Ptejte se na vše, co vás zajímá v souvislosti se vstupem do Evropské unie

velikost textu:
vydáno 16.5.2004

Česká republika už je součástí Evropské unie. Nicméně některé věci vám ještě mohou být nejasné. Jaké?
Ptejte se do 16. června!

Pro lepší přehled jsme dosud zodpovězené otázky roztřídili podle témat:
Cestování Daně, clo Finance, ekonomika Motorismus, dovolená
Práce, podnikání, 1. část Práce, podnikání, 2. část
Sociální, zdravotní Studium
Ostatní, 1. část Ostatní, 2. část Ostatní, 3. část

Odpovědi vám společně s iDNES přináší občanské sdružení Jagello 2000. Autory odpovědí jsou (a jejich správnost garantují) experti Informačního centra Evropské unie při Delegaci Evropské komise v České republice.

Nejde o on-line rozhovor, odpovědi čekejte do několika dnů. Odpověď také závisí na složitosti dotazu.

Konec rozhovoru

Osobnost již neodpovídá. Čtenáři se ptali do 16. června 2004 do 0:00

OTÁZKA: Dobrý den. Chtěl bych se zeptat zda má ČR dostatek finančních prostředků na spolufinancování projektů jak na úrovní státní, regionální tak místní. V čem vidite největší problémy? Lukáš
ODPOVĚĎ: Podivejte se prosim na predchazejici odpovedi. Problemy se spolufinancovanim by mohly vzniknout především u mensich projektu na mistni ci soukrome urovni.
ICEU 25.4.2004 12:31
OTÁZKA: Na jaké projekty neziskových organizací lze získat dotace od Evropské unie? Marie
ODPOVĚĎ: Vazena pani Marie,
moznosti ziskani financnich prostredku od EU je pomerne hodne, lisi se dle jednotlivych oblasti. Doporucujeme nasledujici webove stranky, na kterych najdete blizsi informace vcetne vyzev k predlozeni projektu:
http://www.ngo-eu.cz/
http://www.neziskovky.cz/
ICEU 25.4.2004 12:35
OTÁZKA: Pred 2 týdny se v tisku objevily informace o tom, že z fondů EU byly opět palestinským vedením financovány nákupy výbušninm a zbraní pro teroristy. Jaká opatření přijala EU, aby se to už neopakovalo.?Bude i ČR přispívat do fondů určených pro vedení Jásira Arafata? Jaroslav Dostálík
ODPOVĚĎ: Vazeny pane Dostaliku,
EU se zasahuje o ukonceni konfliktu na Strednim Vychode a podporuje vznik nezavisleho Palestinskeho státu. Jejim umyslem nicmene v zadnem pripade není podporovat nakup zadneho druhu zbrani. EU se stavi proti jakemukoli druhu terorismu, který zasadne odmita. Pokud doslo ke zneuziti poskytnute pomoci, budou financni prostredky bezesporu podrobeny ještě dukladnejsi podpore. ICEU nicmene nedisponuje dokumenty o konkretnich opatreni. Obava, ze by CR mohla svymi prostredky prispivat na takove ucely, není na miste.
Vice o vztazich EU a Izraele:
http://www.europa.eu.int/comm/external_relations/israel/intro/index.htm
ICEU 25.4.2004 12:39
OTÁZKA: Jaká bude situace u podniků,které budou na českém trhu mít dominantní postavení nad procentní podíl na trhu stanoven Komisí.jedná se například o automobilku Škoda, prodejce ojetých automobilů AAA, telekomunikčního giganta Český Telecom, monopoly taxiků u mezinárodních hotelů apod. Kam se konkrétně obrátit s podněty na prošetření? Děkuji za odpověď. Jan z Prahy
ODPOVĚĎ: Vazeny pane Jane,
EU ma v oblasti hospodarske souteze velmi prisne nastavene podminky, ktere se mj. tykaji zneuziti dominantniho postaveni. Společnost, která zaujima dominantni postaveni, muze lakat zneuziti jejiho postaveni ke zvyseni svého zisku a ovladnuti trhu, a to oslabenim nebo vyloucenim konkurentu a odmitnutim vstupu novych ucastniku souteze na trh. Takova společnost muze jednak nekale ve vztahu k ostatnim spolecnostem na trhu. Tyto praktiky narusuji soutez, a jsou proto zakazany.
