Ptejte se na vše, co vás zajímá v souvislosti se vstupem do Evropské unie

velikost textu:
vydáno 16.5.2004

Česká republika už je součástí Evropské unie. Nicméně některé věci vám ještě mohou být nejasné. Jaké?
Ptejte se do 16. června!

Pro lepší přehled jsme dosud zodpovězené otázky roztřídili podle témat:
Cestování Daně, clo Finance, ekonomika Motorismus, dovolená
Práce, podnikání, 1. část Práce, podnikání, 2. část
Sociální, zdravotní Studium
Ostatní, 1. část Ostatní, 2. část Ostatní, 3. část

Odpovědi vám společně s iDNES přináší občanské sdružení Jagello 2000. Autory odpovědí jsou (a jejich správnost garantují) experti Informačního centra Evropské unie při Delegaci Evropské komise v České republice.

Nejde o on-line rozhovor, odpovědi čekejte do několika dnů. Odpověď také závisí na složitosti dotazu.

Konec rozhovoru

Osobnost již neodpovídá. Čtenáři se ptali do 16. června 2004 do 0:00

OTÁZKA: Dobry den! Zajimalo by mne, jakym zpusobem bude uznavan vysokoskolsky diplom, ziskany v Nemecku. Dekuji. nena
ODPOVĚĎ: Dobry den,
na otazku ohledne uznavani kvalifikaci jsme jiz odpovidali. Podivejte se prosim na: ODPOVĚĎ: ( 04.05.2004 08:43 )

