Poslanci Úsvitu, kteří vypověděli loajalitu Tomio Okamurovi a plánují založit...

Poslanci Úsvitu, kteří vypověděli loajalitu Tomio Okamurovi a plánují založit novou politickou stranu. | foto: Petr Topič, MAFRA

Neděláme puč, tvrdí vzbouřenci. Někdo nám loví poslance, tvrdí Okamura

  • 330
Skupina deseti poslanců zvolených za Úsvit, kteří se vzbouřili proti Tomiu Okamurovi a hodlají založit novou stranu, se brání proti označení, že jsou pučisté. „Puč dělá hrstka lidí, tady je absolutní většina,“ řekl předseda klubu a jeden z rebelů Marek Černoch. Okamuru nechtějí zbavit funkce předsedy Úsvitu a zvou ho do nové strany.

„Možná někomu zkazím radost, ale poslanecký klub se nerozpadl,“ řekl na středeční tiskové konferenci v Poslanecké sněmovně Černoch. Problém Úsvitu spočívá podle skupiny vzbouřenců v tom, že není otevřen dalším zájemcům. Od svého vzniku má jen devět členů a Okamura se dosud bránil tomu, aby byli další členové přijati. Založením nové strany chtějí tuto praxi změnit.

„Členství nebylo nabídnuto ani poslancům,“ řekl Petr Adam, jeden ze skupiny poslanců zvolených za Úsvit, který není členem hnutí. Ze čtrnácti poslanců zvolených za Okamurovo uskupení jsou členy jen Okamura, bývalý předseda poslaneckého klubu Radim Fiala a nynější místopředseda Marek Černoch.

Adam vysvětloval, proč jsou poslanci, kteří plánují novou stranu, ochotni s Okamurou spolupracovat. „Nesouhlasím s ním v přístupu k islámu, ale máme podobný názor na přímou volbu starostů,“ řekl Adam. „Mrzí mě, že jsme byli označeni za pučisty,“ prohlásil poslanec Karel Fiedler.

„Politika se nedá dělat bez členské základny,“ uvedla Olga Havlová. Ona sama byla přitom za Úsvit zvolena jako členka bývalé vládní strany Věci veřejné. Stejným případem je David Kádner.

Ve Sněmovně se proslýchá, že loví naše poslance, říká Okamura

Při jednání o založení strany se chtějí poslanci zvolení za Úsvit obrátit například na hnutí Pro sport a zdraví či na Občanskou konzervativní stranu. Černoch hájil také to, že je pro něj a jeho kolegy inspirací francouzská Národní fronta vedená Marine Le Penovou, která se ostře vyhraňuje proti přistěhovalcům. „Žádná ultrapravicová strana, oni hájí národní zájmy,“ tvrdil navzdory tomu Černoch.

K dohodě s Okamurou vzbouřence nutí to, že podle zákona peníze na činnost stát posílá subjektu, který byl zvolen, tedy Úsvitu, který kontroluje Okamura. Kdyby poslanci z klubu Úsvitu odešli, na peníze od státu by neměli nárok.

„Ve Sněmovně se proslýchá, že jiné politické strany loví naše poslance,“ komentoval Okamura počínání skupiny lidí zvolených za Úsvit. Kdo přesně je „loví“, neupřesnil. Odpovídat by na to podle něj měli poslanci, kteří se postavili proti tomu, aby věci fungovaly tak jako dosud. Později přišel Okamura za novináři s tím, že slyšel o zájmu ANO, ale že ho Andrej Babiš ujistil, že jeho hnutí o žádné přeběhlíky nestojí.

Okamura zdůraznil, že jeho podpis je už několik měsíců pod návrhem na změnu stanov Úsvitu přímé demokracie, která umožní přijímání nových členů po dvouleté zkušební lhůtě. Není tedy podle něj pravda, že blokuje přijímání nových členů do Úsvitu.

Okamura jednal o spolupráci s exposlancem za ODS Janečkem

A aby ukázal, že otěže v Úsvitu stále drží on a nikoli „vzbouřenci“, sešel se Okamura s předsedou Občanské konzervativní strany Jiřím Janečkem, bývalým poslancem za ODS, a bavil se s ním o práci na společné platformě prosazující konzervativní hodnoty a přímou demokracii.

Právě s Janečkovou stranou chtějí vzbouřenci proti Okamurovi formovat novou stranu. „Vítám jakoukoli iniciatu konstruktivní debaty za účasti celého poslaneckého klubu Úsvitu,“ reagoval na krok Okamury vůdce rebelie v poslaneckém klubu Černoch.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video