Pripady porusujici pravidla hospodarske souteze prezkoumava (a pokutuje) Komise. Ta ovšem sleduje pouze velke pripady relevantni pro celounijni trh, u mensich pripadu (obvykle 10% trhu) ponechava prezkoumani pripadu v kompetenci prislusnych narodnich uradu. V CR se jedna o Urad pro ochranu hospodarske souteze: http://www.compet.cz
O podmínkach hospodarske soutezi platnych pro firmy: http://www.europa.eu.int/scadplus/leg/en/s12000.htm
Konktakty na Generalni reditelstvi EK pro hospodarskou soutez:
http://europa.eu.int/comm/dgs/competition/index_en.htm
ICEU 25.4.2004 12:43
OTÁZKA: Všude se mluví a píše o tom, jak máme skoro vše v porovnání s ostatními "levné" (bydlení, služby,..) a že se ceny budou pomalu srovnávat. Ale nikdo již nemluví o platech. Nezávisí spíše vzrůst cen na růstu naší ekonomiky než na tom, jaké ceny má EU? zuzi
ODPOVĚĎ: Vazena Zuzi,
vzrust cen nektereho ceskeho zbozi a sluzeb souvisi s pristupovym procesem do EU jen castecne, a sice v souvislosti s DPH, u ktereho jsme museli část zbozi a sluzeb presunout ze snizene do zakladni sazby DPH (nove schvaleny zákon o DPH presouva do zakladni sazby vice polozek nez stanovi prislusne smernice EU). Jinak se ceny samozrejme odvijeji od situace na trhu, cen zakladnich komodit, relace nabidky a poptavky apod. Se stavem české ekonomiky spise nez ceny souviseji Vami zminovane platy. Jejich rust se pochopitelne bude odvijet od stavu ceskeho hospodarstvi, jeho vykonnosti, produktivity práce a mnoha dalsich faktoru. Je nutne mit na pameti, ze v EU neexistuje ani jednotna cenova uroven (vyse cen se vyrazne lisi napr. mezi Svedskem a Portugalskem, v CR jsou jiz v soucasne době nektere produkty drazsi nez v sousednich zemich) ani jednotna vyse platu. EU zustava spolecenstvim ruznych státu.
Doporucujeme Vam nas informacni list „Budeme po vstupu na stejne socialni a ekonomicke urovni?“:
http://www.evropska-unie.cz/download/cz/informacni_listy/otazniky/Klvacova_-_ek_a_soc_uroven.pdf
ICEU 25.4.2004 13:07
OTÁZKA: Dlužím z titulu ručitele státu na dani. Několik let s FÚ prostřednictvím advokáta bojuji, zatím bez výsledku. Je daňový dluh pocházející z ČR vymahatelný i v zemích EU v případě že budu žít a pracovat jinde v EU? Konkrétně mám na mysli především uplatňování exekuce srážkami ze mzdy např. ve V. Británii. Děkuji za informaci. Jiří Kouba
ODPOVĚĎ: Vazeny pane Koubo,
nejsme experti na danou problematiku. Nicmene se domnivame, ze v pripade pravomocne platneho rozsudku by mel cesky stat pravo exekuce pouze Vaseho majetku na uzemi České republiky. Moznost napr. srazek ze mzdy při usazeni v jinem clenskem state EU se nam zda malo pravdepodobna. Doporucujeme nicmene kontaktovat nekterou z pravnich poraden.
