Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Ptačí chřipka obklíčila Česko, už je i v Polsku

  8:32aktualizováno  6. března 8:48
Ptačí chřipka už je ve všech zemích sousedících s Českem. První dva případy zaznamenali v Polsku. Infekci našli u dvou mrtvých labutí, které našli ve čtvrtek v Toruni na severu země. Podle ministra zemědělství nyní testy musí ukázat, zda jde o virus H5N1 nebezpečný pro člověka.

Poláci zaznamenali virus H5N1 u dvou labutí. | foto: APČTK

SPECIÁL: PTAČÍ CHŘIPKA

O objevení viru H5N1 u labutí informovala v neděli ráno polská televize TVN24. Šéf polských veterinářů Krzysztof Jazdzewski dopoledne řekl agentuře PAP, že informace televize nepotvrdí ani nevyvrátí. Odkázal na polední tiskovou konferenci na ministerstvu zemědělství ve Varšavě.

Ministr zemědělství Krzystof Jurgiel novinářům sdělil, že první testy potvrdily virus H5, zatím však není jasné, zda se jedná o člověku nebezpečný druh H5N1. To musejí potvrdit další zkoušky, které proběhnou v Polsku i v zahraničí.

Krizový štáb v Toruni, která leží asi 200 kilometrů severozápadně od Varšavy,  už podle televize zřídil kolem místa výskytu tříkilometrovou bezpečnostní zónu. Uzavřena byla silnice kolem řeky Visly. Právě na břehu vodního toku byly mrtvé labutě nalezeny.

Polský premiér Kazimierz Marcinkiewicz podle agentury PAP prohlásil, že si k nedělnímu obědu dá kuře. Jeho slova jsou považována za pokus o ochránění polského drůbežářského průmyslu.

Česko je v obklíčení
Už dříve zaznamenali ptačí chřipku ostatní čeští sousedé. Po Rakousku a Německu objevili virus H5N1 na konci února i Slováci. -více zde

Podle odborníků se ptačí chřipka brzy objeví i u nás. Veterináři jsou ve stavu nejvyšší pohotovosti. - více zde

I v případě výskytu ptačí chřipku v Česku ale lidem velké nebezpečí nehrozí. "Není reálné, že by někdo zemřel. S naší úrovní chovu i hygieny lze uvažovat o lehčím průběhu onemocnění," uklidnil při on-line rozhovoru se čtenáři iDNES mluvčí veterinární správy Josef Duben. - více zde

Rumunsko hlásí další ohnisko
Další ohnisko ptačí chřipky ohlásilo v neděli také Rumunsko. V jedné vesnici u Dunaje proto úřady nařídily likvidaci drůbeže. Za oběť by mělo padnout až sto tisíc kusů drůbeže. Další testy by měly potvrdit, zda se jedná o nebezpečný virus H5N1, který může ohrozit člověka. V Rumunsku už tak v současnosti je šestnáct ohnisek ptačí chřipky.

Virus ptačí chřipky H5N1 se do Evropy a Afriky rozšířil z Asie. Od roku 2003 už jím převážně v Asii bylo nakaženo na dvě stě lidí, třiadevadesát z nich zemřelo. Kvůli nemoci bylo vybito zhruba dvě stě milionů kusů drůbeže.

Autoři: , ,


Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

Na Madagaskaru objevili zabijáckého pavouka, vypadá jako pelikán

Eriauchenius andriamanelo - jeden z druhů pavouků, kteří vědci objevili na...

Američtí arachnologové objevili ve volné přírodě na Madagaskaru osmnáct nových druhů pavouků. Vymykají se způsobem...

Obě Koreje ponesou na olympiádě společnou vlajku a utvoří tým hokejistek

Společný korejský tým na zahájení Asijských her v jihokorejském Pusanu v roce...

Severní a Jižní Korea budou na zahájení zimní olympiády v Pchjongčchangu pochodovat společně pod jednou vlajkou....

SPD se vzpírá koalici s Merkelovou, Schulzovi vytýká přílišné ústupky

V Berlíně začaly sondovací rozhovory o nové vládě mezi konzervativní unií...

Jen co minulý týden v berlínském sídle socialistů (SPD) skončily sondovací rozhovory mezi nimi a konzervativní unií...

Najdete na iDNES.cz