Ptejte se na vše, co vás zajímá v souvislosti se vstupem do Evropské unie

velikost textu:
vydáno 16.5.2004

Česká republika už je součástí Evropské unie. Nicméně některé věci vám ještě mohou být nejasné. Jaké?
Ptejte se do 16. června!

Pro lepší přehled jsme dosud zodpovězené otázky roztřídili podle témat:
Cestování Daně, clo Finance, ekonomika Motorismus, dovolená
Práce, podnikání, 1. část Práce, podnikání, 2. část
Sociální, zdravotní Studium
Ostatní, 1. část Ostatní, 2. část Ostatní, 3. část

Odpovědi vám společně s iDNES přináší občanské sdružení Jagello 2000. Autory odpovědí jsou (a jejich správnost garantují) experti Informačního centra Evropské unie při Delegaci Evropské komise v České republice.

Nejde o on-line rozhovor, odpovědi čekejte do několika dnů. Odpověď také závisí na složitosti dotazu.

Konec rozhovoru

Osobnost již neodpovídá. Čtenáři se ptali do 16. června 2004 do 0:00

OTÁZKA: Chci se zeptat, jestli po 1. kvetnu a jestli po vstupu do Schengenu budu pro studium ve Francii (kde nemam trvaly pobyt), po dosazeni 18 let, potrebovat studijni vizum nebo pobytovou kartu. Plus jestli se neco meni na jejich vydavani. Dekuji. Tomas Chleborad
ODPOVĚĎ: Vazeny pane Chleborade,
po 1.5.2004 jiz nebudete potrebovat zadne vizum, budete nicmene muset respektovat francouzsky pobytovy rezim. Ten v souladu s evropskymi standardy po studentech pozaduje povoleni k pobytu. Jeho vydani není komplikovane, pro jeho vystaveni je třeba poskytnout nasledujici dokumenty: identifikacni prukaz (cestovni pas nebo obcansky prukaz kartoveho typu), potvrzeni o studiu, potvrzeni o zdravotnim pojisteni a prohlaseni o tom, ze disponujete dostatkem prostredku, abyste se nestal zatezi systemu, do ktereho neprispivate. Vystavene povoleni se v pripade studentu vydava obvykle na dobu 1 roku s moznosti dalsiho prodlouzeni. Clenstvi České republiky v Schengenskem systemu v tomto ohledu nehraje zadnou roli.
ICEU 20.4.2004 12:14
OTÁZKA: Vazena ICEU, nejprve bych chtel vyslovit podekovani vsem zainteresovanym, kteri se podileji na zpracovani dannych dotazu sovisejicich se vstupem CR do EU. Jsem jednim z Cechu, zijicich ve Spanelsku temer 2 roky kteri se vydali sem ( jak se tady rika ) hledat si zivobyti a velmi by mne zajimaly Vase reakce na me dva dotazy. Vzhledem k tomu, ze jsem jiz jednou podstoupil zdlouhavy a velmi horky proces s vyrizovanim legalizace meho pobytu a prace zde, vim o jaky problem se jedna. Vim take, ze krome jineho, ze az doposud bylo nevyhnutelne vizum pro zadost povoleni o praci a residenci. Prestoze jsem venoval velmi zvysenou pozornost temer vsem clankum, smlouvam, direktivam a komentarum na danne tema, nezaznamenal jsem nijakou reakci tykajici se potreby nebo nepotreby de visum na praci a pobyt ve vetsinove casti clenskych statu EU, ktere si ponechavaji moznost uzavreni sveho pracovniho trhu po dni 1.5.2004. Prostrednictvim druheho dotazu bych Vas rad poprosil o informaci v oblasti nedostatku tlumocniku ( v mem pripade Sp. Cest. ) spojenou s nasi integraci do EU. Predem dekuji za odpoved. S pratels. pozdravem Kamil Kamil
ODPOVĚĎ: Vazeny Kamile,
dekuji moc za podekovani, patri hlavne mym kolegum, informacnim pracovnikum, kteri odpovedi zpracovavaji. (Musim ovsem priznat, ze dotazu je najednou tolik - i diky diskusi na idnes - a ja je tak "vykoristuju", ze mi zacinaji vyhrozovat zalozenim odboru :) ).
K Vasemu dotazu: pokud jiz ve Spanelsku 2 roky zijete a pracujete, mel by jste od 1.5.2004 mit mnohem jednodussi situaci co se tyce nutnosti pracovniho povoleni – viz nize: vynatek ze smlouvy o pristoupeni CR k EU, tudiz pravne zavazny dokument pro země EU:
