Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Ptejte se, radí odborník na cestovky

  14:24aktualizováno  14:24
Jednoznačný návod, jak prokouknout cestovní kancelář podle Jana Papeže z Asociace cestovních kanceláří neexistuje. "Proto také vznikl zákon o ochraně zákazníků CK, který má lidem dát jistotu," poznamenal v on-line rozhovoru. Přidal i několik rad, jak cestovku prověřit. Odpovědi Jana Papeže z Asociace cestovních kanceláří ČR - ZDE.

Podle Papeže by lidé měli cestovat s tím, s kým už v minulosti udělali dobrou zkušenost.

Sledovat způsob nabídky zájezdů. "Kdo prodává s velikými slevami a vpodstatě už nic jiného než prodeje na poslední chvíli a až podezřele levně, má nějaké potíže - buď nemá obsazené kapacity, nebo nemá dostatek hotovosti a potřebuje rychle hotovost získat atd.," připomíná.

Další rada zní: Vyžadujte cestovní smlouvu a prověřte, zda je vypsána na společnost, se kterou jednáte a o které si myslíte, že je pořadatelem zájezdu.

Dbejte na to, aby vám bylo sděleno jméno hotelu, vyžadujte certifikát pojišťovny, vnímejte rozpory - a ptejte se, ptejte se, ptejte se, nabádá.

Lidé doplatili na liknavost úřadů
Na tři sta lidí totiž nechala na holičkách CK Harmonie Medical. Vypravila je do Chorvatska, aniž pro ně zajistila ubytování a jídlo. Klienti, většinou důchodci, spali na zemi na chodbách hotelu.

Ministerstvo pro místní rozvoj obdrželo od pojišťovny koncem loňského roku oznámení, že CK Harmonie Medical neuzavřela zákonné pojištění proti následkům úpadku.

Případ se tedy dostal do rukou Živnostenského úřadu v Opavě, kam cestovka spadá. Tento úřad cestovní kanceláři koncesi odebral. Nadřazený krajský úřad však jeho rozhodnutí zrušil. Více čtěte ZDE.

Pokud nenajdete informaci o některé CK na www.mmr.cz a máte podezření, že se jedná o podobný případ jako u Harmonie - máte jen jednu jedinou možnost. "Navštívit místně příslušný živnostenský úřad a zeptat se na tomto úřadě na to, zda Vámi prověřovaná CK má platnou koncesní listinu (a tím pádem také platné pojištění !!!)," radí člen Asociaci cestovních kanceláří.

Vyžadujte tuto informaci a v případě, že Vám ji nebudou chtít sdělit, stěžujte si na ně, dodává. "Oni totiž mají v rukou ty nejčerstvější informace a povinnost dbát na dodržování živnostenského zákona!"

Autor:


Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

Duely na vlně emocí. Jak budou vypadat diskuse Zemana s Drahošem?

Ve druhém kole prezidentských voleb se utkají Miloš Zeman a Jiří Drahoš.

Finalisté druhého kola prezidentské volby – Miloš Zeman a Jiří Drahoš – se chystají na televizní duely. Současná hlava...

Je třeba se zbavit Sobotky a více zdanit velké firmy, radí Paroubek ČSSD

Jiří Paroubek na konferenci v hotelu Ambassador, kde radí sociální demokracii,...

Expremiér Jiří Paroubek, který se od minulého roku neúspěšně snaží vrátit do řad členů ČSSD, pořádal v neděli...

Čtyři oběti požáru hotelu v Praze a eutanazie jako Paroubkův lék pro ČSSD

Hlášení o požáru v hotelu Eurostar David v pražské Náplavní ulici dostali...

Podívejte se na Zprávy iDNES.tv, mimo jiné se dozvíte, že počet obětí sobotního požáru hotelu v centru Prahy vzrostl na...

Najdete na iDNES.cz