Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Psycholog Šmolka: Takhle by mohla vypadat česká zpráva o rodině a sexu za dvacet let

  16:30aktualizováno  22:03
Dvacet let svobody je za námi. Tato doba za sebou nechala úspěchy i ztráty. Teď se můžeme ptát, co přinese další dvacetiletí. "Prognostické" úvahy vedené tímto směrem přináší seriál MF DNES. Jako čtrnáctý se v rámci seriálu zamyslel psycholog Petr Šmolka.
Spermie - ilustrační foto

Spermie - ilustrační foto | foto:  Nguyen Phuong Thao, MF DNES

Ze zpravodajství ČTK, 27. února 2029.
Z domova: Poslanecká sněmovna zamítla návrh zákona o legalizaci polygynie (mnohoženství). Jeho předkladatelka, bývalá poslankyně většiny parlamentních stran Olga Zubožená, nyní zakladatelka, předsedkyně a jediná členka SRP – Strany rovných příležitostí, ve zprávě zmínila alarmující údaje o demografické situaci, jakož i důkazy degenerace tuzemské mužské populace. Své emotivní vystoupení, v němž opravdové muže několikrát označila za vyhynutím ohrožený živočišný druh, zakončila apelem, aby zákonodárci vyšli vstříc ženám, které by se o imponující muže byly ochotny dělit. Jinak hrozí, že se nám budou kdesi hromadit partnersky osamělé, a tím i zatrpklé spoluobčanky, bezesporu to zárodek budoucích nepokojů.

Návrh zákona podpořily napříč politickým spektrem všechny poslankyně. Bohužel se k nim nepřidal žádný z přítomných mužů. Zákon tak neprošel poměrem hlasů pět ku sto devadesáti čtyřem. Pouze sexuálně toho času jaksi nevyhraněný poslanec René Kubů (NEI – Nezávislá erotická iniciativa) se zdržel. Původně byl pod občanským jménem Pavel Tesáčik zvolen za jednu z levicových stran, jakmile však u sebe rozpoznal příznaky transsexuální orientace a požádal o změnu pohlaví, zvolil nejen nové jméno a příjmení, ale i stranickou příslušnost.

Ilustrační foto

Unhošť: V Unhošti bylo otevřeno Centrum asistované reprodukce. Jde již o třísté podobné zařízení na území Čech a Moravy.

Trh práce: Sklárny Kavalier ve Světlé nad Sázavou přijmou do nové zkumavkárny větší počet dělníků. S ohledem na fakt, že dnes se již rodí "ze zkumavky" zhruba sedmdesát procent dětí, je třeba urychleně vytvořit nové výrobní kapacity.

Ekonomika: Česká obchodní spermobanka uzavřela své pobočky. Důvodem byly problémy s likviditou. Do věku optimální fertility se totiž dostalo najednou několik početně silných ročníků žen.

Věda: Dnes uplynul rok od významného objevu pracovníků Etnografického ústavu Akademie věd. Na základě výpovědí pamětníků se jim podařilo prokázat, že před lety byl i na našem území praktikován zajímavý rituál s názvem "sňatek". Již vzniklo několik folklorních skupin snažících se tento rituál obnovit.

Ze zahraničí: V Thajsku byli zadrženi dva Češi, J. K. (27) a L. M.
(32), když se ze země snažili propašovat více než pět miliard zmrazených spermií. Nejmenovaný zdroj blízký vládě uvedl, že šlo o pracovníky vyslané naším ministerstvem zdravotnictví s cílem osvěžit tuzemský genofond. Zároveň by tak mohla řada českých a moravských žen získat šanci patřičně otěhotnět. Ze zdravotních důvodů jsou naše Centra asistované reprodukce nucena odmítnout téměř devadesát procent dárců.

Inzerce: "Hledáme pána na hlídání dvojčat. Výpomoc při vedení domácnosti (úklid, vaření, praní, žehlení) vítána. Zn.: Julča a Romana"

Spermie míří za svým cílem

Přežije rok 2030?

O krizi rodiny se mluví již od poloviny 19. století. Zastánci alternativních forem soužití rádi argumentují mnohdy nesprávně interpretovanými daty o míře rozvodovosti. Na konci 20. a na počátku 21. století se do módy dostala nesezdaná soužití; v roce 2009 se již zhruba 40 procent dětí rodilo mimo manželství. Někteří psychologové přicházeli tehdy s přitažlivým konceptem takzvané sukcesivní monogamie, jakési série monogamních vztahů.