Smlouva o pristoupeni, Kapitola Volny pohyb osob:
Odchylně od článků 1 až 6 nařízení (EHS) č. 1612/68 budou stávající členské státy do konce období dvou let po dni přistoupení uplatňovat národní opatření nebo opatření, která vyplývají z dvoustranných dohod, upravující přístup českých státních příslušníků na jejich trhy práce. Stávající členské státy mohou tato opatření dále uplatňovat do konce období pěti let po dni přistoupení České republiky.
Čeští státní příslušníci, kteří ke dni přistoupení ve stávajícím členském státě legálně pracují a je jim umožněn vstup na trh práce tohoto členského státu na nepřerušenou dobu 12 měsíců nebo delší, mají přístup na trh práce tohoto členského státu, ale ne na trh práce ostatních členských států uplatňujících národní opatření.
Stejných práv požívají čeští státní příslušníci, kterým byl na nepřerušenou dobu 12 měsíců nebo delší umožněn vstup na trh práce stávajícího členského státu až po přistoupení.
Čeští státní příslušníci uvedení výše přestanou požívat práv vyse uvedených, pokud dobrovolně opustí trh práce daného stávajícího členského státu.
Těchto práv nepožívají čeští státní příslušníci, kteří ve stávajícím členském státě legálně pracují ke dni přistoupení nebo v průběhu období, po které se uplatňují národní opatření, a kterým byl umožněn vstup na trh práce tohoto členského státu na dobu kratší než 12 měsíců.
Zdroj: http://www.evropska-unie.cz/cz/article.asp?id=2426
Tento samy text naleznete ve Spanelstine zde
Ohledne práce pro instituce EU jako tlumocnik Vam doporucuji nasledujici odkaz na European Personnel Selection Office
Pripadne další informace
S pozdravem a pranim hezkeho dne , Daniela Červová, ředitelka ICEU 20.4.2004 12:23
OTÁZKA: Mozna jiz tento dotaz zaznel, tak se predem omlouvam. V soucasne dobe legalne pracuji ve Spanelsku. Bude prechodne obdobi platit take pro lidi, kteri jiz pracuji v clenskych statech nebo budou mit urcitou sanci na primy pristup k pracovnimu trhu te ktere zeme. Proc se ptam? Na oficialnich strankach EU je mozno k zhlednuti dokument vysvetlujici volny pohyb pracovnich sil. V nem se mimo jine lze docist: Pokud budete ke dni přistoupení legálně pracovat ve stávajícím členském státě a budete mít pracovní povolení na dobu minimálně dvanácti měsíců, budete mít přímý přístup na trh práce v tomto členském státě, ale ne automaticky na trhy práce v ostatních stávajících členských států uplatňujících národní opatření během přechodných období. Jestliže vstoupíte na území stávajícího členského státu po datu přistoupení a budete mít pracovní povolení na dobu minimálně dvanácti měsíců, budete mít stejná práva. Pokud ovšem trh práce tohoto členského státu dobrovolně opustíte, ztratíte právo na přístup na trh práce tohoto státu až do vypršení přechodného období. Lze tomu rozumet tak, ze ke dni pristoupeni, pokud mam pracovni povoleni, ktere bylo na obdobi 12 mesicu (v mem pripade 09/2003-09/2004), mam pristup na mistni (spanelsky) pracovni trh bez omezeni a je stejny jako ma jakykoli i stavajici clen EU? Miroslav Cecho
ODPOVĚĎ: Vazeny pane Cecho,
s Vasim dotazem Vas jiz nekdo predbehl. Prectete si prosim odpoved, kterou jsme posilali panu Kamilovi. Pokud budete mit jakekoliv doplnujici otazky, obratte se prosim primo na nas na info@iceu.cz.
Nicmene zcela strucne zni odpoved na Vasi otazku ANO.
Prejeme hezky den ICEU 20.4.2004 12:35
OTÁZKA: Dobrý den, zajímalo by mne jak to bude s cenami nemovitostí, bude mít vstup do EU na toto nějaký zásadní vliv? A co při výstavbě nového rodinného domu a koupi parcely, výjde to levněji než nyní nebo opačně? Díky Simona
