Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Ptačí chřipku potvrdilo už i sousední Slovensko

  9:14aktualizováno  12:56
Slovensko potvrdilo první výskyt smrtícího viru ptačí chřipky H5N1. Jednoznačně ho prokázaly kontrolní testy uhynulých ptáků ve Státním veterinárním ústavu ve Zvolenu, oznámil slovenský ministr zemědělství Zsolt Simon. Česko kvůli tomu svá opatření nezmění.

Ptačí chřipka dorazila i na Slovensko. Ilustrační foto. | foto: Reuters

ČTĚTE TAKÉ:
SPECIÁL o ptačí chřipce
Česko očekává první případ ptačí chřipky
Česká armáda se připravila na boj s ptačí chřipkou

"Pro Českou republiku se nic nemění. Jako členská země Unie nepřijímáme ani nebudeme přijímat žádná speciální opatření proti Slovensku, stejně jako jsme je nepřijímali proti Rakousku nebo Německu. Nevidím důvod, proč by se něco mělo měnit. Slovensko si udělá vlastní opatření, což je dostačující," řekl pro iDNES mluvčí Státní veterinární správy Josef Duben.

Vzorky odebrali na Slovensku z uhynulého morčáka bílého, kterého lidé našli v úterý u Dunaje poblíž Bratislavy na pozemcích firmy Slovnaft, a sokola obecného, nalezeného u Gabčíkova zhruba 60 kilometrů od slovenské metropole. - více zde

"Ptačí chřipka je na Slovensku. I virus H5N1," řekl ministr Simon na tiskové konferenci. "Na tuto situaci jsme připraveni," dodal. Zpřísněná opatření na Slovensku platí už od úterý, kdy se objevilo podezření na výskyt viru.

Vzorky ještě prověří britská laboratoř Evropské unie ve Weybridge. "Měly by být doručeny ještě během dneška," řekl ve čtvrtek Simon.

Speciální opatření fungují od pondělí
Slovensko neplánuje žádná další opatření. "Opatření vznikla v momentě, kdy se vyskytlo první podezření na virus ptačí chřipky. V pondělí večer jsme zavedli taková opatření, jako by byl výskyt ptačího viru potvrzený," řekla iDNES mluvčí ministerstva zemědělství Katarína Czajlíková.

Rizikové oblasti jsou rozděleny na takzvaná pásma. V užším pásmu 'ochrany', které je v zóně do tří kilometrů od místa výskytu, platí přísná opatření. V širším pásmu 'dozoru', které se vymezuje do deseti kilometrů od místa nálezu infikovaných ptáků, platí omezený režim.

"V této zóně platí přísný zákaz převozu drůbeže, vyvážení jakýchkoli výrobků z ní včetně peří nebo vajec. Drůbež musí být uzavřená, aby nedošlo ke styku s volně žijícími ptáky. Platí zákaz lovu ptáků, nesmějí se pořádat soutěže ani výstavy," řekla iDNES Czajlíková.

Podle Simona se v těchto pásmech nalézá 2163 chovů ptactva, což znamená přes 38 tisíc kusů drůbeže a ptactva.

Kdo poruší pravidla, nedostane odškodnění
"V případě porušení nařízení bude drůbež vybita bez nároku na finanční kompenzaci," zdůraznil ministr Simon. Vybíjení chovů drůbeže úřady nařídí i v případě, že se v chovu potvrdí výskyt ptačí chřipky. Pokud majitel drůbeže neporušil nařízení, dostane od státu náhradu vzniklé škody, poznamenal ministr. 

Veterinární ústav ve Zvolenu od oznámení podezření na výskyt ptačí chřipky, tedy od úterý tohoto týdne, prověřil 134 vzorků. Ani v jednom případě se podle Simona přítomnost viru neprokázala. Dalších 56 vzorků se zkoumá.

Německo: Ptačí chřipka se dostala do chovů
První podezření na ptačí chřipku mezi drůbeží hlásí i Německo. Kachna na farmě na ostrově Rujána měla pozitivní výsledek. Zprávu oznámil mluvčí krizového štábu zemské vlády. Konečné výsledky budou k dispozici odpoledne.

Informace průběžně aktualizujeme.

Autoři: , ,


Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

VIDEO: Češka přihlížela kontrole kufru, ve kterém Pákistánci našli heroin

Zatčení Terezy v Pákistánu s 9 kg heroinu

Na internetu se objevilo video natočené mobilním telefonem z průběhu kontroly zavazadel Češky Terezy H., která byla...

V Kosovu zavraždili předáka místních Srbů, Bělehrad je v pohotovosti

Oliver Ivanovič na snímku z října 2004

Čelný politik srbské menšiny v Kosovu Oliver Ivanovič byl v úterý zavražděn v Kosovské Mitrovici. Oznámila to srbská...

Dívka tvrdila, že jí muž odstřihl hidžáb. Podle policie si věc vymyslela

Khawlah Noman mluví s reportéry ve škole v Torontu. (14. 1. 2018)

Torontská policie vyšetřovala případ jedenáctileté dívky, které podle jejích slov neznámý pachatel na cestě do školy...

Hyundai ix20 1.6i-92KW  AUTOMAT 340 KM ...
Hyundai ix20 1.6i-92KW AUTOMAT 340 KM ...

r.v. 2016, naj. 340 km, benzín, 1. majitel
329 000 Kč (s DPH)

Najdete na iDNES.cz