Česko potvrdilo po desetiletí výskyt ptačí chřipky, lidé se bát nemusí

  • 24
V Česku se po téměř deseti letech potvrdil výskyt ptačí chřipky. Vyskytla se u divokých labutí na Znojemsku a u desítek kusů drůbeže v malochovech v Moravském Krumlově a Ivančicích. Dle Státní veterinární správy nehrozí přenos na lidi. V sousedním Německu už kvůli výskytu kmene chřipky H5N8 vybili přes čtvrt milionu kusů drůbeže.

V Ivančicích na Brněnsku ptačí chřipka postihla 20 kusů drůbeže, už je utracená. V Moravském Krumlově na Znojemsku čeká utracení sto kusů drůbeže v zahrádkářské kolonii. V obou případech jsou to izolované malochovy, řekl ředitel jihomoravské veterinární správy Jaroslav Salava.

„Prokázalo se, že je tady diagnostikovaná ptačí chřipka. ČR byla poslední zemí ze střední Evropy, kde tento virus u drůbeže ještě nebyl diagnostikován. Byla to jenom otázka času, než k tomu dojde,“ prohlásil ministr zemědělství Marian Jurečka na tiskové konferenci.

Kolem obou postižených malochovů vznikne tříkilometrové ochranné pásmo a desetikilometrové dozorové pásmo, kde bude zákaz přemísťování ptáků a drůbeže a bude zákaz výstav. Všechna nově přijatá opatření a informace zveřejní ministerstvo na svém webu.

Jurečka spolu s ústředním ředitelem Státní veterinární správy Zbyňkem Semerádem vyzvali chovatele, aby spolupracovali s veterinární správou a nahlašovali stav drůbeže. Zdůraznili, že v případě nutnosti vybít chov je ministerstvo připraveno uhradit veškeré škody.

Ohrožený může být reprodukční chov kachen, který je v tříkilometrovém pásmu od ohniska nákazy. „V desetikilometrovém pásmu jsou ještě chovy, kde je celkem asi 150 tisíc kusů drůbeže. Měla by tam platit veškerá opatření, která budou ještě zpřísněna a chovy budou průběžně kontrolovány,“ dodal Semerád.

Moravský Krumlov

Nákaza ptačí chřipkou se dostala do moravskorkumlovského chovu drůbeže Pavla Kocandy. Podle něj virus přinesly divoké kachny, které přilétají na sousedův rybníček. Hospodářství je v okrajové místní části Rakšice. Chovatel čeká na veterináře, aby rozhodli, co s desítkami zvířat udělají. Jihomoravský ředitel Státní veterinární správy Jaroslav Salava předpokládá, že bude drůbež injekcemi utracena. Později upřesnil, že veterináři za asistence hasičů zlikvidují drůbež nakaženou ptačí chřipkou už během středy.

Prvotní zprávu o nálezu ptačí chřipky potvrdila iDNES.cz mluvčí ministerstva zemědělství Markéta Ježková. Potvrzen byl vysoce patogenní typ H5, který ale není nebezpečný pro lidi. Hygienici přesto kontrolují ty. kteří se do kontaktu s nakaženou drůbeží dostali.

Na konci prosince ohlásilo výskyt ptačí chřipky Slovensko. Podle tamějšího ministerstva zemědělství se ohnisko nacházelo v bratislavském soukromém malochovu, jehož produkce nebyla určena pro obchodní síť (více zde).

Krátce po ohlášení ptačí chřipky na jihu Moravy vydalo Slovensko zprávu o výskytu druhého ohniska nákazy. Tentokrát bylo potvrzeno u ptáků chovaných v zoologické zahradě v Košicích.

V Německu vybili už přes čtvrt milionu kusů drůbeže

Jen v sousedním Německu už kvůli viru vybili farmáři od listopadu přes čtvrt milionu kusů drůbeže. Výskyt ptačí chřipky kmene H5N8 se v zemi poprvé potvrdil loni na počátku listopadu u mrtvé divoké kachny nalezené na břehu Bodamského jezera na jihu země. Následoval potvrzený případ v nejsevernější zemi Šlesvicku-Holštýnsku. Během dvou měsíců hygienici podle agentury DPA potvrdili už víc než 30 případů ptačí chřipky ve velkochovech.

PŘEHLEDNĚ: Ohrožení ptačí chřipkou

Nejhorší situace panuje v Dolním Sasku, kde se virus potvrdil už v jedenácti velkochovech. Ve valné většině z nich chovali krůty. Jen v této spolkové zemi vybili od listopadu 232 000 kusů drůbeže. Úřady tu nařídily, aby chovatelé drůbež drželi v uzavřených prostorech.

V Bavorsku, které sousedí s Českem, potvrdili výskyt nemoci už v 25 okresech a ve městech Norimberk, Ingolstadt a Mnichov. Ve všech případech to ale byla nákaza volně žijících ptáků. Od poloviny listopadu tu platí povinnost chovat domácí drůbež v uzavřených prostorech.

Vážná situace je i v Maďarsku

V Evropě se ptačí chřipka šíří od konce roku 2014. Vážná je situace na farmách v jižním Maďarsku, řadu potvrzených případů ale hlásí také Francie, Nizozemsko, Dánsko, Švédsko, Rakousko, Chorvatsko, Polsko či Řecko.

Virus takzvané ptačí chřipky se poprvé objevil v Hongkongu v roce 1997. Od té doby se rozšířil mezi drůbeží zpočátku hlavně v Asii a pak po celém světě. Vakcinace v chovech se neprovádí, je dokonce zakázaná. Postižená hejna se likvidují.

Viry ptačí chřipky, k nimž patří i kmen H5N8, se snadno přenáší mezi ptáky jako je kur domácí, krůty, vodní drůběž, holuby, pernatá zvěř, exotičtí ptáci a volně žijící ptactvo. Infekci nejčastěji způsobí pozření krmiva či vody kontaminované trusem infikovaných ptáků.

Lidé se jím ale podle dosavadních poznatků nakazit nemohou, rizikem by se mohla stát mutace viru, který by následně mohl ohrozit zdraví lidí.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video