Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Půlkilometrová fronta na řidičské průkazy? Dnes a denně

  9:13aktualizováno  9:13
Praha - Prošedivělý muž zlobně vyráží ze dveří Dopravního inspektorátu hlavního města. Po několika metrech si odplivne. Právě vystál zhruba půlkilometrovou frontu na vyřízení svého řidičského průkazu, ale u přepážky se dozvěděl, že čekal zbytečně. Došla totiž pořadová čísla, úředníci více žádostí nezvládnou. Jeho reakce vystihuje náladu většiny žadatelů. Stametrové fronty před Dopravním inspektorátem v Kongresové se tvoří už několik měsíců. Ani přes ujišťování úřadu není naděje na zlepšení.

Když se z místního rozhlasu ozve, že pořadová čísla týkající se evidence motorových vozidel jsou vyčerpána, frontu znechuceně opouštějí desítky lidí.

"Paní, musíte přijít brzy ráno, už v sedm hodin je fronta až k dálnici," upozorňuje ženu úřednice za okýnkem, která lidem vydává pořadové lístky, příslušné formuláře a ještě podává informace.

"To si snad děláte legraci. Už jsem tady byla třikrát a nikdy se na mě řada nedostala. Člověk tady stojí jak idiot, půlka lidí ho předběhne a vám dojdou lístky," rozčiluje se žena, která měla tu smůlu, že čísla došla ve chvíli, kdy k okénku chyběly dva metry.

Nedůstojné fronty
Fronty před Dopravním inpektorátem se staly symbolem arogance a lenosti úředníků, ale i samosprávy a státní správy, kterým nezáleží na občanech. Lidé ve frontách mají oprávněný pocit, že s totuto tuhou administrativou opět nic nesvedou. Opět se totiž stávají obětmi nesmyslnosti, otroky času, který vymezují páni lejster a razítek. Nepřišla jste v pět, šest hodin ráno, tak to máte smůlu. Jak naivní chování člověka, který si někdy ani nedokáže zjistit, co vlastně potřebuje! Fronty mají hodně daleko k pružnému administrativnímu systému, který má občanovi co nejméně překážet, co nejméně ho ovlivňovat. Proč existuje jedna jediná fronta na dva typy žádostí? Jedna jedina úřednice na vydávání pořadových čísel a příslušných formulářů, která ještě navíc musí podávat informace? Jedno otevřené okénko neodpovídá výši daní, které lidé v této zemi chtě nechtě musí odvádět. (fre)

Inspektorát, který od ledna podléhá pražskému magistrátu, dokáže odbavit denně pouze sedm set žadatelů, k dispozici je nanejvýš šest přepážek. Budova byla postavena v 80. letech, tedy v době, kdy aut - a s nimi spojené agendy - bylo mnohem méně.

"Kapacita budovy je nedostatečná," tvrdí ředitel magistrátu Zdeněk Zajíček. Podle něho dokonce lidé před inspektorátem nemusí ráno stát. "Nevím, proč tam stojí již od pěti hodin, můžeme je odbavit třeba i pozdě odpoledne nebo večer, klidně bez pořadového lístku, máme totiž prodlouženou pracovní dobu až do devíti. Nikdo však této služby nevyužívá," dodává Zajíček.

Na tuto novinku ovšem inspektorát nijak neupozorňuje a sami úředníci lidem radí, aby přišli časně ráno. Zajíček také tvrdí, že nejméně dvě stě lidí, kteří si každý den u přepážky vyzvednou lístky, již nepřijde.

"Není to problém lístků, jednoduše třetina lidí podruhé k přepážce nepřijde. Nechápu to," prohlašuje Zajíček.

Lidi ve frontě ovšem dráždí zejména to, že lístky vydává jedna jediná úřednice a to jak na řidičské průkazy tak na změnu v evidenci motorových vozidel, což čekání ještě prodlužuje. Za úřednicí přitom ještě sedí její tři kolegové. Muž v kravatě pomáhá při složitějších dotazech, další dvě ženy jsou pouze připraveny k vystřídání.

Úřednice zvládne koloběh dotazů, které se většinou týkají cen kolků, typů formulářů či nutných dokladů, zhruba za půl hodiny. Systém jedné fronty na všechno vyvolává u lidí nejostřejší kritiku.

