Tetřev pro svůj život potřebuje velký prostor vhodného biotopu, který se v Česku vyskytuje právě jen na Šumavě.

Tetřev pro svůj život potřebuje velký prostor vhodného biotopu, který se v Česku vyskytuje právě jen na Šumavě. | foto: archiv MF DNES

Ptákem roku 2012 je tetřev hlušec, ohrožený obyvatel Šumavy

  • 33
Čeští ornitologové vyhlásili ptákem roku 2012 tetřeva hlušce. "Tento druh se v Česku nachází jen na Šumavě a jeho další osud tak mají v rukou zákonodárci, kteří budou rozhodovat o podobě tamního národního parku," řekl novinářům ředitel České společnosti ornitologické Zdeněk Vermouzek.

"Volba tetřeva padla proto, abychom zdůraznili důležitost diskuse, která se nyní vede o budoucí podobě Národního parku Šumava," vysvětlil Vermouzek.

V minulosti byl tetřev hojným druhem, a jak dokazují záznamy myslivců, byl ceněnou lovnou zvěří. Dnes už je ale podle ornitologů setkání s ním malým zázrakem.

Na Šumavě žije posledních asi tři sta jedinců tohoto ptačího druhu. "Řada věcí, které se na Šumavě chystají, mu ale jednoznačně uškodí," dodal Vermouzek s tím, že mluví třeba o plánované lanovce na Hraničník nebo o připravovaném rozšíření turistických cest.

Tetřev hlušec

Tetřeva si v přírodě nejde splést. Je to mohutný pták velký jako krocan. Samci jsou převážně černí s hnědými křídly a s výraznými červenými zduřeninami. Samice jsou menší a hnědavě zbarvené. Celkově jsou tetřevi velice nenápadní a zdržují se v odlehlých místech.

Tetřev pro svůj život potřebuje velký prostor vhodného biotopu, který se v Česku vyskytuje právě jen na Šumavě. "Tamní smrkové porosty jsou vlivem kůrovce i větrných kalamit narušené, a ponechají-li se přirozené obnově, vzniknou věkově i strukturně rozrůzněné lesy, které tetřevovi vyhovují," pokračoval Vermouzek.

Padlé kmeny a další pozůstatky dřívějšího lesa podle něj poskytují místa k hnízdění, úkryty i zdroj potravy. Vytěžování suchých, padlých a vyvrácených stromů tetřevovo prostředí ničí. V oblasti určené pro rozvoj ptačí populace tak musí ustat rušivá aktivita.

"Národní park Šumava se musí stát místem, kde je na prvním místě ochrana přírody a kde se dobře žije i místním. Že to není v rozporu, vidíme za hranicemi v Národním parku Bavorský les," dodal poslanec Viktor Paggio.

Kampaň Pták roku organizuje Česká společnost ornitologická od roku 1992. Zároveň s vyhlášením vydává i stejnojmennou brožuru, která obsahuje informace o životě ptáka roku, o ohrožení, kterým je vystaven, i o možnostech jeho ochrany. Součástí bývají i rady, jak může každý ptákovi pomoci.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Nejlepší videa na Revue