Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Psychiatrovi je lépe, čeká ho operace mozku

  15:27aktualizováno  15:27
Vinohrady - Zdravotní stav psychiatra Karla Hynka, kterého ve čtvrtek těžce zranil jeho bývalý pacient mačetou, se zlepšil. "Pacient už nevyžaduje péči kliniky anesteziologie a resuscitace. V poledne byl proto přeložen na jednotku intenzivní péče kliniky plastické chirurgie," řekla ČTK ředitelka vinohradské nemocnice Marie Alušíková.
Zraněný v ordinaci

Zraněný v ordinaci - Pacient posekal lékaře mačetou na hlavě a rukou. Těžce zraněného psychiatra odvezla sanitka do nemocnice. (15. května 2003) | foto: Záchranná služba Praha

Pacientův stav se podle ní stabilizoval. Třiašedesátiletý psychiatr je podle ní při vědomí, dýchá sám a komunikuje s okolím.

"K operaci mozku lékaři přistoupí v polovině týdne," dodala ředitelka. V sobotu se na tom dohodli anesteziologové, plastičtí chirurgové a neurochirurgové. Nyní dostává speciální léky, což operaci oddálilo.

Neví se, zda je mozek poškozen
Psychiatr má těžce zraněnou hlavu a proseknuté čelo. Úlomek kosti lebeční je vražen pět až osm milimetrů k mozkové pleně, ale ani nejmodernější vyšetření na počítačovém tomografu neukázalo, zda je proražena. Až při operaci se zjistí, jak je mozek poškozen.

Operace mozku nebyla podle primáře neurochirurgické kliniky Ladislava Houšťavy po přijetí pacienta do nemocnice životně nutná.

Proto mu plastičtí chirurgové nejprve přišili ruku téměř amputovanou ranami útočníka a sešili povrchové rány na hlavě. Zákrok trval deset hodin.

Útočník psychiatrovi už dříve vyhrožoval
Útočník, který lékaře napadl, byl v pátek u výslechu. "Prozatím se motivem jeví nespokojenost s prací lékaře," sdělil pražský policejní mluvčí Ladislav Bernášek.

Lékař Karel Hynek přitom na pacienta už dříve podal trestní oznámení. Policie ale případ odložila.

"Léčbu psychiatr ukončil v roce 1999. Od té doby byl pachatel s léčbou nespokojen a lékaři vyhrožoval," upřesnil mluvčí. Na léčbu si podle něj stěžoval i u různých institucí, jako například ministerstva zdravotnictví či lékařské komory.

"V roce 2002 podal lékař na pachatele trestní oznámení pro nebezpečné vyhrožování. Policisté se tehdy případem zabývali a šetřením se nepodařilo prokázat pacientovu vinu," přiznal Bernášek.

Začátkem letošního roku proto případ odložili. Podle Bernáška nelze konstatovat, že by vyšetřovatelé pochybili. Vedení pražské policie ale teď v rámci nového vyšetřování jejich postup přezkoumá.

Nespokojený pacient se znovu ozval v dubnu. "Vyhrožoval i lékařově rodině. I tímto případem se policisté zabývali a do této chvíle nebyl ukončen," upřesnil mluvčí.

Po výslechu vyšetřovatel zadrženého obvinil z pokusu o vraždu a umístil ho do cely s návrhem na vzetí do vazby. Obviněnému hrozí až na patnáct let.

Psychiatrovi museli lékaři přišít ruku
Napadenému psychiatrovi museli lékaři přišít ruku. "Když ho sanitka přivezla, visela ruka jen na kůži. Sešroubovali jsme to a navázali cévy a tepny," řekl iDNES mluvčí vinohradské nemocnice Leoš Kabát. Sečná rána na čele sahá až k mozku.

Třiašedesátiletý psychiatr byl na operačním sále deset hodin. Plastičtí chirurgové mu dávali dohromady obě ruce. Pak ho začali probouzet z umělého spánku. Leží na jednotce ARO.

Podle přednosty kliniky plastické chirurgie Miroslava Tvrdka se nepodaří pacientovy ruce zachránit zcela. "Už nyní lze říci, že bude mít trvalé následky," prohlásil.