ODPOVĚĎ: Vazena Simono,
vstup České republiky do EU bude mit primy vliv na cenu nemovitosti v pripade jejich stavby ci prestavby po roce 2008. Do konce roku 2007 si CR vyjednala prechodne obdobi, dle ktereho bude moci ponechat zdaneni dodavek stavebnich praci tykajicich se staveb urcenych pro bydleni (nikoli tedy stavebniho materialu) ve snizene sazbe DPH. Od roku 2008 budou stavebni práce s vyjimkou socialniho bydleni zdaneny zakladni sazbou, coz s sebou prinese jiste zdrazeni.
Co se tyce odhadovaneho vyvoje cen pozemku a nemovitosti bezprostredne po 1.kvetnu, zadne vyrazne zmeny neocekavame. Rozhodujici nadale bude nejenom nabidka a poptavka, ale především poloha a atraktivita pozemku ci nemovitosti.
ICEU 21.4.2004 7:55
OTÁZKA: Jaky bude rezim DPH, cla resp. dalsich polatku pri dovozu ojetych aut ze zemi EU? Jiri Kubicek
ODPOVĚĎ: Vazeny pane Kubicku,
EU je celni unii a nasim vstupem tedy nebudeme platit zadna cla na dovoz ze zemi EU. Při dovozu automobilu zalezi na jeho stari. Pokud je automobil, který koupite v zemi EU, novy – tzn. je mladsi 6 mesicu nebo ma najeto mene nez 6000 km – porizovaci cena bude bez DPH a vy DPH odvedete v České republice dle české sazby DPH. Paklize je automobil starsi, bude DPH zapocitano do porizovaci ceny.
ICEU 21.4.2004 7:58
OTÁZKA: Dobrý den, chtěl bych se zeptat, zda po našem vstupu do EU k 1.5.2004 dojde ke změnám a zjednodušení uznávání vysokoškolských diplomů získaných v některé ze zemí EU, či Jan Prášek
ODPOVĚĎ: Vazeny pane Prasku,
uznavani vysokoskolskeho vzdelani nabyteho na uzemi EU by se skutecne mělo zjednodusit. Duvod spociva v legislative EU, která stanovuje konkretni pravidla urcitych kvalifikaci, jejichz splneni s sebou prinasi automaticke uznani kvalifikace (jedna se především o tzv. zdravotnicke profese, tedy lekare, farmaceuty, porodni asistentky apod.). Vedle takto presne popsanych oboru existuji obecne smernice, které umoznuji vseobecne uznani kvalifikace v pripade vysokoskolskeho vzdelani trvajiciho minimalne 3 roky nebo vyssiho alespon jednorocniho studia.
O konecnem uznani urciteho diplomu nicmene rozhoduje každý clensky stat zvlast, jehož instituce obvykle zkoumaji každý pripad zvlast. Proto mohou například v pripade, ze dospeji k zaveru, ze dosazene vzdelani se vyrazne odlisuje od narodnich standardu, po danem uchazeci pozadovat slozeni zkousky zpusobilosti ci absolvovani praxe.
Vice informaci: Narodni ustav odborneho vzdelavani
Prejeme hezkdy den
ICEU 21.4.2004 8:01
OTÁZKA: Dobry den rad bych vedel proc jste moji otazku ohledne registrace v anglii neodpovedeli a smazali jste ji? J. Opicka
ODPOVĚĎ: Vážený pane Opicko,
Vaše otázka ohledně Vašeho studia a následně práce v Anglii nebyla vymazána, na odpovědi pracuje ICEU. Z důvodů velkého počtu tazatelů mějte prosím strpení.
Jagello 2000 21.4.2004 13:25
OTÁZKA: Může státní úředník v EU provozovat vedlejší výdělečnou činnost ? Existuje např. vyjímka jako u nás kdy, na základě povolení od zaměstnavatele, zaměstnanec může provozovat vedlejší výdělečnou činnost na základě ŽL ? PETERSON
ODPOVĚĎ: Vazeny pane Petersone,
zamestnanci instituci EU mohou provozovat vedlejsi vydelecnou cinnost pouze za presne definovanych podminek. Pokud chce urednik vykonavat jakoukoli aktivitu mimo svuj hlavni pracovni pomer – vydelecneho ci nevydelecneho charakteru, musí svuj umysl ohlasit a ziskat povoleni od prislusneho uradu. Pokud by takova cinnost mohla omezit ci narusit urednikovu nezavislost ci poskodit jeho praci pro Spolecenstvi, mohl by byt souhlas s cinnosti odepren. Krome toho je urednik mj. povinnen se ridit zajmy Spolecenstvi a nesmi prijimat zadne pokyny ze strany vlády, uradu, organizaci ci osob mimo instituci, ve které pracuje.