Na pude EU existuje moznost vydani konfiskacnich prikazu souvisejicich se spachanim presne definovanych druhu zlocinu, za které je osoba odsouzena k odneti svobody v delce trvani min. 3 let. V takovem pripade muze clensky stat prikaz vydat a postoupit ho jinemu clenskemu státu, který na jeho zaklade muze provest exekuci majetku. Dle letmeho procteni prislusneho ramcoveho rozhodnuti se nicmene nejedna o vas pripad.
Vice viz: http://europa.eu.int/scadplus/leg/en/lvb/l33073.htm
sarka 25.4.2004 13:11
OTÁZKA: Zajímalo by mě jaké budu potřebovat doklady při vývozu a dovozu obchodního zboží do nebo z jiné země EU. Jak dlouho je budu muset archivovat. Budu muset jako podnikatel podávat na FU nebo jinam nějaká hlášení o těchto dovozech a vývozech? Jaká? Jakým způsobem bude zajištěna kontrola, že vrácení DPH bylo oprávněné, že zboží skutečně opustilo území ČR, když jsou známi případy podvodů s DPH přes současnou existenci celnic? Děkuji za odpověď. Bořik
ODPOVĚĎ: Vazeny pane Boriku,
Po vstupu do EU bude dovoz/vyvoz vypadat asi takto:
V Evropske unii plati celni unie, jejiz jsou clenove vsechny clenske zeme a po vstupu novych 10 zemi tam budou patrit i ty. Celni unie znamena, ze veskery pohyb zbozi po EU je oprosten od jakehokoliv cla a na hranicich zbozi neprochazi zadnou celni kontrolou. Je to samozrejme jedna z velkych vyhod naseho vstupu, protoze clenstvi v EU zajisti bezesporu velky rust obchodu a zruseni prekazek pohybu zbozi. Zjednodusene se da rici, ze zbozi bude prevazeno mezi Parizi a Prahou v zasade stejne jako mezi Brnem a Jihlavou.
Jsme plátci DPH v ČR (ČR plátce) a dovážíme zboží od plátce DPH v jiném státě EU (EU plátce). EU plátce nám dodá zboží bez DPH.
Místo plnění bude v ČR (tam kde končí doprava). ČR plátce připočte českou DPH 19% a odvede ji v ČR (příjemce dodaní zboží).
Zcela obdobně bude fungovat v tomto případě i vývoz z ČR. V EU platí pravidlo (sice s výjimkami), že daň se platí v zemi příjemce.
Na našich hranicích se zeměmi EU nebude žádný celník, který zboží kontroluje a eviduje. Jeho funkci v podstatě přebírá příjemce zboží (vypočte a přizná daň, vyplní souhrnné hlášení).
Pro informaci o dokladech které budete potrebovat doporucuji stranky ministerstva financi CR – konkretne – zákon o DPH 235/2004, § 30 – danove doklady při dovozu a vyvozu zbozi:
http://cds.mfcr.cz/ttfs.php?url=235/2004%20Sb.%20%a70&date=-2
Pro dalsi informace ohledne podnikani bych si Vam dovolil doporucit kontaktovat nektere ze site Euroinfocenter v CR, která se primo zabyvaji poradenstvim a podporou pro podnikatele. Jejich spolecny web s kotakty na jenotliva pracoviste je:
http://www.euroinfocetrum.cz
S pozdravem a pranim hezkeho dne ICEU Pro dalsi informace ohledne podnikani bych si Vam dovolil doporucit kontaktovat nektere ze site Euroinfocenter v CR, která se primo zabyvaji poradenstvim a podporou pro podnikatele. Jejich spolecny web s kotakty na jenotliva pracoviste je: www.euroinfocetrum.cz S pozdravem a pranim hezkeho dne ICEU 25.4.2004 13:17
OTÁZKA: Dobrý den.Jak se zachová Česká pošta od 1.5.2004 když mi obchodní partner pošle zboží poštou?Jako dosud jsem musel na celní poštu do Břeclavi.Mluvčí ČP nemá nejmenší potuchu o tom co bude.Za odpověď mnohokrát děkuji. Petr Červinka
