Strnad obecný

Strnad obecný | foto: www.birdfoto.cz, Petr Šaj

Ptákem roku 2011 zvolili ornitologové strnada, vystřídal kukačku

  • 8
Česká společnost ornitologická vyhlásila ptáka roku 2011. Stal se jím nenápadný strnad obecný, kterého charakterizuje zpěv v parném létě uprostřed polí. Řadí se ale mezi ubývající druhy. Škodí mu především drsný způsob využívání krajiny a intenzivní zemědělství podporované Společnou evropskou politikou.

"Strnada jsme vybrali jako široce rozšířený druh, jehož výskyt na každé mezi bereme jako samozřejmost," vysvětluje ředitel České společnosti ornitologické Zdeněk Vermouzek. Pro rok 2010 vyhlásili ornitologové ptákem roku kukačku, která mizí z přírody.

PTÁK ROKU

Kampaň organizuje Česká společnost ornitologická (ČSO) od roku 1992. Současně s vyhlášením ptáka roku je vydávána i stejnojmenná brožura, obsahující základní informace o životě vybraného ptačího druhu, o jeho příbuzných i o ohrožení, kterým je vystaven. Součástí bývají i rady, jak může každý ptákovi roku pomoci.

"Za posledních 30 let se ale jeho početnost u nás snížila o půl až jeden milion jedinců. Tento úbytek ilustruje, k čemu dochází všude v zemědělské krajině Evropy," vzkázal.

V současnosti je možné strnady obecné vidět v otevřené krajině. V období mezi lety 2001 až 2003 jich hnízdilo na území Česka 1,8 až 3,6 milionu párů. Výsledky jednotného sčítání ale ukazují v letech 1982 až 2009 pokles početnosti o zhruba pětinu. V západní Evropě ubývá strnadů ještě dramatičtěji, jejich počet tam klesl na polovinu.

Žlutého pěvce zabíjí především vysoká intenzita zemědělství, které je z velké části založeno na umělých hnojivech a herbicidech. Vzniká sterilní krajina, která sice produkuje žádané suroviny, ale neposkytuje místo k životu broukům, motýlům, ptákům ani dalším obyvatelům přírodního prostředí.

Tento způsob sterilního hospodaření navíc podle ornitologů ještě podporuje Evropa prostřednictvím Společné zemědělské politiky.

Odborníci už přišli na způsob, jak mizejícímu strnadovi pomoci. Pomáhají třeba argoenvironmentální programy a biopásy.

Ptákem roku se stal strnad obecný

Ptákem roku se stal strnad obecný

Strnad v létě zaujme známým zpěvem. Podle odborníků by přes Českou republiku mohla vést hranice mezi dvěma strnadími nářečími. Ty se liší koncem typického nápěvu, část samců jde na konci s melodií nahoru, část dolů. Začátek nápěvu je vrozený a obsahuje několik shodných za sebou se opakujících slabik, odlišnou závěrečnou část se mladí samci učí od jiných strnadů v prvním roce života.

Samice si přitom podle zpěvu vybírají místní partnery a upřednostňují samce s místním dialektem.

Pracovníci z České společnosti ornitologické a Karlovy univerzity se snaží naše území a zpěv strnada zmapovat. Fanoušky ptačího zpěvu proto prosí, aby jim nahrávky s projevem strnada zaslali. Více informací zájemci najdou na stránkách společnosti.

STRNAD OBECNÝ

Strnad obecný je pták zhruba velikosti vrabce. Nejtypičtějším znakem samců je citrónově zbarvená hlava a žlutavá spodina těla. Rozsah žluté barvy je značně variabilní. Při odletu na ocase nápadně zasvítí bílé okraje.

Strnadi se po celý rok živí hmyzem a nepohrdnou ani plži, na podzim a v zimě v jejich stravě ale převažuje rostlinná složka - především semena trav a obilí. Potravu sbírají nejčastěji ze země. Z obilovin mají nejraději oves.

Na jaře a v létě na sebe hlavně upozorní opakovaným jednoduchým zpěvem, který bývá přepisován typicky česky nepřejícně "Kéž by si, sedláčku, chcíp."

Ptákem roku se stal strnad obecný


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video