Vice viz tzv. Staff Regulations
ICEU 21.4.2004 13:30
OTÁZKA: Dobry den. Rad bych se zeptal, jestli po 1.5. bude stale nutne dodrzovat 3 mesicni pauzu pobytu ve statech EU, nebo uz je tahle doba konecne neomezena. ? A taky jestli mi na vycestovani staci obcansky prukaz nebo stale pas. Dik moc. Ondra Ondra-pro
ODPOVĚĎ: Vazeny pane,
na Vasi otazku jsme jiz odpoved poskytli. Naleznete ji mezi zodpovezenymi dotazy.
Dekujeme ICEU 21.4.2004 13:33
OTÁZKA: Dobrý den, ráda bych se Vás dotázala na možnost práce cizinc v ČR. Můj přítel je Brit, pracující po celém světe jako osobní trenér - vždy bez jakýchkoli problémů získal pracovní povolení (např. Kanada, USA). Má mezinárodně uznávané vzdělání ve svém oboru, ale když jsme se loni pokoušeli o získání ŽLu nás, nebylo jeho vzdělání pro čeké uředníky dostatečné. Změní se přístup po vstupu do EU. Budeme mít šanci na uznání? Pokud ne, nechápu, jak mi chceme po ostatních zemích EU uznávání, ale sami ho nepraktikujeme. V současnosti to cítíme jako velikou diskriminaci. Lenka
ODPOVĚĎ: Vazena Lenko,
dekujeme za Vas dotaz. Na podobny jsme jiz odpovidali, prodivejte se prosim mezi zodpovezene dotazy. Pripadne se obratte primo na Narodni ustav odborneho vzdelavani.
ICEU 21.4.2004 13:37
OTÁZKA: Od září 2004 budu studovat 1 školní rok /od září 2004 do července 2005/na gymnáziu v Rakousku. Budu potřebovat vízum? Když ne, tak co budu potřebovat? Děkuji za odpověď RADEK
ODPOVĚĎ: Vazeny Radku,
podobny dotaz, jako jste polozil Vy, byl jiz zodpovezen. Prectete si prosim odpoved "Výměnný pobyt v Rakousku"
Dekujeme a prejeme hezky den
ICEU 21.4.2004 13:39
OTÁZKA: Dobry den,zajimalo by me jestli po 1.kvetnu budu potrebovat prac povoleni do Norska? a pokud ano co vse proto musim udelat abych jej ziskal?Dekuji za odpoved Petr Micka
ODPOVĚĎ: Vazeny pane Micko,
Norsko není clenskou zemi EU, nicmene i zde plati zvlastni smlouvy a dohody se zememi EU.
Poslední zemí, která zahájila diskusi o volném pohybu pracovních sil po květnovém rozšíření EU, je momentálně Norsko. Norsko je vázáno dohodou o Evropském hospodářském prostoru (European Economic Area, EEA), která mimo jiné povoluje volný pohyb pracovních sil mezi členy EEA a EU.
Souvislosti: Poté, co Dánsko a Švédsko omezilo občanům z nových zemí přístup na svůj pracovní trh, bude příklad svých sousedů patrně sledovat i Norsko. Na páteční vyjádření švédského premiéra Perssona o zavedení restrikcí reagovala v deníku Dagsavisen norská ministryně pro místní správu a regionální rozvoj Erna Solbergová: „Kdyby Norsko zůstalo jedinou zemí, která tato opatření nezavede, tlak by byl obrovský.“ Podle Ellen Stensrundové z Norské konfederace odborů by neregulovaný přístup pracovníků z nových členských zemí EU měl zásadní dopad na norský sociální systém. „Jsme potěšeni, že Švédové oznámili zavedení restrikcí. Věříme, že to povede ke stejnému postupu v Norsku.“
Další kroky: Zavedení kvóty, která stanoví počet pracovníků z deseti nových zemí, oznámilo před časem Nizozemí. Velká Británie a Irsko tak zatím zůstávají jedinými členskými zeměmi, které nebudou uplatňovat přechodná období nebo jiné restrikce.
Vse o vztazich EU-Norsko lze nalezt zde
Pro další informace Vam doporucujeme kontaktovat primo Norske velvyslanectvi v CR:
Adresa:
Hellichova 1/458
118 00 Praha 1 - Malá Strana
WWW stránky: www.noramb.cz
Kontakt:
Telefon: +420 257323737
Fax: +420 257326827
Email: emb.prague@mfa.no
S pozdravem a pranim hezkeho dne ICEU 21.4.2004 13:44