ODPOVĚĎ: ( 04.05.2004 08:43 )
Systém uznávání profesních kvalifikací v rámci EU funguje tak, že je nutné rozlišit, zda se v případě konkrétního zaměstnání jedná o neregulované nebo regulované povolání a činnost. Regulované povolání je povolání, pro jehož vykonávání jsou právními předpisy členského státu EU předepsány určité podmínky, popř. požadavky, bez jejichž splnění nemůže osoba toto povolání či činnost vykonávat. Vzhledem k tomu, že předmětem harmonizace práva členských států EU nejsou tyto požadavky, resp. podmínky, je jejich určení plně v kompetenci jednotlivých členských států. Důsledkem toho je v každém členském státě jiná situace v regulaci přístupu k těmto povelením (tj. členský stát reguluje jiný počet povolání a činnosti, má jiný rozsah této regulace a u každého povolání a činnosti se požadavky liší).
V první řadě je tedy nutne si zjistit, zda je dané povolání ve Vámi vybraném státě EU regulováno zákonem nebo ne. Toto zjistíte prostřednictvím Střediska pro uznávání profesních kvalifikací, které funguje v každém členském státě. Jejich seznam naleznete na této webové stránce: http://europa.eu.int/comm/internal_market/qualifications/.
Pokud toto povolání NENÍ regulovaným povoláním, máte automaticky možnost pracovat ve Vašem oboru bez jakýchkoliv právní omezení či nutnosti uznávání Vaší kvalifikace příslušnými orgány a bude s Vámi zacházeno jako s občany onoho státu a dle požadavků trhu práce.
Pro potvrzení Vaší kvalifikace prosím kontaktujte CSVŠ - Středisko pro ekvivalenci dokladů o vzdělání
U Lužického semináře 13
118 00 Praha 1 - Malá Strana
tel.: 257 011 335, 257 530 500
fax: 257 531 672
S pozdravem a pranim hezkeho dne ICEU 17.5.2004 11:57
OTÁZKA: Dobrý den. Změní se s naším vstupem do EU něco v cestování do Ruska? Děkuji za odpověď. Viera
ODPOVĚĎ: Dobry den,
vizova politika EU vuci neclenskym zemim zemim je jednotna. Tyto staty vsak maji pravo uplatnovat svobodne jakoukoli politiku vuci jednotlivym clenskym statum. Muze se tedy stat, ze vizova povinnost vuci ruznym clenskym statum se lisi.
Nasim vstupem se tedy na vizove povinnosti s Ruskem zatim nic menit nebude.
Pro Vasi informaci, na tomto odkazu muzete nalezt seznam zemi se kterymi ma CR bezvizovy styk.
S pozdravem a pranim hezkeho dne ICEU 17.5.2004 16:20
OTÁZKA: Chtel bych se zeptat, zda je mozne ted, po vstupu do EU registrovat firmu na Slovensku a platit na tam dane? Firma podniká v současné dobe v oblasti vývoje a prodeje software v ČR, činnost by nadále probíhala na území ČR, prodej by probíhal taktéž zákazníkům v ČR. Je toto převedení firmy na Slovensko možné a legalní ? Kdyz ano tak za jakych podmínek. Je jasne, ze tam bude nutne zřídit sídlo firmy ale jake jsou dalsi podminky a jak postupovat, pripadne kde se k teto problematice dozvedet vice? Dekuji. Petr Veselý
ODPOVĚĎ: Vazeny pane Vesely,
jedna se o pomerne komplikovanou zalezitost. Evropske pravo garantuje moznost zalozeni nove firmy, zahajeni zivnostenske cinnosti nebo vytvoreni pobocky ci dcerinne firmy domovske firmy v jinem clenskem state na zaklade zakazu diskriminace resp. povinnosti stejneho pristupu dle narodniho prava. V pripade presunu sidla existujici firmy z jednoho clenskeho statu do druheho se vse trochu komplikuje. V soucasne dobe totiz sekundarni pravo ES nalezitost presunu sidla firmy z jednoho do druheho statu EU neupravuje, spada proto pod jednotliva narodni prava, ktera tuto zalezitost upravuji rozdilne, obvykle vsak vetsinou pozaduji ukonceni cinnost firmy pred jeji novou registraci v jinem state. Legislativa EU se v tomto ohledu teprve pripravuje, na urovni EU existuji hlavne rozsudky Evropskeho soudniho dvora, dle kterych je mozne presunout sidlo firmy mj. i v pripade ponechani vetsiny aktivit v puvodnim state.
