Miloslav Ransdorf (KSČM) při volbách do Europarlamentu (7. června 2009)

Miloslav Ransdorf (KSČM) při volbách do Europarlamentu (7. června 2009) | foto: Josef Vostárek, MF DNES

Ransdorf tají, kdo mu půjčil. Bez vysvětlení se nedostane na kandidátku

  • 102
Europoslanec Miloslav Ransdorf už možná odpočítává poslední měsíce ve funkci. Zatím nedokázal říci, kdo mu půjčil více než šest milionů korun na umoření dluhů. A pokud to nenapraví, KSČM jej nedá na kandidátku voleb do europarlamentu. iDNES.cz to řekl předseda komunistů Vojtěch Filip.

"Nebudu dělat nic, co je mimo mého advokáta," odmítl sdělit Miloslav Ransdorf (KSČM), kdo mu půjčil peníze na umoření předchozích dluhů.

Politika nyní zastupuje právník Roman Havlín. V červnu iDNES.cz řekl, že dluhy činí sedm milionů korun a že se splacením drtivé většiny z nich politikovi pomohly dvě české firmy. Podle Havlína Ransdorfovi půjčily více než šest milionů korun (více o nových věřitelích čtěte zde).

Minulý týden Havlín mluvil už o jednom věřiteli s tím, že informaci sdělí do pátku 19. července. To se nestalo a nyní poskytnutí informace advokát opět odložil. "Moc práce, moc veliké horko, pokusím se vám vyhovět v pátek," vzkázal Havlín iDNES.cz po urgenci.

Kdo europoslanci půjčil, neví Ransdorfův stranický kolega, europoslanec Jiří Maštálka. "Nemluvili jsme o tom a já ani nevím, zda se patří na toto ptát. Je to soukromá věc, na které stejně nic nezměním. Podstatné je, aby to bylo fér vůči straně, za kterou kandidoval," domnívá se Maštálka.

Věřitele nezná ani předseda KSČM Vojtěch Filip. "Mám sice vyjádření od jeho právního zástupce, v něm to ale není," řekl Filip s tím, že nemá žádný právní nástroj, aby Ransdorfa ke zveřejnění věřitelů donutil. "Členové strany jsou ale na toto hákliví, takže se ho samozřejmě na to budou ptát," doplnil předseda KSČM.

Pokud dluhy politik nevysvětlí, strana jej nedá na kandidátku

Znát věřitele je přitom důležité, Ransdorf je nyní poslancem Evropského parlamentu (EP) a příští rok by na tuto funkci mohl opět kandidovat.

Právě politická funkce byla podle dřívějšího vyjádření Havlína motivem pro poskytnutí nové půjčky na umoření těch dosavadních. "Nechtějí, aby peníze, které dluží, byly překážkou pro jeho opětovné zvolení poslancem EP, protože jde o jednoho z mála lidí, kteří tam mohou být České republice prospěšní. Bez ohledu na jeho osobní problémy by tam měl být a práci pro Českou republiku a Evropu vykonávat," vysvětloval v červnu Havlín důvody, proč dvě české firmy půjčují jeho klientovi miliony korun.

Aby se politik na kandidátku dostal, musel by jej někdo ze členů strany navrhnout do voleb. Pokud by se to po prázdninách stalo, návrh posoudí strana na výroční členské schůzi, okresní a krajské konferenci a v únoru příštího roku také na ústředním výboru strany. Ten má poslední slovo k tomu, zda a kdo bude na kandidátní listině.

"Dokud to nebude vyřízené, tak ústřední výbor strany mu souhlas nedá," řekl iDNES.cz Filip. "Pokud chce kandidovat, tak to musí řešit a prokázat, že řešení je čisté a v souladu se zákonem," dodal předseda komunistů.

Půjčky Filip nepovažuje za problém strany, ale za Ransdorfovu osobní potíž. "Je to jeho osobní závazek, který nemá nic společného s politickou prací. V tomto ohledu strana nemůže odpovídat za závazky svých členů a já do toho nenechám stranu zatáhnout," dodal předseda komunistů.

"Bude otázka, z jakých zdrojů peníze jsou a proč se nenarodily dřív, aby to neohrožovalo i ostatní," domnívá se Maštálka.

Na otázku, zde chce funkci europoslance obhájit, Ransdorf ve středu řekl: "Do voleb je hodně dlouho, počkejte si. Bude záležet na tom, zda mě moje strana bude nominovat, nebo ne."

Dluhy zajímají i europarlament, politik o nich zatím mlčí

Maštálka upozornil, že Ransdorf má povinnost svoji situaci vysvětlovat v europarlamentu a věřitele zveřejnit v prohlášení o finančních zájmech poslanců.

Na webu Evropského parlamentu bylo ještě ve středu dostupné jen to z loňského roku. V něm se Miloslav Ransdorf o žádných dluzích nezmiňuje, přestože už existovaly a přestože jsou ve formuláři řádky, ve kterých má politik uvést "další finanční zájmy, které by mohly ovlivnit výkon mandátu" nebo "jakékoliv další informace, které by podle jeho mínění měly být známy".

V kodexu chování poslanců EP, který se letos zpřísnil, se sice přímo nehovoří o tom, že by si politici nesměli půjčovat, píše se tam však to, že chování europoslance musí být transparentní, politik nesmí jednat za jakoukoliv finanční výhodu či uzavírat dohody, které by ho zavazovaly nějak hlasovat či by ho omezovaly ve svobodě hlasování.

Zda Ransdorf kodex porušil, není možné při utajování věřitelů zjistit. Právě půjčky v sobě takové riziko nesou.

Miliony pro spořitelní družstvo i podnikatele

Peníze od dosud anonymních věřitelů pomohly Miloslavu Ransdorfovi splatit tři miliony korun družstvu Unibon v likvidaci. Další peníze zaplatil podnikateli Vratislavu Šlajerovi, který se s ním u soudu přel o miliony korun. Část současné půjčky šlo možná i dalším věřitelům. Komu všemu politik dlužil a dluží, není zcela jasné, protože on sám takové informace poskytovat nechce.

Vyjmenované dluhy splatil Ransdorf na poslední chvíli, kvůli pohledávce Unibonu mu hrozila exekuce majetku.

V dubnu politik řekl, že do dluhů se dostal kvůli financování kampaně k eurovolbám. Situaci pak zkomplikovalo to, že se Unibon dostal do likvidace.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Nejlepší videa na Revue