Ilustrační foto

Myšlenka to byla jistě zajímavá, řada našich bližních ji za cenu mnohých protivenství uváděla do života, měla však i své slabiny. Obtížně se dařilo ošetřit majetkové záležitosti, dětem chybělo stabilní rodinné prostředí, navíc docházelo ke kumulaci neprovdatelných stárnoucích žen. Snahy statečných inovátorů o zavedení polygamie, případně skupinových manželství, se ukázaly být poněkud slepou cestou.

Počet nesezdaných vztahů kulminoval v roce 2020, od té doby lze pozorovat návrat k institutu manželství. Společnost se polarizovala. Na jedné straně jsou tradicionalisté obnovující rituál sňatku, na druhé excentrici, jejichž úsilí směřuje ku hledání dalších a dalších alternativních forem. Navzdory předpovědím lze však třetí dekádu 21. století považovat za období renesance tradic.

Příprava na minulou válku

O našich někdejších generálech se mluvilo jako o podivínech, kteří se připravují na války, které už byly. Naštěstí jsme snad od Bílé hory v roce 1620 žádnou válku nevedli, a ani tehdy to nebyla žádná sláva. Možná jde o nepatřičnou analogii, přesto mi dovolte, abych se jí dopustil. Něco podobného se totiž děje i v rodinách při přípravě dětí na budoucí život.
Jsou socializovány pro role odpovídající právě panujícím zvyklostem, zatímco ve svých rodinách budou nuceny čelit úplně jiným podmínkám. Tak lze porozumět zmatení rolí v poslední čtvrtině minulého století.

První sexuální hračka pro psy Hot Doll pochází z dílny francouzských designerů

První sexuální hračka pro psy Hot Doll pochází z dílny francouzských designerů

První sexuální hračka pro psy Hot Doll pochází z dílny francouzských designerů

První sexuální hračka pro psy Hot Doll pochází z dílny francouzských designerů

V době, kdy rodiny zakládala generace socializovaná v intencích tradičního patriarchálního modelu, zatímco společenské změny, především vyšší vzdělanost žen, poslaly tento model (možná navždy) na smetiště dějin. Zvláště pro muže bylo obtížné dostát novým požadavkům; právem se začalo mluvit o krizi mužské identity. S hrůzou zjišťovali, že přišli o někdejší patriarchální výsady. Intuitivně tušili (i muž může mít intuici!), že je třeba něco změnit, jen nevěděli jak. Jejich finanční přínos přestal být pro některé rodiny rozhodující, chybějící mužské vzory a převažující výchovný vliv žen v nich úspěšně potlačily i atributy tradičně od mužů vyžadované – především schopnost imponovat.

Chcete být králem orgasmů? Zkoušejte stále nové věci a zapojte fantazii.

Zlovolná osvěta a moderní antikoncepce brutálně vstoupily i do jejich ložnic. Už jen málokterá žena si nechala namluvit, že on – sexuální barbar či nešikovný kutil – je ten nejdokonalejší milenec. Pak už stačila jen trefně uštědřená poznámka ("Tedy Pepo, jestli tohle mělo být všechno, tak to ses moc nepředvedl!"). Samozvaný pán tvorstva začal mít v sexu potíže. Ani snaha zachránit vztah větším podílem na nepopulárních provozních aktivitách nepřinášela kýžený efekt. Muž, který skotačí opásán apartní zástěrkou a s písní na rtech mezi sporákem, pračkou, vysavačem a pozornosti chtivými dětmi, je sice považován za tvora se zajímavou užitnou hodnotou, jen tím však imponovat nebude.

Krize mužské identity vrcholila kolem roku 2020. Dnes již rodiny zakládají partneři patriarchálními archetypy méně zatížení. Rozšířilo se spektrum rozdělení rolí. Bez problémů tak koexistují vztahy založené na rovnosti a vzájemné zastupitelnosti se vztahy patri- i matriarchálními.

Oleg Kulik: Rodina budoucnosti

Oleg Kulik: Rodina budoucnosti

Více mužů se angažuje ve výchově dětí (alespoň jeden údaj pro ilustraci – zatímco v roce 2009 zůstávalo na rodičovské dovolené zhruba 1,2 procenta mužů, dnes – po dvaceti letech – je to již téměř 16 procent a dalších 20 procent se na ní s partnerkou alespoň střídá. Pokud to však dané dvojici vyhovuje, bez problémů se vrací k modelu tradiční patriarchální rodiny, aniž by se tím pro okolí stávala něčím exotickým.

