Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Ptačí kompas je v oku

  10:34aktualizováno  10:34
Ptáci nás odedávna udivují svými navigačními schopnostmi. Jak dokážou přesně najít svůj domov či zimní sídlo po letu dlouhém několik tisíc kilometrů? Mají v hlavě mapu, vyznají se ve hvězdách, nebo si snad s sebou nosí magnetický kompas?

Zdá se, že ptáci využívají ke své orientaci všech těchto prostředků. K pochopení toho, jak dokážou vnímat magnetické pole, přispějí i nedávné pokusy vědců z Frankfurtu nad Mohanem.

Ptačí kompas nemá otáčivou střelku. Zatím nejuspokojivější vysvětlení jeho principu bylo podáno teprve před dvěma lety. Podle biofyziků z Illinoiské univerzity v USA totiž vnímání magnetického pole úzce souvisí se zrakem.

Molekuly látek reagujících na světlo v očních buňkách mění své chování v závislosti na orientaci magnetického pole. (Podobný jev umožňuje astronomům zjišťovat magnetické pole hvězd, aniž by k nim museli cestovat: místní magnetické poměry hvězd jsou "zapsány" v jejich světle.)

Ptáci tak potřebují ke své magnetické orientaci světlo, a to ne ledajaké: zatímco s červeným či oranžovým světlem jejich kompas nefunguje, modré či zelené světlo je ideální.

Červenky na cestách
Profesor Wolfgang Wiltschko se svými kolegy z Goethovy univerzity ve Frankfurtu nyní zjistil, že k magnetické orientaci slouží mnohem více pravé oko než levé. K jejim pokusům, popsaným v britském časopise Nature, jim posloužili ptáci, které můžete potkat v parku: červenky obecné.

Pomocí umělého osvětlení u svých svěřenkyň vyvolali "cestovní horečku" -prodlužující se "den" u nich vzbudil dojem, že je jaro, a tedy potřeba stěhovat se na sever.

Během každého asi hodinového testu měly červenky na hlavě nasazenou čepičku, která zakrývala jedno oko, a byly umístěny ve větší nádobě trychtýřovitého tvaru. Jedinou orientaci tam umožňovalo zemské či umělé magnetické pole. Když se ptáci snažili z nádoby uniknout, zanechali svým škrábáním na předem upraveném povrchu stopy.

Červenky s oběma očima volnýma, podobně jako ty s volným pravým okem, se zorientovaly velice dobře a snažily se uniknout z nádoby jedním směrem: na sever. Jejich kolegyně s pravým okem zakrytým však bloudily a zanechaly své škrábance na všech stranách.

Wiltschko s kolegy to vysvětlují tím, že signály z pravého oka vedou do levé části mozku. A právě ta ptačí navigaci řídí. Kompas ptáků má přitom ještě další zvláštnost, která jej odlišuje od magnetické střelky: pták nedokáže rozlišit severní pól magnetu od jižního, ale vnímá pouze sklon magnetických indukčních čar od vodorovné roviny.

Protože tyto čáry se na severní polokouli svažují k severu, dokážou ptáci rozeznat světové strany. (Na rovníku by takto rozeznali pouze severojižní směr od východozápadního.)

K prověření této vlastnosti použil Wiltschko s kolegy na své červenky další trik: pomocí elektromagnetů jim obrátili sklon magnetických čar. Ačkoliv by v jejich nádobě ukazoval turistický kompas správným směrem, ptáci se ze sklonu magnetických čar zorientovali přesně naopak a rozhodli se stěhovat na jih.

Odpověď na jednu otázku ve vědě však vyvolává mnoho dalších. Odkud se tato asymetrie ve vnímání vzala? Vyvinula se nějak z dřívějšího rozdělení funkcí mozkových hemisfér, nebo naopak k tomuto rozdělení přispěla?

Wiltschko se svými spolupracovníky doufá, že jejich výzkum přispěje i k lepšímu pochopení práce mozku.

Autoři:


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Dvanáctiletý chlapec se nebál říct pravdu. Zachránil tím kamarádovi život

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl (vpravo) zachránil život o rok mladšího kamaráda...

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl pomohl zachránit život svého o rok mladšího kamaráda Jiřího Kadlece, který si při pádu těžce...

USA nad Koreu poslaly raptory. Evakuujte Američany, zní z Washingtonu

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení.  Na snímku stroj...

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení. Manévry odsoudila jako provokaci Severní Korea, která...Severokorejské lodě duchů připlouvají k Japonsku, jsou symbolem bídy KLDR

Jeden ze člunů, které v uplynulých týdnech připluly k pobřeží Japonska.

Kritický nedostatek potravin a zahraniční měny přispívá k tomu, že je na pobřeží Japonska vyplavováno stále více silně...

Na Manhattanu explodovala trubková nálož, útočil Bangladéšan

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde je hlášena exploze (11. prosince...

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde vybuchla nálož. Lékaři ošetřili čtyři zraněné. Výbuch zranil i muže,...

VIDEO: Skladníci obklíčili ujíždějící zloděje vysokozdvižnými vozíky

Skladníci v akci. Zloděje obklíčili vozíky

Zaměstnanci ostravské prodejny stavebnin společnými silami zadrželi trojici zlodějů, která se pokusila vykrást...Další z rubriky

Jen vztyčit vlajku nestačí, budeme létat na Mars, i dál, vyhlásil Trump

Americký prezident Donald Trump během setkání se zástupci NASA v Bílém domě

Americký prezident Donald Trump vydal nařízení o přípravě nové americké pilotované mise na Měsíc a později i na Mars....

V Británii a Itálii komplikuje sníh dopravu, Němci se obávají záplav

Sníh komplikuje dopravu také v Londýně (11. prosince 2017)

Evropu dál trápí rozmary počasí. V Německu po víkendovém přívalu sněhu hrozí v některých částech povodně. K normálu se...

Tisíce zraněných a stovky mrtvých dětí. V USA řeší nebezpečné žaluzie

Ilustrační snímek

Nová studie amerických lékařů varuje před nebezpečím, které mohou pro malé děti skrývat obyčejné žaluzie. Od roku 1990...

Soutěž: Buďte krásný Ježíšek!
Soutěž: Buďte krásný Ježíšek!

Losujeme 3 kosmetické taštičky za vánoční tipNajdete na iDNES.cz