Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Ptáci se vracejí z teplých krajů. Vzbudil je delší den

  3:02aktualizováno  3:02
Do České republiky se vracejí stěhovaví ptáci. V půlce února přilétli první skřivani a špačci, ornitologové už ale pozorovali i několik čápů, kteří přilétají až v půlce března. S prvním březnovým dnem začínají návrat ptáků do České republiky bedlivě sledovat.

Ptáci se vracejí z teplých krajin. Mláďata vlaštovky | foto: Archiv Spring Alive

Už v půlce února se navrátili ptáci, kteří zimovali ve Středomoří a na jihu Evropy. "Jsou tu skřivani, čejky, špačci, máme tady už i drozdy," uvedla koordinátorka kampaně Jaro ožívá Lucie Hošková.

Pozorování návratu ptáků ze zimních krajů

Pozorování návratu ptáků ze zimních krajů

Špačci, skřivani i čejky jsou ptáci, kteří nejpozději odlétají a vracejí se nejdříve. Zimují blízko a nemusí být tak dlouho pryč.

Navrátilce z Afriky ornitologové očekávají nejdříve v první půlce března. "Nejdříve přiletí čápi, v druhé polovině měsíce pak vlaštovky. V projektu Jaro ožívá sledujeme i kukačky, rorýse a vlhy pestré. Tito navrátilci přilétají v půlce dubna," doplnila Hošková.

Řídí se sluncem

Návrat do České republiky mají opeřenci přesně načasovaný. Řídí se délkou dne. "Je to logické. Navrátilci z Afriky to v sobě musí naprogramovat aniž by věděli, jaké je tu počasí. Řídí se tedy instinktivně prodlužujícím se dnem. Toho dokonce dokáží rozeznat i ptáci přezimující na rovníku, kde jsou ty změny minimální. Prodlužující den spustí hormonální změny, na které reagují," vysvětlila Hošková.

Počasí je tedy až druhým faktorem, i ten ale návrat ptáků, kteří v České republice zimují, dokáže ovlivnit. "Stává se, že přitáhnou z Afriky do Středomoří a tam díky příhodnějším podmínkám nějakou dobu zůstanou. Například už teď jsou ve Středomoří vlaštovky. Ty vědí, že už jsou blízko, ale protože tam panují lepší podmínky, než na jejich zimovištích, a i kvůli dostatku hmyzu dorazí později," vysvětlila odbornice.

Ptáci se vracejí z teplých krajin. Rorýs

Ptáci se vracejí z teplých krajin. Rorýs

Rorýsi jsou schopní ze svého zimoviště kvůli zimě a dešti na nějaký čas i odletět. "Jsou to jedni z nejlepších letců, kteří se vracejí v půlce dubna. Pokud tu nepanuje teplé a příznivé počasí, jsou schopní popoletět do teplejších míst, do jižní Evropy nebo někam za lepším počasím a za potravou," řekla iDNES.cz Hošková.

Na výlety rodičů za sluncem jsou skvěle adaptovaná i mláďata rorýsů. "Ta jsou schopna upadnout do letargie a vydrží se zpomaleným metabolismem do doby, kdy se rodiče vrátili z teplejších míst. V útlumu do návratu rodičů vydrží," míní Hošková. Rorýsi u nás zůstávají nejkratší dobu. Přilétají v druhé polovině dubna, mláďata vyvádí v polovině července a kolem 10. srpna už mizí zpět do Afriky.

Nekterým čápům se z Česka nechtělo

Laici i odborníci na stránky projektu Jaro ožívá zaznamenali už 42 pozorování čápa bílého. Ten obvykle přilétá v půlce března. "Někteří zimují i v jižní Evropě, mají to tedy blíže a mohou se v předjaří toulat po Evropských státech," doplnila Hošková s tím, že zatím jde o výjimky.

Čáp bílý

Čáp bílý

Raritou je i pár čápů otužilců z komínu lihovaru v Blatné na Strakonicku. "Pár čápů tu zimuje už čtvrtým rokem. Místní se o ně starají, protože čápi v našich podmínkách nemohou zimu zvládnout. Přikrmují je tedy rybami z místního rybářství," podotkla Hošková. Samice z blatnického páru pochází z Bavorska a dříve migrovala, pak se ale připojila ke svému partnerovi, který nejspíše pochází z umělého odchovu a migrační chování zafixováno nemá.