Na závěr mi dovolte uvést jeden potěšitelný údaj. Od roku 2011 klesá rozvodovost. Optimisté to přičítají rostoucí stabilitě vztahů, pesimisté vidí příčinu v předmanželských majetkových smlouvách, bez nichž už se téměř nikdo nežení a nevdává. Realisté poukazují na skutečnost, že jsme nuceni splácet státní dluh, takže nám již nezbývá ani na soudní poplatky.

O autorovi

Petr Šmolka

Psycholog Petr ŠmolkaNarodil se v roce 1946. Psycholog, vedoucí Poradny pro rodinu Centra sociálních služeb Praha. Čestný prezident Asociace manželských a rodinných poradců České republiky.

Mezi další pracovní aktivity patří lektorství vzdělávacích a výcvikových kurzů pro pracovníky takzvaných "pomáhajících profesí", supervize pro manželské a rodinné poradenství.

Je autorem řady publikací, mimo jiné Nevěra, Výběr partnera, Jak přežít manželství, Muž a žena – návod k použití...

Mediálními vystoupeními výrazně přispívá i k popularizaci oboru.

Autor:


ZPRÁVY: Ministr kultury podepsal smlouvu na odkup vepřína v Letech za 450 milkionůHlavní zprávy

Nejčtenější

U požáru motorestu na dálnici D10 zasahovali hasiči i v noci

Motorest Čtyři kameny u dálnice D10 nedaleko Hlavence u Prahy na snímku z 19....

Středočeští hasiči v noci na neděli pokračovali v hašení požáru motorestu Čtyři kameny na mladoboleslavské dálnici...

Muž přesvědčil policistu k demonstrativnímu oběšení, pak ho nechal zemřít

Sebevražda (ilustrační foto)

Policista z olomoucké krajské policie, který zemřel na začátku roku 2015, nespáchal dobrovolnou sebevraždu, ale byl...Vzdejme se slova Vánoce, vyzval kněz křesťany. Už podle něj nemá smysl

SANTABĚH. Několik stovek běžců v kostýmech Santa Clause bylo možné pozorovat v...

Severoirský katolický kněz Desmond O’Donnell míní, že by nejen katolíci, ale vůbec všichni křesťané měli opustit výrazy...

Nový chodník je šikmý a s boulemi. Ať ho zaplatí starosta, zní z obce

V Hornich Bojanovicich mají křivý chodník

Nakloněná plocha s boulemi, jak obvykle vypadají cesty po zemětřesení nebo po povodni. V Horních Bojanovicích na...

Lékařku záchranky po oživování pacienta přemohly emoce. Rozplakala se

Po oživování pacienta lékařku zaplavila vlna emocí.

Na sociálních sítích se objevila fotografie lékařky, kterou někdo zachytil krátce poté, co v Praze oživovala mladého...Další z rubriky

ZÁPISNÍK: Pussyriotismu zdar. Babiš nebo Zemanovci?

Demonstrace na podporu ruské dívčí kapely Pussy Riot v Madridu (17. srpna 2012)

Dávka angažované poezie. Nápad na byznys s politickým deštěm. Hledání odpovědi na otázku: Kdo je horší? To jsou témata...

ZÁPISNÍK: Také Američané nadávají na svoji politiku

Američtí váleční veteráni navštívili památník druhé světové války ve

Spojené státy se přirovnávají k banánové republice a k ­Itálii. Americká konzervativní Tea Party žije v bublině. V...

ZÁPISNÍK: Naše česká Kanada. Jak starosta řádil, lhal a měl podporu

Torontský starosta Rob Ford se přiznal, že v minulosti kouřil crack.

Škromach oceňoval konspirační teorie. Srovnání: česká politika a starosta Toronta, který kouří crack, lže a pije. Boj...

Štědrý dárce spermatu má 100 dětí. Geny daruje přes Facebook
Štědrý dárce spermatu má 100 dětí. Geny daruje přes Facebook

S kontroverzním způsobem, jak pomoci především homosexuálním a neplodným párům, přišel 38letý Američan.Najdete na iDNES.cz