ODPOVĚĎ: Vazeny pane Cervinko,
povinnost dostavit se na celni postu do Breclavi by mela z duvodu zruseni celnich povinnosti u intra-komunitarniho obchodu (mezi partnery z clenskych státu EU) odpadnout. Velmi zasadne se zmeni rovnez nalezitosti spojene s danovym plnenim. Zde hraje roli fakt, zda jste Vy a Vas obchodni partner registrovani k DPH ci nikoli. Pokud byste Vy nebyl platcem, vyplyva danova povinnost z hodnoty zasilaneho zbozi. Pokud nepresahne stanovenou hodnotu (mezi 35 a 100 tis.eur dle statu), je mistem plneni clensky stat, ze ktereho je zbozi zasilano. Pokud hranici prekroci, musí se dodavatel zaregistrovat k dani v CR a dan také zde odvest. Jelikoz však patrne jste registrovan k DPH, ridi se veskere nalezitosti pravidly pro vnitrounijni obchod. Obecne u neho plati, ze zbozi dodane mezi platci DPH je osvobozeno od dane. Aby osvobozeni mohlo byt dodavatelem uplatneno, musí byt prokazan doklad o odeslani ci preprave (vystavuje ho napr. odberatel, tedy Vy). Do 15 dnu od uskutecneni dodavky je nutne vystavit danovy doklad a dále vyplnit Souhrnne hlaseni (podava se ctyrikrat rocne).
Vice informaci napr. web Danove spravy MF CR:
http://cds.mfcr.cz
a především zákon o DPH.
ICEU 25.4.2004 13:21
OTÁZKA: Dobrý den, zajímalo by mě, zda-li se alespoň v příštích deseti letech nějak výraznějším způsobem změní výše platů našich občanů. Zatím vše na mě dělá dojem, že je v zájmu dosavadních členských zemí, jako např. SRN, Rakousko, Francie, státy Beneluxu atd., aby byla ČR i nadále zdrojem laciné a kvalifikované pracovní síly v průmyslu a zemědělství. Také nevím, proč bych si měl za stávajících platových podmínek (400 Euro/měsíc) hrát na euro-úředníka a dále pracovat jako berní úředník a neodejít pracovat např. do Irska. Věřím, že v uvedené zemi na rozdíl od ČR rozhodně přivítají mé vysokoškolské ekonomické a jazykové vzdělání a adaptabilitu na místní daňové zákony. Děkuji za odpověď. Jiří
ODPOVĚĎ: Vazeny pane Jiri,
otazka platoveho hodnoceni bude i nadale v prve rade zalezet na CR, resp. na stavu ceskeho hospodarstvi. Proto není mozne ocekavat, ze by samotny vstup do EU znamenal vyrazny narust platu ceskych zamestnancu. Clenstvi v EU poskytne prostor ke zvysovani zivotni urovne, která bude růst postupne a rozhodne ne skokovym tempem. Pokud CR vyuzije moznosti, stane se bohatsim statem, který si bude moci dovolit uvolnovat vice prostredku na platy statnich zamestnancu.
Rozhodne si nemyslime, ze by bylo v zajmu soucasnych clenskych státu udrzovat Cesko jako zdroj levne pracovni sily. Temto statum naopak soucasna situace muze skodit, protože stahovani mnoha především nemeckych podniku z SRN do novych clenskych státu sebou mj. prinasi ztratu pracovnich mist na nemeckem trhu a zvyseni nezamestnanosti. Budovani státu pouze na levne pracovni sile krome toho není tim nejrozumnejsim resenim. EU (a praxe) nas také vyzyvaji, aby se CR vice zamerila na podporu vedy, vyzkumu a vzdelavani. Aby spise produkovala vyrobky se zvysenou pridanou hodnotou nez ty zalozene pouze na levne nekvalifikovane pracovni sile.
