale při invazi by nemohli projít třemi liniemi naší obrany. Hned na pláž umístíme každých deset metrů flašku rumu. Ty, kteří překonají tuto překážku, čekají sto metrů od břehu naše krásné mulatky. A ty, kteří dokážou odolat i tomuto potěšení, oloupí naši bandité do naha."

Na Kubě si na Nový rok připomněli i to, že před 50 lety svrhl Fidel Castro diktátora Batistu a ujal se moci (1. 1. 2009)

Je 1. ledna dopoledne, na připomenutí dne vítězství mají všichni volno. Po vítání roku 2009 (mimochodem na Kubě se oslavuje v rodinném kruhu, takže silvestrovská Havana je nezvykle prázdná kromě pár podniků vyhrazených pouze pro turisty) se lidé teprve pomalu vzpamatovávají, takže život města má klidnější ráz.

Oficiální revoluční fiesta za účasti politiků se odehrává v Santiagu de Cuba na východě země, kde bojové úspěchy vousáčů donutily v noci na 1. ledna 1959 diktátora Fulgencia Batistu vybrat zbytky ze státní pokladny a odletět do exilu v Dominikánské republice.

Fidel Castro neslaví

Před padesáti lety tam Fidel Castro vyhlásil svoje vítězství, nyní však již dopředu Kubánci věděli, že na shromáždění vystoupí jeho bratr Raúl. "El Líder Máximo" pouze na Silvestra v sedm hodin přes média vzkázal:

"Blahopřeji našemu hrdinskému lidu k padesátému výročí triumfu." Pro Havanu se žádné monstrakce nechystají. Večer vláda jako obvykle pořádá koncert na místě zvaném "tribuna antiimperialista", které je provokativně položeno přímo před americkým obchodním zastoupením na proslulém havanském nábřeží Malecón. Kubánci tam nepřátelským sousedům pravidelně dokazují, jak jsou nadšení zdejší vládou.

Mechanik Carlos se sem večer chystá. Opravdu se mu chce slavit triumf Castra a spol.? "Triumf revoluce se musí oslavit, ale také rád tančím," naznačuje, co je hlavním tahákem oslav.

Někteří lidé však nechtějí vědět, kde se oslavy konají. "Já dávám přednost tomu, abych byl s rodinou," říká tanečník Pablo nahlas a opatrně šeptem dodá: "Nemyslím si totiž, že máme nad čím jásat." Ale připouští, že většina Kubánců slavit bude. Hlavně mladí využijí situace, že se v ulicích něco děje. A vše, co vybočuje z komunistického normálu, stojí za oslavu. Byť je to fiesta na počest režimu, kterému mnozí z nich ani trochu nefandí. 

Autor:


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Dvanáctiletý chlapec se nebál říct pravdu. Zachránil tím kamarádovi život

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl (vpravo) zachránil život o rok mladšího kamaráda...

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl pomohl zachránit život svého o rok mladšího kamaráda Jiřího Kadlece, který si při pádu těžce...

Na Manhattanu explodovala trubková nálož, útočil Bangladéšan

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde je hlášena exploze (11. prosince...

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde vybuchla nálož. Lékaři ošetřili čtyři zraněné. Výbuch zranil i muže,...USA nad Koreu poslaly raptory. Evakuujte Američany, zní z Washingtonu

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení.  Na snímku stroj...

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení. Manévry odsoudila jako provokaci Severní Korea, která...

Severokorejské lodě duchů připlouvají k Japonsku, jsou symbolem bídy KLDR

Jeden ze člunů, které v uplynulých týdnech připluly k pobřeží Japonska.

Kritický nedostatek potravin a zahraniční měny přispívá k tomu, že je na pobřeží Japonska vyplavováno stále více silně...

VIDEO: Skladníci obklíčili ujíždějící zloděje vysokozdvižnými vozíky

Skladníci v akci. Zloděje obklíčili vozíky

Zaměstnanci ostravské prodejny stavebnin společnými silami zadrželi trojici zlodějů, která se pokusila vykrást...Další z rubriky

Výbuch plynového terminálu v Rakousku zabil člověka, jednadvacet zranil

Exploze plynového terminálu ve východorakouské obci Baumgarten an der March...

Exploze plynového terminálu ve východorakouské obci Baumgarten an der March poblíž slovenských hranic si v úterý...

Útočník z Manhattanu se radikalizoval na internetu, živil se jako řidič

Akajíd Ulláh

Bangladéšan Akajíd Ulláh, který se v pondělí pokusil v autobusovém terminálu na Manhattanu spáchat teroristický útok,...

Čína se připravuje na kolaps KLDR, chystá tábory pro korejské běžence

Hraniční přechod mezi KLDR a Čínou ve městě Rason

Čínská vláda se chystá na humanitární krizi v souvislosti s případným konfliktem na Korejském poloostrově. U hranic...Najdete na iDNES.cz