Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Psycholog: mladík neunesl realitu

  16:24aktualizováno  16:24
Sebevrah z Václavského náměstí popsal své motivy v dopise na rozloučenou a třístránkovém textu Pochodeň 2003. Hlásí se v něm mimo jiné k sektě Vesmírní lidé. Její vůdčí osobnost Ivo A. Benda s názory sebevraha souhlasí, jeho čin ale neschvaluje. Psycholog Karel Humhal připouští, že mladík nemusel být zcela normální.

"Nesouhlasím s upalováním a jakýmikoli sebevraždami. Máme informace, že tyto věci jsou vždycky porušením zákonů lásky a vesmírného řádu," vysvětlil Ivo A. Benda z Vesmírných lidí.

Připustil, že mladíkův čin pomohl sektě k propagaci, například zveřejněním její internetové adresy. "To je podstata toho činu. Sebevraždy jsou proti vesmírným zákonům, ale lidé dělají, co umí a co jsou schopni," dodal.

Vyznavači sekty tvrdí, že Zemi chrání poslové vesmíru, s nimiž navazují kontakty.

Jisté anomálnosti v mladíkově chování spatřuje psycholog Karel Humhal. Způsob, jakým se mladík zabil, může být projevem masochismu, krajní vztahovačnosti, extrémní snahy upozornit na sebe, soudí lékař.

"Myslím, že to byl nezralý mladý člověk, který neunesl, co se kolem nás děje," řekl Humhal iDNES. Poznamenal ale, že kromě dopisu na rozloučenou je zatím velmi málo informací.

Mladíkovu víru v náboženskou spásu z vesmíru nechápe Humhal jako poruchu osobnosti: "Věřit v něco není špatné, špatný je jen fanatismus. Sebevražda je ale vždycky strašná tragédie. Nejhorší je, že tu zůstanou rodiče a blízcí," dodává.

vše o tragickém činu

Sebevrah Zdeněk Adamec naznačil i blíže neurčité spiknutí. "Nevím, ale mám pocit, že jsem byl něčím ovládán, a když jsem se probudil, bylo již pozdě," napsal. "Celé lidstvo je ovládnuté Satanem," uvádí na jiném místě.

"Jako další oběť Systému jsem se rozhodl, že moje utrpení musí skončit navždy. Ať už má na tom podíl kdokoliv, Satan, špatná doba - to je jedno, chci aby se lidé nad sebou zamysleli a snažili se zmírnit zlo které každý den páchají."

"A to lze udělat jen jediným způsobem. Více o mě se již dozvíte ze stránek novin. Prosím neudělejte ze mě blázna," uzavírá své poselství i svůj život.

Autoři: ,


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Dvanáctiletý chlapec se nebál říct pravdu. Zachránil tím kamarádovi život

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl (vpravo) zachránil život o rok mladšího kamaráda...

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl pomohl zachránit život svého o rok mladšího kamaráda Jiřího Kadlece, který si při pádu těžce...

USA nad Koreu poslaly raptory. Evakuujte Američany, zní z Washingtonu

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení.  Na snímku stroj...

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení. Manévry odsoudila jako provokaci Severní Korea, která...Severokorejské lodě duchů připlouvají k Japonsku, jsou symbolem bídy KLDR

Jeden ze člunů, které v uplynulých týdnech připluly k pobřeží Japonska.

Kritický nedostatek potravin a zahraniční měny přispívá k tomu, že je na pobřeží Japonska vyplavováno stále více silně...

VIDEO: Skladníci obklíčili ujíždějící zloděje vysokozdvižnými vozíky

Skladníci v akci. Zloděje obklíčili vozíky

Zaměstnanci ostravské prodejny stavebnin společnými silami zadrželi trojici zlodějů, která se pokusila vykrást...

Němečtí piloti se bouří. Odmítají létat s deportovanými migranty

Do Afghánistánu se vrátila skupina 34 běženců, kteří byli deportováni z...

Piloti po celém Německu odmítají odvážet neúspěšné žadatele o azyl zpátky domů. Vadí jim zejména létání s migranty do...Další z rubriky

Nedopustili jsme roztržku, rozdělení bylo správné, shodli se Klaus a Mečiar

Bývalí premiéři Václav Klaus (vpravo) a Vladimír Mečiar se zúčastní debaty...

Bylo to jako propadnout se v čase o čtvrt století zpět. V budově bývalého Federálního shromáždění vzpomínal Václav...

Pošvářová dostala cenu za odvahu, protikorupční fond ocenil i Čecha a Romeu

Miloslava Pošvářová

Někdejší kontrolorka kvality Ředitelství silnic a dálnic Miloslava Pošvářová dlouhodobě upozorňuje na nešvary při...

Začátek týdne bude větrný, přes Beskydy a Jeseníky se může přehnat orkán

Ilustrační foto

Teploty až 13 stupňů Celsia a velmi silný vítr. Takový bude podle meteorologů začátek tohoto týdne. Výstraha na silný...Najdete na iDNES.cz