Rozhodnuti, zda zustanete pracovat v CR ci odejdete napr. do Irska, bude samozrejme zaviset na Vasem rozhodnuti, na které budete mit pochopitelne pravo. EU Vam v tomto ohledu vytvori prostor.
ICEU 25.4.2004 13:24
OTÁZKA: Vsichni se ptaji na stejnou otazku a to na Viza a cestovani.Ale mne by zajimalo,jak se nas stat bude ubirat dal,a co vlastne nabidneme jinym statum. (az vsichni tito lide co se ptaji na vycestovani,vycestuji pryc z CR).Tezko se sem pohrne nejaky francouz za lepsi praci nebo Ir za lepsim vydelkem.Jen my se vsude cpeme pryc,protoze se naskytuji pro nas lepsi moznosti jak v bydleni tak ve vydelku.Jak to bude vlastne vypadat?Muzete nam to vysvetlit?Ja totiz nechapu proc jdeme do EU kdyz Anglie si chce nechat svou menu a dalsi stat ma nejake vyhrady..a to je proste to same jakoby v USA byl stat Ohio ktery by mel hranice okolo ostatnich statu a bylo by tam vse jinak(ceny,platy,skolstvi..) nez jako ve statu Alabama.Pritom je to v cele Americe vse stejne.Odlisna je treba cena benzinu o par centu.Jinak nic.A zajimalo by mne jak to bude s nasim ceskym jazykem pro ostatni staty?Jelikoz,my se musime stale ucit nemecky nebo anglicky aby se snama domluvili ale co oni?Take budou muset mit ve skolach ostatni staty EU kurzy Ceskeho jazyka kdyz uz vstoupime nebo jakto bude?Kdyz my jim musime stale v necem vyhovovat a prizpusobovat se tak proc se trosku neprizpusobi oni k nam tez?Jsou to zvlastni otazky ale budu spokojena za odpovedi,diky. Netka
ODPOVĚĎ: Vazena Netko,
vase otazky se dotykaji komplexnich zalezitosti evropske integrace. Jedna se o projekt, který byl spusten před vice nez padesati lety s myslenkou prispet k porozumeni a pratelstvi mezi evropskymi staty a zabranit opakovani valecneho konfliktu. Sjednocovani bylo zahajeno mezi sesti staty, jejich počet se prubezne navysoval az na nadchazejici cislo 25 clenskych státu. Cilem zakladajicich smluv bylo vytvoreni stále uzsiho propojeni státu, nikdo si však jiste nepredstavoval vytvoreni seskupeni, ve kterem by všechny staty byly shodne. V rozlisnosti je sila, proto i na pocatku 21. stoleti není mozne tvrdit, ze by napr. francouzsky narod diky clenstvi v EU prestal existovat a ze by se v ni rozpustil. Naopak. Jsme presvedceni, ze clenstvi ve spolecenstvi jako je Evropska unie naopak prispelo k posileni narodniho citeni a ze kazda země svou kulturou, historii a svymi tradicemi sve ostatní partnery v EU obohatila.
Každý stat je jiny, a proto se také ruzni nazory na stupeň evropske integrace. Nektere staty by chtely videt jakysi evropsky federalni stat, jiné staty uprednostnuji evropskou konfederaci. Každý stat ma na svůj nazor pravo, proto je také vetsina rozhodnuti ucinena na zaklade konsensu. VB si spolu s Danskem na pocatku 90.let vyjednala pravo ponechat si vlastní menu az do doby, kdy se pro prijeti eura rozhodne. VB si ostatne ponechala vice trvalych vyjimek, stejne tak Dansko. I v americkych statech najdete mnohem vice rozdilu nez jenom rozlicne ceny. Každý stat muze mit vlastní zakony, které se místy vyrazne lisi. Podivejte se na otazku trestu smrti. Nektere staty ho povoluji, jiné zakazuji.