OTÁZKA: jak sa zmeni status slovenskych obcanu legalne a radne pracujicih v Cechach, doposud neni mozno si poridit hypoteku nebo uver protoze je nutno ziskat dlouhodoby pobyt a to je po 6-10 letech. Zmeni se neco pro sk obcany jakozto cleny EU ? je mozno ocekavat urcite zvyhodneni sk obcanu ( nehrozi ,ze slovaci vykoupi nemovitosti jako nemci ...) Z
ODPOVĚĎ: Slovensti obcane budou mit stejne podminky jako obcane EU. Z hlediska nakupu nemovitosti to znamena, ze budou muset byt usazeni v CR, tedy budou muset byt drziteli zvlastniho pobytoveho povoleni (povoleni k prechodnemu nebo trvalemu pobytu). Vydani takoveho povoleni bude obcany EU opravnovat nejenom k nakupu nemovitosti, ale i například k ziskani hypoteku ci uveru, pricemz podminky v tomto druhem pripadu si budou moci stanovovat samotne financni instituce za podminky zakazu diskriminace obcanu EU vuci obcanum CR. Obcane Slovenske republiky v porovnani s jinymi obcany EU nebudou zvyhodneni, podminky budou pro vsechny stejne.
ICEU 21.4.2004 13:52
OTÁZKA: Zmeni se, po 1.5., nejakym zpusobem vizova povinost pro obcany CR pri ceste do tretich zemi (zemi ktere nejsou v EU)? Rostislav Honzak
ODPOVĚĎ: Vazeny pane Honzaku,
na podobny dotaz jsme jiz odpovidali. Odpoved si prosime prectete v odpovidajici rubrice "bezvízový styk".
Ale strucne receno, EU ma spolecny seznam zemi, se kterymi ma vizovy styk. CR bude muset nejpozdeji od 1.5.2004 tento seznam pouzivat.
Prejeme hezky den ICEU 21.4.2004 13:55
OTÁZKA: Rad bych začal podnikat v oblasti rychlého občerstvení. Mám v úmyslu provozovat mobilní stánky rychlého občerstvení. Na tuto živnost je potřeba v České republice vlastnit živnostenský list výroba potravinářských výrobků, jedná se o živnost volnou a není větší problém tuto živnost založit. Zajímalo by mne na jakém principu bude fungovat podnikání takových prodejců, kteří budou třeba chtít prodávat své výrobky na nějakém festivalu třeba někde v příhraničí Rakouska či Německa nebo třeba jen zajet na pár dnů např. do Itálie. Budu muset být zaregistrovaný u tamních úřadů jako fyzická osoba, podnikatel s příslušným živ. listem a všemi náležitostmi jako je u nás registrace u zdravotní pojišťovny a soc.úřadu nebo jakým způsobem je tento druh podnikání upraven legislativou. Budu Vám vděčen za každý odkaz na zjištění dané problematiky nebo za zodpovězení celé části mé otázky. Milan
ODPOVĚĎ: Vazeny Milane,
EU zakazuje omezeni volneho poskytovani sluzb pro prislusniky clenskych státu, kteří podnikaji v nejenom jinem státu EU nez prijemce sluzeb. Zaroven umoznuje, aby poskytovatel sluzby za ucelem jejiho poskytnuti docasne provozoval svou cinnost ve státu, kde je sluzby poskytovana, za stejnych podminek, jake tento stat uklada svým vlastnim prislusnikum.
Proto cesky podnikatel – provozovatel rychleho obcerstveni – bude moci vyjet napr. na hudebni festival do Italie a tam nekolik dni (docasne) poskytovat sluzbu za stejnych podminek jako italsky zivnostnik. Z hlediska konkretnich podminek pro neho bude (při respektovani podminek uvedenych v prvnim odstavci) nicmene rozhodujici italske pravo, které muze poskytovani sluzby v oblasti rychleho obcerstveni podminit vydanim italskeho zivnostenskeho listu. Zalezi tedy vždy nejenom na státu (mira regulace se muze i vyrazne lisit), ale především na konkretni profesi resp. regulovanosti ci neregulovanosti sluzby.
Konkretni zpusob podnikatelske cinnosti (sekce Italie) zde
Pripadne další dotazy smerujte prosim na tzv. Euro Info Centra: www.euroinfocentrum.cz/
ICEU 21.4.2004 13:59

Upozornění

Redakce si vyhrazuje právo na odstranění otázek s vulgárním nebo urážlivým obsahem.