Andrew Urbiš v poláriu | foto: Jaroslav Ožana, MF DNES

Psycholog vydržel osm minut v minus 130 stupních

  • 47
Připadalo vám někdy, třeba při čekání v dvacetistupňovém mrazu na autobus, že trpíte jako zvíře, že to bude vaše smrt? Věřte, že člověk vydrží mnohem více. Jak to dokázal psycholog Beskydského rehabilitačního centra v Čeladné na Frýdecko-Místecku.

Andrew Urbiš ve středu vydržel osm minut a deset vteřin v bezmála sto třiceti stupních mrazu. Jen v trenýrkách, ponožkách, palčácích a roušce přes ústa.

Urbiš se pokusil v polariu, tedy v jakési mrazicí komoře, zůstat co nejdéle. "Snažili jsme se zjistit, zda někde ve světě někdo vydržel v polariu déle. Našli jsme záznamy o sedmi minutách. Považujeme proto výkon pana Urbiše za rekord," uvedl ředitel Beskydského rehabilitačního centra Milan Bajgar.

Čas a další okolnosti pobytu Andrewa Urbiše v polariu zaznamenala také notářka. Se stopkami v rukou nahlas počítala minuty, které Urbiš v polariu trávil.

Vydržel by déle
"Nejhorší byl přelom čtvrté a páté minuty," řekl Urbiš krátce poté, co vyšel ze dveří polaria a zaměstnanci centra mu oblékli župan. Dokázal by v mrazu vydržet i déle? "Já vás nechtěl zdržovat, jak jste tady na mě všichni čekali," vtipkoval.

"Možná by se dalo vydržet devět minut, ale teď si myslím, že je to maximum," dodal chvíli poté, když mu lékaři odebrali krev. Té se z žíly drahnou chvíli vůbec nechtělo...

Polarium lékaři využívají při léčbě zánětlivých onemocnění, nemocech kloubů a páteře, lupénce i jako rehabilitaci při svalové únavě. Silný mráz totiž ochladí povrch těla, který se výrazně překrví a zrychlí metabolismus – díky tomu se také uspíší hojivé procesy.

Zahřál se ve studeném dešti
Obvykle pacienti v polariu, které má dvě komory, zůstávají mnohem kratší dobu. V první, jakési přípravné komoře, je minus šedesát stupňů, ve druhé mezi minus sto dvaceti až minus sto třiceti stupni. Pacienti zde napoprvé pomalu chodí dvě minuty, při dalších pobytech o minutu více.

"To je však maximum, déle tam nikdo nemůže zůstat," říká Vlastimil Tesař, který v první komoře – ale oblečen v zimní bundě – chodí s pacienty.

A kdo by si myslel, že se Urbiš půjde co nejdříve zahřát, toho asi překvapilo, když krátce po rekordu užaslým novinářům předváděl, jak chodí venku v chladném dešti po asfaltu bos. 


Video