Cechy nikdo nenuti ucit se cizi jazyky. Je ale pochopitelne jednodussi ovladat cizi jazyk, pokud se chceme v Evrope a nejenom v ni domluvit. Jsme malou zemi, jejiz jazyk nepatri k nejrozsirenejsim recim, proto se zkratka musime smirit s tim, ze je pro nas vhodnejsi se ucit tem jazykum, které jsou vice pouzivane. Cestina se od 1. kvetna stane jednim z 20 oficialnich jazyku EU. Všechny unijni oficialni dokumenty budou muset byt prelozeny do cestiny, cesti obcane se budou moci obracet na organy EU ve sve materstine a budou mit pravo ziskat odpoved ve stejnem jazyce. Na druhé strane nevznikne povinnost poskytovat české kurzy na skolach ve statech EU. Finsko je také clenskych statem a neznamena to, ze by české skoly mely povinnost poskytovat jazykove kurzy finstiny.
EU není postavena na principu ma dati-dal. Není ani o vecnem prizpusobovani. Proces evropske integrace je postaven na principu sdileni hodnot, na vzajemne obohacovani se a na mirovem souziti.
ICEU 25.4.2004 13:28
OTÁZKA: Bude po vstupu do EU mozne, aby v Nemecku ridil moje ceske auto Nemec a naopak ja v Cesku ridil nemecke auto me navstevy z Nemecka? Pavel Vodicka
ODPOVĚĎ: Vazeny pane Vodicko,
pokud bude mit ridic platny ridicsky prukaz a veskerou nutnou dokumentaci k automobilu, nevidime duvod, proc by tomu tak nemelo byt.
ICEU 25.4.2004 13:44
OTÁZKA: Vim, ze v ramci EU existuje dan z internetovych sluzeb (tusim 17%), konkretne se jedna napr. o online internetove hry, ktere se plati mesicne. Bude tato dan platit po vstupu i pro nas? FiLCoN
ODPOVĚĎ: Dobry den,
Pokud vy jako soukroma osoba nakoupite ze zahranici přes internet sluzbu (internetove hrani on-line), platite za toto hrani poplatek,který je vcetne DPH. Pokud je poskytovatel této sluzby ze země EU, pak je povinen se registrovat k dani v ČR a odvést zde DPH – tj 19%.
Sazby DPH se v zemich EU podstatne lisi – od 15% na Kypru ci v Lucembursku, az do 25% ve Svedsku ci Madarsku.
S pozdravem a pranim hezkeho dne ICEU 25.4.2004 13:48
OTÁZKA: Dobrý den, zajímalo by mě, jestli je nějak dořešena problematika vyšších odborných škol... Budou uznávány tituly Dis a vůbec celé vošácké vzdělání? Sanela
ODPOVĚĎ: Vazena Sanelo,
je nutne rozlisovat mezi uznavanim kvalifikace pro akademicke a profesni ucely. V obou pripadech se kvalifikace VOS neztrati, bude však do znacne miry vystavena rozhodnuti prislusneho clenskeho státu. Vedle obecne existujicich principu vzajemneho uznavani (mj. o obecnem systemu pro uznavani odborneho vzdelani a pripravy) je vzdelani nabyte v jinem state individualne posuzovano urady státu, o jehož uznani se zada.
V pripade akademickeho uznavani neexistuje (az na několik vyjimek v pripade regulovanych povolani) na urovni EU zadny systém, který by automaticky uznaval diplomy. Rozhodnuti tedy zavisi ciste na rozhodnuti organu prislusneho státu, o jehož uznani jednotlivec – který chce pokracovat ve studiu na skole tohoto státu - zada. Posouzeni dosazeneho vzdelani prislusi obvykle tzv. NARIC centrum, která rozhoduji o tom, zda je dosazene vzdelani v souladu s narodnimi predpisy.