Vice info dle Evropske komise zde.
Podminky zalozeni firmy se na SR ridi slovenskymi zakony, ktere musi platit ve stejne mire pro Vas i pro slovenske firmy. Pote se firma jiz ridi slovenskymi pravidly vcetne dani. Podminky zalozeni podniku zde.
ICEU 17.5.2004 16:23
OTÁZKA: Musí všechny jazykové školy zvednout ceny, nebo jen s.r.o.? Děkuji Kateřina, Ostrava-Poruba
ODPOVĚĎ: Mila Katerino,
vsechny jazykove skoly, ktere jsou platcem dane, musi zdanit sve kurzy sazbou ve vysi 19%.
ICEU 17.5.2004 16:24
OTÁZKA: Dobry den, kdyz mam v cechach zivnostensky list, koupim si digitalni fotak treba v nemecku a potrebuji ho pro provozování své živnosti, muzu si ho vlozit do nakladu ? Lukas 3
ODPOVĚĎ: Mily Lukasi,
nejsme ucetnimi experty. Nicmene nevidime duvod, proc byste digitalni fotak porizeny za ucelem podnikani v Nemecku nemohl v CR uplatnit jako odecitatelnou polozku snizujici Vas danovy zaklad. Samozrejme za podminky predlozeni veskerych potrebnych dokumentu. Vice viz novelizovany zakon o ucetnictvi, který najdete zde.
ICEU 17.5.2004 16:26
OTÁZKA: platí u nás registrované partnerství, které obcan CR uzavrel v jine zemi EU (konkretne cve Svedsku)? Ivor
ODPOVĚĎ: Mily Ivore,
cesky pravni rad registrovane partnerstvi v soucasne dobe nezna. Proto CR neuznava registrovane partnerstvi uzavrene v jinem clenskem state EU. Pokud by se registrovani partneri prestehovali ze Svedska napr. do Nizozemi, jejich svazek by uznan byl, protoze ho nizozemsky pravni rad umoznuje.
ICEU 17.5.2004 16:29
OTÁZKA: Dobry den, jak je to s praci na Malte a Kypru? Je potreba pro pobyt delsi nez 90 dni vizum a pracovni povoleni? Kde muzu dostat informace o vsem, kdyz chci do jedne z teto zeme odcestovat a pracovat tam? Se studiem./. Diky za radu Martin Dedek
ODPOVĚĎ: Vazeny pane Dedku,
nejlepsi informace ziskate na konzularnich oddelenich techto zemi napr. v Praze. U obou budete v pripade prace potrebovat pracovni povoleni, ktere na Malte ziskate pouze mj. se zavaznym prislibem prace od maltskeho zamestnavatele. Na Kypru pravdepodobne plati podobne podminky. Vizum nepotrebujete v zadnem pripade, u pobytu delsiho 90 dnu se obvykle vyzaduje registrace resp. zadost o povoleni k pobytu.
Kontakty na Velvyslanectvi Kyperske republiky zde.
Konzulat Maltske republiky zde.
ICEU 17.5.2004 16:34
OTÁZKA: Dobrý den, byl jsem trestán v Unii za mladickou nerozvážnost. Budu mít tento záznam v našem výpis z rejstříku trestů??? Petr
ODPOVĚĎ: Mily Petre,
v ceskem rejstriku trestu nebudete mit zaznam o cinu, ktereho jste se dopustil v jinem clenskem state. Pokud jste byl odsouzen napr. v Nemecku, jste evidovan v nemeckem rejstriku, a tak to i nadale zustane.
ICEU 17.5.2004 16:36
OTÁZKA: Můžete mi odpovědět,co je Amsterodamská smlouva,vím kdy bala podepsána a kdy vstoupila v platnost,ale co to přesně je nevím,díky Lucie,P
ODPOVĚĎ: Mila Lucie,
Amsterodamska smlouva predstavuje revidovane primarni pravo Evropskeho spolecenstvi, tedy novelizaci zakladajicich smluv. Jeji soucasti je jak Smlouva o zalozeni EU, tak Smlouva o zalozeni Evropskeho spolecenstvi. Vstupem v platnost nahradila Maastrichtskou smlouvu, kterou v rade pasazi pozmenila a vyrazne doplnila.
Amsterodamska smlouva byla podepsana dne 17. cervna 1997, v platnost pak vstoupila 1. kvetna 1999.