"Nedokážu pochopit proč se fronta nemůže rozdělit na dva proudy a proč na samotné vyřízení dokladů neotevřou více přepážek, nejraději bych jim to tady rozkopal," říká Jan Jirouš, jeden z čekajících.

Zdeněk Zajíček k tomuto problému podotýká:"Je tam bohužel málo prostoru, ale znovu opakuji, lidé mohou na inspektorát chodit po celý den."

Jeden z motoristů Eduard Vacínek již má první martyrium za sebou, přišel totiž v půl šesté. Po hodinovém čekání v první frontě na pořadové číslo, dostal na řidičský průkaz číslo sedmdesát pět, na změnu v evidenci vozidel dvě stě čtrnáct. Poprvé se na řadu se dostává až deset mininut po deváté hodině. Další čekání již však vzdává. Elektronická čísla na informačním panelu se totiž mění zoufale pomalu. Před Vacínkem je ještě přes sto žadatelů.

"Je to vražda. Celý systém je nesmyslný. Navíc se z toho stala šmelina podporovaná policií a magistrátem," ulevuje si Vacínek.

Naráží tak na podnikání firem, které lidem za úplatu nabízejí vyřízení jejich dokladů bez čekání a tuto nabídku propagují přímo na lavicích přímo před inspektorátem. Tento systém je podle vyjádření zástupců města i policie právně nenapadnutelný, pokud je podložen plnou mocí žadatele.

Stejným způsobem si vydělávají i bezdomovci a někteří cizinci žijící v Praze. Přespí v blízkosti Kongresové a brzy ráno se postaví do fronty. Zájemcům potom prodávají přední místa až za čtyři sta korun, což potvrzuje i ředitel magistrátu Zajíček.

Fronta před Dopravním inspektorátem, kde cizinci čekají na výměnu svých řidičských průkazů. (27. března 2001)

Autoři:


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Právníci přechytračili soud. Vyhýbali se mu až do promlčení činu

Obžalovaní Karel Hnilica a Lenka Hnilicová na snímku z prosince 2012

Manželský pár advokátů Hnilicových názorně demonstroval, jak je v Česku možné se vyhnout trestu od soudu. Byť jde o...

U požáru motorestu na dálnici D10 zasahovali hasiči i v noci

Motorest Čtyři kameny u dálnice D10 nedaleko Hlavence u Prahy na snímku z 19....

Středočeští hasiči v noci na neděli pokračovali v hašení požáru motorestu Čtyři kameny na mladoboleslavské dálnici...ODS, TOP 09, KDU-ČSL a STAN půjdou společně. Vést Sněmovnu Fiala nechce

ODS. TOP 09, KDU-ČSL a hnutí STAN se dohodly na společném postupu při formování...

Čtyři strany ve Sněmovně - ODS, TOP 09, KDU-ČSL a STAN - se domluvily na společném postupu při formování Sněmovny a...

Muž přesvědčil policistu k demonstrativnímu oběšení, pak ho nechal zemřít

Sebevražda (ilustrační foto)

Policista z olomoucké krajské policie, který zemřel na začátku roku 2015, nespáchal dobrovolnou sebevraždu, ale byl...

Vzdejme se slova Vánoce, vyzval kněz křesťany. Už podle něj nemá smysl

SANTABĚH. Několik stovek běžců v kostýmech Santa Clause bylo možné pozorovat v...

Severoirský katolický kněz Desmond O’Donnell míní, že by nejen katolíci, ale vůbec všichni křesťané měli opustit výrazy...Další z rubriky

Za znásilnění může nejčastěji někdo známý, roste počet mladých násilníků

(Ilustrační snímek)

Za většinu znásilnění mohou osoby, které oběti znají, než cizí člověk v temném parku, ukazuje analýza 55 loňských...

TEST: Stejná cesta, třikrát vyšší cena. Kdy se nevyplatí jezdit s Uberem?

Takto vypadá mobilní aplikace Uber, když si řidiče objedná zákazník. Na přijetí...

„Jezdím s Uberem, je levnější než taxi.“ Tak zní častý argument těch, kdo si oblíbili službu, která před čtyřmi lety...

Jablonecký zámeček se dočká záchrany. Rozeberou ho a postaví jinde

Sídlo jablonecké odnože celosvětového spolku Schlaraffia je v Jablonci nad

Zchátralý zámeček nedaleko autobusového nádraží v Jablonci, někdejší sídlo spolku Schlaraffia, se možná dočká spásy....

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!Najdete na iDNES.cz