Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Ptačí chřipka překonala další hranici

  13:50aktualizováno  13:50
Po zhruba dvou měsících se opět ozvala ptačí chřipka. Koncem minulého týdne tuto nakažlivou chorobu zaznamenali v západoněmecké spolkové zemi Severní Porýní-Vestfálsko. Německo se tak stalo už třetí postiženou zemí v Evropě. V sousední Belgii a Nizozemsku se nemoc vyskytla v únoru a březnu.

Česká státní veterinární správa zvažuje zákaz dovozu drůbežího masa a vajec z nově postižené oblasti. "Zvolíme stejný postup jako v případě Belgie a Nizozemska," řekl iDNES Zdeněk Semerád ze Státní veterinární správy.

Veterináři zvažují, zda restrikce uvalí jen na  postiženou spolkovou zemi Severní Porýní-Vestfálsko a Dolní Sasko, které sousedí s Belgií nebo na celé Německo. Semerád dodal, že zákaz zřejmě padne jen na obě spolkové země.

"Znamená to, že se nesmí uskutečnit dovoz ani tranzit žádných ptáků (exotických, okrasných i odchycených volně žijících), domácí drůbeže (vodní i hrabavé), i běžců, včetně násadových vajec kromě Holandska i z Belgie," informoval  při potvrzení nákazy v Nizozemsku a Belgii mluvčí české Státní veterinární správy Josef Duben.

Preventivně farmáři vybili tisíce slepic
Německé úřady o víkendu nařídily preventivně vybít kolem 84 tisíc slepic poté, co byl jeden podezřelý případ objeven v pátek na farmě ve Viersenu u hranic s Nizozemskem.

Lidé se nakazí jen zřídka

Nemoc, která kosí kuřata, není lidem nebezpečná. "Její původce není na člověka přenosný," potvrdil mluvčí veterinářů.

Ptačí chřipka se nejprve projevuje jako běžné respirační onemocnění, může se rozvinout v zápal plic. Nemocní ptáci jsou otupělí, ztrácejí chuť a snášejí méně vajec. Některým před smrtí otéká hlava.

Odborníci zjistili, že slepice napadl takzvaný subtyp H 7. Narozdíl od jiných kmenů, které mohou nakaženého dokonce usmrtit, není na člověka přenosný. "Subtyp H5, který nedávno řádil v jihovýchodní Asii, měl na svědomí úmrtí řady lidí," doplnil Duben. "Konzumace drůbežího masa tedy žádné nebezpečí z hlediska této chřipky pro české spotřebitele nepředstavuje," dodal.

Lidé se ptačí chřipkou nakazí jen zřídka. V dubnu ale zemřel v Nizozemsku veterinář na zápal plic vyvolaný ptačí chřipkou, kterou zkoumal na slepičí farmě.

Dosud se tato nemoc u člověka projevovala maximálně zánětem očí, který byl lehce léčitelný. Více čtěte ZDE. 

Kromě rizika nákazy hrozí nemoc především chovatelům. "Ti utrpí velkou škodu, i když jsou pojištěni," dodal Duben.

"Potvrdili jsme přítomnost viru ptačí chřipky," řekl mluvčí německé vládní virologické organizace.

V sousedním Nizozemsku bylo už kvůli nákaze usmrceno kolem 25 milionů ptáků. V sousední Belgii padlo 2,5 milionů ptáků.

Strach z rozšíření viru ovládl Německo, když se nákaza objevila na nizozemské farmě vzdálené jen 1,5 kilometru od hranic.

Severní Porýní-Vestfálsko je velkým producentem drůbeže. Evropská komise v pondělí zablokovala převoz drůbeže a vajec a jejich vývoz z této spolkové země do ostatních částí Německa a třetích zemí. 

Evropská komise na úrovni EU německá opatření potvrdila. Opatření zatím platí do 16. května, kdy komise znovu zhodnotí vývoj situace. 

V Belgii a Nizozemsku se nákaza objevila v březnu
Nemoc z Nizozemska, kde se objevila koncem února, za nedlouho pronikla do Belgie.

Nákaza se tehdy začala šířit mezi městem Turnhout a nizozemskými hranicemi v Ravels v chovu deseti tisíc brojlerů. Během dvanácti hodin tu uhynulo 20 procent čtyřtýdenních kuřat.

Nemoc začala kosit nizozemské drůbeží chovy koncem února. V kafilériích tehdy skončili ptáci a vajíčka nejméně ze třinácti farem. Jejich okolí se v okruhu deseti kilometrů uzavřelo pro veřejnost.

Nizozemské úřady okamžitě zakázaly výstavy a trhy a zastavily i vývoz.

"Nemoc se běžně v Evropě objevuje, v prosinci ji zaznamenali v Itálii. U nás se ale nikdy nevyskytla," potvrdil už dříve Duben. Vysvětlil, že v Nizozemsku šíření nákazy nahrává vysoká koncentrace chovů.

Traktor odváží mrtvá kuřata z farmy v Scherpenzeel. Kvůli ptačí chřipce skončili v kafilériích ptáci a vajíčka nejméně ze třinácti farem, desetitisíce kuřat byly utraceny preventivně. (5. března 2003)

Autoři: ,


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Dvanáctiletý chlapec se nebál říct pravdu. Zachránil tím kamarádovi život

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl (vpravo) zachránil život o rok mladšího kamaráda...

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl pomohl zachránit život svého o rok mladšího kamaráda Jiřího Kadlece, který si při pádu těžce...

Na Manhattanu explodovala trubková nálož, útočil Bangladéšan

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde je hlášena exploze (11. prosince...

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde vybuchla nálož. Lékaři ošetřili čtyři zraněné. Výbuch zranil i muže,...Severokorejské lodě duchů připlouvají k Japonsku, jsou symbolem bídy KLDR

Jeden ze člunů, které v uplynulých týdnech připluly k pobřeží Japonska.

Kritický nedostatek potravin a zahraniční měny přispívá k tomu, že je na pobřeží Japonska vyplavováno stále více silně...

VIDEO: Skladníci obklíčili ujíždějící zloděje vysokozdvižnými vozíky

Skladníci v akci. Zloděje obklíčili vozíky

Zaměstnanci ostravské prodejny stavebnin společnými silami zadrželi trojici zlodějů, která se pokusila vykrást...

Němečtí piloti se bouří. Odmítají létat s deportovanými migranty

Do Afghánistánu se vrátila skupina 34 běženců, kteří byli deportováni z...

Piloti po celém Německu odmítají odvážet neúspěšné žadatele o azyl zpátky domů. Vadí jim zejména létání s migranty do...Další z rubriky

Evropská komise se ohradila proti Tuskově kritice migračních kvót

Předseda Evropské rady Donald Tusk na návštěvě Rumunska, kde vyjádřil obavy nad...

Krátce před prosincovým summitem Evropské unie se předseda Evropské rady Donald Tusk dostal kvůli migračním kvótám do...

Moře vyvrhlo na kanadskou pláž lidskou nohu. Už třináctou

Moře na pláže v Britské Kolumbii čas od času vyvrhne kus lidské nohy....

Obyvatelé osady Jordan River ležící na západním pobřeží Kanady našli ve čtvrtek na pláži zbytky lidské nohy. Co by...

Víc peněz pro oběti teroristických útoků, žádá zmocněnec německé vlády

Německá kancléřka Angela Merkelová navštívila vánoční trhy na náměstí...

Zmocněnec německé vlády pro oběti loňského teroristického útoku na vánoční trhy v Berlíně Kurt Beck požaduje výrazně...Najdete na iDNES.cz