V soucasne dobe (od 1.2.2003, pricemz nektere cast vstoupily a vstoupi v platnost pozdeji) plati Smlouva z Nice, ktera primarni pravo opet novelizovala (tj. upravila vsechny predchozi smlouvy, vcetne Amsterodamske). Ustavni smlouva, o ktere v soucasne dobe prohiha diskuse na nejvyssi urovni (tzv. mezivladno konference), by pak mela nahradit veskere platne evropske smlouvy, vcetne jejich protokolu a deklaraci, atd. Jejim prijetim by tedy doslo k znacnemu zjednoduseni smluvniho ramce Unie, protoze by nadal existovala a platila jen jedna evropska smlouva.
Vice viz Pravo Evropskych spolecenstvi - zde.
ICEU 17.5.2004 16:39
OTÁZKA: 1) Zvýší se nebezpečí levicového extremismu v ČR 2) Zvýší se nebezpečí pravicového extremismu v ČR? 3) Zvýší se nebezpečí terorismu? 4) Změní ČR svůj negativní přístup k sudetoněmecké problematice a komunistické minulosti, které je slabošský a neodpovědný? 5) Nenaruší se naše vztahy s USA? XRadim J. ŠtěchovskýX(t)
ODPOVĚĎ: Vazeny pane Stechovsky,
Vase otazky byste mel smerovat spise jinym smerem, otazkou exteremismu ci terorismu se v CR primarne zabyva Ministerstvo vnitra. Nasledujici stranky MVCR obsahuji radu dokumentu k tematum Vaseho zajmu: http://www.mvcr.cz/odbor/bezp_pol/dokument/index.html#extrem
Predstavujeme Informacni centrum EU, proto neni v nasi kompetenci se vyjadrovat k postoji CR k sudetonemecke problematice. Co se tyce vztahu CR k USA, nevidime duvod, proc by se mely narusit. Pokud Vas zajima oficialni stanovisko, kontaktujte Ministerstvo zahranicnich veci.
ICEU 18.5.2004 13:11
OTÁZKA: Dobrý den, jen v krátkosti.Dozvěděl jsem se, že je možné čerpat určité peníze z €U, ale jako majitel internet. kavárny jsem následně zjistil, že pro mne tato možnost není, že je možná defacto pouze "neziskovým státním" zařízením¨(knihovny apod.) Jak je toto možné, copak tyto nevybírají za poskytnutí internetu peníze? Přece vybírají a mnohdy více nežli třeba já ve své kavárně. Rozdíl je ten, že já jsem zde sám a vše si platím já, kdežto např. knihovně je jedno, zda dojde uživatel nebo ne - stát jí zaplatí vše od mzdy až po údržbu PC. A tzed ještě navíc další výhody? Já to asi nechápu - nepřečetl jsem to někde a nepochopil jsem to špatně? Kam se mohu třeba obrátit abych také mohl něco získat? Nebo je to opravdu tzak jak jsem to pochopil? Děkuji za odpověď... :-I Lukáš 09
ODPOVĚĎ: Mily Lukasi,
neni pravda, ze EU poskytuje financi prostredky pouze pro neziskova statni zarizeni. Nejvetsi proud financni podpory ze strany EU predstavuji strukturalni fondy, ze kterych mohou cerpat take soukromi podnikatele, profesni sdruzeni apod. Samozrejme za podminky vypracovani kvalitniho projektu, ktery splni veskera dane kriteria.
Vice informaci viz:
www.strukturalni-fondy.cz
www.edotace.cz
www.europeum.org/sf
plus webove stranky jednotlivych ministerstvech dle prislusnych operacnich programu nebo v pripade Prahy jednotnych programovych dokumentu (MMR, MPO, MPSV, MZE).
ICEU 18.5.2004 13:16
OTÁZKA: 1)Jakým způsobem(a za jakou cenu) se budou do zemí EU odesílat zásilky poštou a spedičními službami (PPL.DHL apod.) 2)Jak se bude postupovat při využítí nástrojů - dobírka, složenka, bankovní převod Zbyšek
ODPOVĚĎ: Mily Zbysku,
postovni i spedicni zasilky se do zemi EU od 1.5. posilaji za zhruba stejnych podminek, cena se tedy odviji primarne od rozhodnuti prislusnych zasilkovych firem (Ceska posta snizila napr. jiz od 1.2.2004 ceny obchodnich a standardnich baliku zasilanych do Polska a Slovenska). Nejvetsi zmenu predstavuje zruseni celniho ruzeni a odstraneni drivejsi nutnosti vyplnovat celni prohlasky a nalepky. Zmeny po 1.5.2004 u Ceske posty najdete zde.

