Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Pühringer hrozí vetem vstupu ČR do EU

  19:23aktualizováno  19:23
Rakouští odpůrci atomu ostře reagují na páteční závěrečný dokument k temelínské elektrárně, který česká strana předala Rakousku. Podle mluvčího Hornorakouské platformy proti jadernému nebezpečí Josefa Pühringera jde o provokaci, která by mohla dokonce zablokovat vstup České republiky do Evropské unie. Pühringer nevyloučil ani blokády hranic.

Všechny snahy ministra životního prostředí Wilhelma Molterera o konstruktivní dialog s Čechy byly jednoduše zneužity, uvedl Pühringer. Rakousko by tedy závěry, které byly v pátek doručeny, nemělo v žádném případě akceptovat, dodal.

Hrozba vetem
"Pokud teď rakouská vláda nezatáhne jasně za záchrannou brzdu, zejména na mezinárodní úrovni, tedy zejména na půdě Evropské unie, vtáhne rakouské obyvatelstvo do debaty o vetu (vstupu ČR do EU)," zdůraznil mluvčí. Tím nejmenším, co se může stát, bude zablokování uzavření kapitoly o energetice při jednání o vstupu.

Blokády ještě neskončily
Pühringer nevyloučil další blokády česko-rakouských hranic. Jejich příčinou by podle něj bylo právě páteční rozhodnutí "ukončit tuto pseudoprověrku". "Uvidí se ale, zda je toto rozhodnutí také pozicí celé české vlády a zda ho bude tolerovat i EU a komisař (Günter) Verheugen, který zde vystupuje jako rozhodčí". Pokud teď ani komisař pro rozšíření unie "neukáže Čechům červenou kartu, dojde zajisté k vlně protestů a tím myslím také ulici".

Nespokojenost se zprávou temelínské komise vyjádřila i dolnorakouská iniciativa Stop Temelín, opoziční sociální demokraté i opoziční Zelení.

Temelínská komise předala v pátek závěrečnou zprávu ministerstvu zahraničí. Budou o ní jednat premiéři Zeman a Schüssel.

Komise navrhla 21 opatření, jimiž se má ČEZ řídit - např. doporučila sledovat vliv Temelína na zdraví obyvatelstva či měřit množství uvolňované radiace. "Není to nic, co by se týkalo bezpečnosti elektrárny, řekl člen komise Jiří Hanzlíček.

Rakouská vláda: Melk pokračuje
Na závěrečnou zprávu o ekologické prověrce Temelína reagovalo také rakouské ministerstvo životního prostředí. Podle prohlášení, které v sobotu zveřejnilo, budou i nadále pokračovat rozhovory s českou vládou a neznamená to konec procesu z Melku.

Oficiální kruhy ale nehovoří o žádném závěrečném dokumentu, ale jen o tom, že rakouská strana byla informována o českém návrhu na prověrku vlivu elektrárny na životní prostředí. Také o tomto textu se podle prohlášení rakouského ministerstva bude vést dialog a jeho cílem pak má být dosažení oné prověrky. Nedá se tedy podle ministerstva mluvit o přerušení procesu z Melku.

BBC: Už i Berlín vyzývá k odstavení Temelína
Německý kabinet tento týden podle BBC schválil stanovisko, v němž poukazuje na údajná zbývající bezpečnostní rizika Temelína. Dokument by měl být české straně teprve doručen.

Mluvčí německé energetické společnosti E.ON: "Proud od ČEZ už nebereme."

Zástupci německého ministerstva životního prostředí a také další členové vlády si podle rozhlasové stanice myslí, že v temelínské elektrárně není dostatečně zajištěna bezpečnost části parního a vodního potrubí a nedostačující jsou prý také analýzy dlouhodobé odolnosti kontejnmentu jaderného reaktoru. Apelují na českou vládu, aby zprovoznění Temelína ukončila.

Pokud německá vláda žádá vyřazení Temelína z provozu, měla by na to reagovat česká vláda, řekl ředitel elektrárny František Hezoučký s tím, že do konce letošního roku by měl být první blok Temelíny ve zkušebním provozu a druhý blok by mněl být připraven k aktivním zkouškám.

Vláda však o údajném požadavku němecé strany tom nic neví. "Tento dokument neexistuje, " prohlásil v sobotu po jednání ČSSD vicepremiér Vladimír Špidla. Nic o tom neví ani ministr průmyslu a obchodu Miroslav Grégr.

Autoři: ,


Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

VIDEO: V Turecku vyprostili letoun, který po přistání sjel na sráz

Na letišti v tureckém Trabzonu ve čtvrtek vyzvedli stroj, který sjel před pár...

Na letišti v tureckém Trabzonu ve čtvrtek dva velké jeřáby vyzvedly havarovaný letoun aerolinek Pegasus Airlines, který...

Aztéky vyhubil paratyfus zavlečený z Evropy, naznačily vykopávky

Dvouhlavý had, symbol aztéckého boha Tlaloca. Tento artefakt byl patrně...

Na dvanáct milionů Aztéků zabila v polovině 16. století záhadná nemoc, které obyvatelé pyšné říše říkali cocoliztli....

Žádnou armádu v Sýrii nestavíme. Jen pomůžeme místním, tvrdí Američané

Bojovníci arabsko-kurdské koalice SDF v Rakká (16. října 2017)

Americký ministr zahraničí Rex Tillerson popřel informace, že Spojené státy na severu Sýrie sestavují vojenskou...

Kompletní dětská výbavička za hubičku
Kompletní dětská výbavička za hubičku

Vše pro miminko pořídíte za výhodnou cenu v Bazaru eMimino.cz

Najdete na iDNES.cz