Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Psychicky nemocný syn dostal vězení za ohrožování matky vzduchovkou

  11:18aktualizováno  12:18
Soud udělil osmnáctiměsíční trest šestadvacetiletému Janu Gerlichovi z Ostravy, který se vzduchovou pistolí v ruce vydíral své rodiče. Matku si vzal jako rukojmí a požadoval po otci sto tisíc korun a osobní auto. Odsouzený se navíc bude muset léčit, podle znalců trpí vážnou duševní poruchou.
(ilustrační snímek)

(ilustrační snímek) | foto: SXC.hu

"Spíš než o trestný čin jde o rodinnou tragédii způsobenou začínající poruchou obžalovaného," řekl soudce Igor Krajdl po vynesení rozsudku.

Odsouzený se ke všemu přiznal. "Nechápu, proč jsem to udělal," řekl. Tvrdil, že chtěl jen matce dokázat, že otci na ní nezáleží.

Ve vězení ale mladý muž stráví delší dobu. Před časem totiž dostal 2,5 roku s podmíněným odkladem a útok na rodiče spáchal ještě ve zkušební době.

"Jsem schopen mu odpustit. Hlavně, aby dostal co nejmenší trest a vyléčili ho," řekl otec souzeného Josef Gerlich. Po vyhlášení rozsudku byl s trestem spokojený. "Tak to má být," řekl.

Psychické problémy rodina na odsouzeném pozorovala delší dobu. První pokus o léčbu Gerlich podstoupil už v roce 2000. "Agresivní byl vždy, když se rozešel s přítelkyní. Hněv nezvládal, ani když pil alkohol. Několikrát se demonstrativně pokusil i o sebevraždu," uvedl ve své výpovědi otec odsouzeného s tím, že se několikrát dokonce se synem popral.

Vše vyvrcholilo loni 5. listopadu odpoledne. Gerlich se začal hádat se svou matkou, která nechtěla, aby na oběd přivedl svou novou přítelkyni. Spor vygradoval natolik, že muž vytáhl vzduchovou pistoli. Ukázal ji matce, která uvěřila, že je to střelbyschopná a nebezpečná zbraň.

"Matce řekl, že až domů přijde jeho otec, tak jej zastřelí nebo postřelí, aby skončil na invalidním vozíku. Později sdělil, že si raději otce vezme jako rukojmí při útěku z České republiky a propustí jej až na státní hranici České republiky," popsal soudce jednání odsouzeného. Matka pak musela otci oznámit požadavek na peníze a auto.

"Vůbec mi nešlo o peníze. Chtěl jsem jen dokázat, že matka otci za ty peníze a auto nestojí. Že ji nemiluje," tvrdil u výslechu na policii tehdy ještě obviněný syn.

Když otec doma zjistil, co se děje, zavolal policii. V té době se Gerlich v bytě převlékl do tmavého obleku a matce řekl, že to udělá tak, aby ho policisté při zásahu zastřelili. Dokonce otevřel šampaňské a společně si připili na jeho smrt. Když se ale policisté začali dobývat do bytu, matka se schovala v kuchyni a Gerlich se lekl a vystrašený si lehl na zem.

Gerlichovi nyní hrozil podstatně vyšší trest. Podle trestního zákona mohl ve vězení strávit dva roky až osm let. Soudce ale udělil trest pod dolní hranicí trestní sazby. Zdůvodnil to právě duševní chorobou obžalovaného. Verdikt ale ještě není pravomocný. Státní zástupce si ponechal lhůtu na rozmyšlenou.

Autoři: ,


Témata: Alkohol, Ostravsko

Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

V Tišnově hořel sklad klimatizací. Místní lidé neměli otevírat okna

Hasiči zasahují v Tišnově, hoří tam skladovací hala.

Třináct jednotek hasičů zasahovalo v Tišnově na Brněnsku, kde hořel sklad klimatizací o rozměrech padesát krát pět...

VIDEO: Opilého řidiče dodávky vystřídal ještě větší opilec a boural

Opilec za volantem

Hned dva opilé řidiče ve stejném autě zastavili v neděli policisté v Červeném Újezdu na Praze-západ. Nejdřív zabavili...

VIDEO: Seniorka si na poště odložila obálku s penězi, někdo ji sebral

O obálku s penězi přišla devadesátiletá žena, která si ji na poště v Sokolově...

O dvacet tisíc korun přišla devadesátiletá žena, která si na poště v Sokolově odložila obálku s penězi na psací pult,...

Odvážné maminky ukazují poporodní bříška
Odvážné maminky ukazují poporodní bříška

Těhotenství je krásné období, během kterého se největší změny odehrávají uvnitř ženského těla. Rostoucí bříško, nově získaná kila, napnutá kůže - i tyhle proměny k němu ale patří.

Najdete na iDNES.cz