Čápů zimujících v jižní, ale i ve střední Evropě přibývá. Podle odborníků tak ptáci reagují na oteplování. "Zejména čápi tu zkouší zůstávat. U nich platí více, že pokud mohou zůstat, tak to udělají. I když zatím to pořád ještě je spíš výjimka," míní ornitoložka.

Projekt Jaro ožívá

Nová sezóna projektu oficiálně startuje 1. března 2011 tedy první den prvního jarního měsíce. Již nyní však lze na stránkách projektu sledovat přílety čápů, vlaštovek i prvních rorýsů do jižněji položených zemí. Kampaň Spring Alive organizuje mezinárodní sdružení na ochranu ptáků BirdLife International, v České republice je zastoupena Českou společností ornitologickou.

Projekt je cílený hlavně na školy. Zapojují se ale všechny věkové kategorie, laici i odborníci. "Projekt je interaktivní. Lidé mohou pozorovat přírodu, vložit pozorování na internet a získat zpětnou vazbu, jak jaro postupuje, mohou sdílet své poznatky s ostatními," míní koordinátorka projektu Lucie Hošková.

Zúčastnit se projektu je jednoduché - stačí si zaznamenat svá první pozorování čápa bílého, vlaštovky obecné, rorýse obecného, kukačky obecné či vlhy pestré, a vložit je do on-line formulářů na stránkách projektu. Výsledky projektu zpracovávají odborníci s cílem zjistit faktory, které ovlivňují případné změny v tahovém chování ptáků, například vliv klimatických změn na načasování návratu ptáků ze zimovišť.Hlavní zprávy

Nejčtenější

Zemřel Stephen Hawking, nejslavnější fyzik současnosti. Bylo mu 76 let

Britský fyzik Stephen Hawking

Světoznámý britský fyzik Stephen Hawking, který byl kvůli neurodegenerativní chorobě ochrnutý, ve věku 76 let zemřel....

Oblíbeného učitele někdo zbil před klubem ve Znojmě, zraněním podlehl

U vchodu do znojemské základní školy vznikl improvizovaný pomníček Miroslava...

V úterý vyšlou během velké přestávky děti i učitelé největší základní školy ve Znojmě k nebi balonky se vzkazy svému...Fico se smíchem podal demisi. Kiska sestavením vlády pověřil Pellegriniho

Dosluhující slovenský premiér Robert Fico (vlevo) předal demisi své vlády...

Politická krize na Slovensku vyvolaná vraždou Jána Kuciaka dospěla k vyvrcholení. Prezident Andrej Kiska přijal demisi...

Zemana „hluboce urazila“ reakce Klausova institutu k inaugurační řeči

Prezident Miloš Zeman hovoří na slavnostní inauguraci ve Vladislavském sále...

Prezidenta Miloše Zemana hluboce urazila věta Institutu Václava Klause, že kritika miliardáře Zdeňka Bakaly nepatřila...

Osobní auto srazilo u obchodního centra v Praze čtyři lidi, dva zemřeli

Dopravní nehoda na Švehlově ulici u obchodního centra Hostivař. Auto zde...

U obchodního centra v pražské Hostivaři srazilo auto odpoledne čtyři chodce. Dva zemřeli, další dva jsou v péči lékařů....

Další z rubriky

Česko má přes 10,6 milionu obyvatel, vrací se na úroveň z konce války

Počet obyvatel na současném území České republiky

Počet obyvatel Česka se loni zvýšil zhruba o 31 tisíc na 10 610 055 lidí, oznámil Český statistický úřad. Hranice 10,6...

V 97 letech zemřel jeden z posledních veteránů z RAF Zbyšek Nečas

Pilot Vlastimil Veselý a radarový operátor Zbyšek Nečas před noční stíhačkou...

V 97 letech zemřel minulý čtvrtek bývalý československý příslušník britského královského letectva Zbyšek...

Asi nejsme takoví kamarádi, říká o nařčení Rusů bývalý ministr Svoboda

Bývalý ministr zahraničí Cyril Svoboda se zúčastnil recepce na ruské ambasádě k...

Podle bývalého diplomata Petra Koláře by vláda měla v souvislosti s otravou agenta Skripala a nařčením, že látka...

Najdete na iDNES.cz