Trochu odlisny je systém vzajemneho uznavani kvalifikaci pro vykon zamestnani. V takovem pripade existuje obecny systém zahrnujici pravidla pro regulovana povolani (u neregulovanych není uznani kvalifikace nutne), který je postaveny na vzajemne duvere clenskych státu ES v rovnocennost formalnich kvalifikaci a zajisteni odbornosti vykonu prislusne cinnosti. Pravo EU nezaklada pravni narok na praci v danem oboru na uzemi jineho clenskeho státu. Pouze dava pravo, aby kvalifikace byla posouzena prislusnym organem daneho státu, který v pripade, ze dospeje k nazoru, ze dosazene vzdelani se vyznamne odlisuje od jeho standardu, muze po zadateli o uznani kvalifikace pozadovat pozadovat slozeni odborne zkousky ci absolvovani praxe. Vice viz:
http://www.msmt.cz/Files/HTM/vzajuznkvaleuroskop08_031.htm
nebo ZDE
ICEU 25.4.2004 14:15
OTÁZKA: Uvazuje se se vstupem do EU se dvojim obcanstvim ?V mnoha zemich je to naprosto bezna praxe.A jak to bude s duchodem v pripade zamestnani obcana i v dalsich zemich EU,bude se posuzovat jeho narok jednotlive nebo souhrne? ivana
ODPOVĚĎ: Vazena pani Ivano,
Dle zákona o statnim obcanstvi CR c. 40/1993 Sb. - "Statni obcan Ceske republiky pozbyva statni obcanstvi Ceske republiky okamzikem, kdy na vlastni zadost nabyl cizi statni obcanstvi (§ 17) s výjimkou případů, kdy k nabytí cizího státního občanství dojde v souvislosti s uzavřením manželství nebo narozením dítěte. " Tedy pokud by jste ziskala obcanstvi jineho státu, automaticky pozbyvate české obcanstvi.
Je mozne, ze se Vase otazka tykala často zminovaneho - tzv. „Evropskeho obcanstvi“ – viz nize:
Zákon o statnim obcansti však rozhodne zustava v platnosti i po nasem vstupu do EU. Je sice pravda, ze vstupem do Evropské unie cesti obcane ziskaji také „Obcanstvi Evropske unie“, coz je jednim z nejdulezitejsích rysu, ktery prinesla Smlouva o Evropske unii - Maastrichtská smlouva. Obcanství vsak v tomto prípade neznamena statní príslusnost; souvisí spíse s pravy a svobodami, ktere Vam nalezí jako clenu Spolecenství. Obcanstvi EU tak pouze doplnuje obcanství clenskeho statu; nenahrazuje je. Poskytnuta obcanska prava jsou proste pravy navic.
K Vasi druhé otazce, narok na duchod obcana který pracoval ve vice zemich se bude posuzovat souhrnne. Muze se tedy stat, ze obcan CR pracoval 20 let v CR, bude ted pracovat 10 let ve Francii a pote 5 let v Nemecku a az dosahne duchodoveho veku, bude se tento duchod skladat z castky, kterou "nastradal" v CR, Francii a Nemecku dohromady.
S pozdravem a pranim hezkeho dne ICEU 25.4.2004 14:18
OTÁZKA: Penzijni upravy po vstupu do EU - bude stale platit 25 odpracovanych let? V.Tomas
ODPOVĚĎ: Vazeny pane Tomasi,
tato problematika je soucasti planovane vladni reformy verejnych financi a vstup do EU toto nijak vyrazne neovlivni. Novy system zachovava soucasny princip prubezneho financovani duchodu, kdy se z pojistneho vybraneho od nynejsich pracovniku hradi penze soucasnych duchodcu, vyse penzi vsak bude vice odpovidat vydelkum. Pocita se zrizenim tzv. zdanlivych individualnich uctu, z nichz by se kazdy dozvedel, kolik jiz odvedl na pojistnem a jakou penzi bude v zavislosti na odpracovanych letech pobirat. Lide si mohou sami nacasovat odchod do duchodu sami, minimalne by vsak meli odpracovat 25 let.
S pozdravem a pranim hezkeho dne ICEU 25.4.2004 20:49

Upozornění

Redakce si vyhrazuje právo na odstranění otázek s vulgárním nebo urážlivým obsahem.