"Má vážná poranění rukou, těžké zlomeniny a hluboké řezné a sečné rány. Lékaři mu speciálními replantačními metodami narovnávali kosti. Plastická operace trvala až do čtyř hodin ráno," uvedl Kabát.

PŘEČTĚTE SI:
Lékaři žádají větší ochranu v ordinacích

Kromě rukou útočník zasáhl i psychiatrovu hlavu. Podle primáře neurochirurgické kliniky Ladislava Houšťavy má proseknuté čelo až do mozku. "Úlomky kostí sahají až do mozkové tkáně, pět až osm milimetrů pod lebeční kostí k mozkové pleně."

Pacient posekal psychiatra mačetou
Známý psychiatr Karel Hynek si zrovna povídal ve své ordinaci v Krkonošské ulici na Vinohradech s pacientkou, když dovnitř vtrhl muž mávající mačetou nad hlavou. Byl čtvrtek 15. května pár minut po půl třetí odpoledne.

Překvapený lékař skoro ani nestačil zvednout ruce na svou obranu. Útočník se do něj pustil s takovou silou, že psychiatr ještě pozdě večer ve Vinohradské nemocnici bojoval o přežití.

"Lékař ztratil spoustu krve kvůli hlubokým sečným ranám na hlavě a na rukou, jimiž se bránil. Převezli jsme ho do nemocnice na Vinohradech, kde ho lékaři přednostně operovali," upřesnil pro iDNES krátce po napadení mluvčí záchranné služby Marek Uhlíř.

Záchranka přijala telefonát ve 14:48. Na místo dorazily tři sanitky. "Telefonát byl zprvu dost zmatený, takže vyjelo víc vozů," podotkl.

"Muž byl v nějakém transu, když jsme přijeli. Stále seděl v ordinaci a kousek od něj byl zraněný lékař. Nás a záchranku přivolala psychiatrova zdravotní sestra, která v době útoku seděla ve vedlejší místnosti," popsal situaci šéf výjezdu pražské kriminálky Bohuslav Pařenica.

Policisté si s sebou odvezli k výslechu nejen útočníka, ale i lékařovu pacientku, jíž se celá tragédie odehrála přímo před očima.

Psychiatr a majitel domu
Lidé z činžovního domu s balustrádou, v jehož přízemí Hynek přijímal pacienty, jsou z přepadení šokováni.

"Byl to majitel domu. Pokud vím, hned vedle měla gynekologickou ordinaci jeho manželka. Občas jsem ho potkával, ale důvěrně jsme se neznali," řekl jeden z nájemníků domu.

Psychiatr byl zároveň známým soudním znalcem. Kromě jiného nedávno zpracovával posudek na Lucii Baranijakovou, která ohrožovala život vlastní dcery tím, že jí vpichovala injekcemi výkaly.

Německo: Muž zabil dva lékaře, svoji ženu i sebe

Útoky na lékaře
Na svého lékaře zaútočil v Praze pacient letos už podruhé. V březnu zastřelil František Vít ortopeda Václava Štědrého před jeho domem a pak si prostřelil hlavu. - více zde

Loni v květnu zastřelil pacient svého bývalého zubaře v jeho ordinaci v Ječné ulici v Praze 2. I tento střelec pak obrátil zbraň proti sobě a zranění podlehl.

Autoři:


Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

Ztracená 13letá Alice, chycený komplic české pašeračky a obří koulovačka

Pohřešovaná Alice Jelínková

Sledujte Zprávy iDNES.tv, dozvíte se mimo jiné, že policie hledá 13letou Alici Jelínkovou, která místo do školy v...

Katastrofa ČSSD mě zasáhla, napsal Zeman. Hašek mluvil o puči proti němu

Miloš Zeman komentuje výsledky prvního kola prezidentských voleb. (13. ledna...

Prezident Miloš Zeman se týden před druhým kolem volby na Hrad vložil do situace v ČSSD. Podpořil platformu Zachraňme...

Většina trápení se odehrává jen v hlavě. Rady přicházejí přes Facebook

studentka, ilustrace

Deprese, únava, stres. Spousta studentů se potýká s psychickými potížemi. Odborníci z lékařské fakulty Masarykovy...

Najdete na iDNES.cz