V pripade nastroju uzivanych u mezinarodniho platebniho styku 1. kveten rovnez neprinesl zadne vyrazne zmeny. Postupy pri bankovnich prevodech, vystavovani slozenek apod. zustavaji stejne. Platebni styk je nadale zpoplatnen jinou vysi u tuzemskeho a mezinarodniho platebniho styku. Vstup do jednotneho bankovniho trhu EU pouze vytvoril ocekavani, ze bude dochazet ke snizovani poplatku na evropskou uroven, ktera je jiz v soucasne dobe nizsi nez v CR. Vyrazna zmena nastane az v momente prijeti eura. Existuje narizeni, dle ktereho musi byt preshranicni platebni styk v ramci EU uskutecnovany v eurech ve stejne vysi jako tuzemske platebni prevody.
ICEU 18.5.2004 13:19
OTÁZKA: Chtěl bych se zeptat jak je to u sázení po internetu u zahraničních sázkových kanceláří se sídlem v EU. Náš zákon ještě z doby, kdy internet nikdo u nás neznal a o EU se nám mohlo jen zdát to nedovoluje. Nejedná se o omezeni práv oproti občanům EU? Pokud občané EU mohou sázet u nás, proč my, již také členové EU nesmíme sázet v zahraničí? Jsou zákony EU opravdu nadřazeny našim zákonům a tímto toto diskriminační omezení po vstupu do EU automaticky padá? Jak to bude s placením dání z příjmu? Předem děkuji za odpověď. Petr
ODPOVĚĎ: Mily Petre,
mate pravdu, ze loterijni zakon CR zakazuje internetovou ucast na sazkove hre konane v zahranici. Jiz ale neplati, ze EU sazeni v zahranici umoznuje. Naopak, zakony podobne ceskym pravidlum plati ve vetsine clenskych statu, byt ne ve vsech. Elektronicke sazky totiz nespadaji do ramce regulovaneho smernici o elektronickem obchodovani.
Co Vas ale bezesporu bude zajimat: na podzim 2003 vydal Evropsky soudni dvur nekolik rozsudku, dle kterych by mely byt sazky vynaty z pusobnosti jednotneho vnitrniho trhu: musi tedy platit rovnost podminek. Konkretni rozhodnuti nicmene lucembursky soud ponechal v kompetenci narodnich soudu. V reakci na tento vyvoj Komise prisla s prohlaseni, ve kterem zvazuje vlastni iniciativu, resp. prozkouma nutnost ci rozsah pripadneho noveho predpisu.
Zajimavy odkaz:
http://www.herbertsmith.com/uploads/HSpdfs/EUWTO_brfng.pdf
Dan z prijmu se plati v zemi vyhry.
ICEU 18.5.2004 13:22
OTÁZKA: Dobry den, muj manzel je z Irske republiky a ma v CR trvaly pobyt. Dovezl si sem svoji motorku (7 let starou) registrovanou v Irsku a chce zmenit registraci motorky v CR, aby dostal ceskou SPZ + platil povinne ruceni v Cechach.. Volala jsem zde na prislusne urady - Odbor dopravne spravnich agend a mluvila s vedoucim oddeleni panem Krouskym a ten mi rekl, ze musi mit technicky prukaz motorky (coz ma) + doklad o zruseni registrace. V Irsku mu rekli, ze mu registraci nezrusi, ze to NIKDY nedelaji a pouze mu vystavi potvrzeni, ze motorku z Irska exportoval. Kontrolovala jsem webove stranky, kde jste psali o registraci cizych vozidel v CR, ale nikde jsem nenasla info o tom, co delat v tomto pripade. Prosim poradte. Dekuji Jarka
ODPOVĚĎ: Vazena pani Jarko,
uz jsme Vam odpovedeli na Vas dotaz adresovany primo ICEU. Pro ostatni svou odpoved opakujeme: cesky zakon podminuje registraci motocyklu mj. potvrzenim o zruseni registrace v predchazejicim state. Jelikoz vsak irske urady takove potvrzeni nevydavaji, je v pripade Irska plnym ekvivalentem tzv. movement certificate, doklad potvrzujici export motocyklu z irskeho uzemi. Ceske urady tento fakt musi plne respektovat, zmineny dokument prijimout a registraci pri splneni veskerych dalsich nalezitosti provest. V pripade potizi doporucujeme prislusneho pracovnika odkazat primo na Ministerstvo dopravy a jeho odbor registrace vozidel, kde podaji veskere potrebne informace.
ICEU 18.5.2004 13:23
OTÁZKA: Dobry den. Chystam se na nekolik mesicu do Skotska. Budu tam pracovat (diky programu registrace). Zajima me, co musim udelat, abych byla zdravotne pojistena. Slysela jsem neco o formulari c.106, ktery by mel nahradit pojisteni v Cechach, aniz bych se musela "pripojistit" do zahranici. Dekuji za odpoved Dendrina
ODPOVĚĎ: Vazena pani Dendrino,
Od 1. 6. 2004 vstupuje v platnost novela evropských nařízení. Novela zavádí nové typy potvrzení o nároku na zdravotní péči a rozšiřuje rozsah nároku turistů. V průběhu května 2004 ještě budou turistům vydávány formuláře E111, studentům a vyslaným pracovníkům E128. Nárok turistů bude v květnu 2004 ještě omezen na péči nutnou a neodkladnou. Od 1. 6. 2004 budou používány doklady a postupy uvedené níže.
Doklady o nároku na lékařsky nezbytnou zdravotní péči v jiném státě

• Evropský průkaz zdravotního pojištění, nebo
• papírové Potvrzení dočasně nahrazující Evropský průkaz zdravotního pojištění
Vice informaci naleznete na: www.cmu.cz/infopropojistence-eu-pp.htm
S pozdravem a pranim hezkeho dne ICEU 20.5.2004 9:03

Upozornění

Redakce si vyhrazuje právo na odstranění otázek s vulgárním nebo urážlivým obsahem.