Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Psi rozdělili Pražany na dva tábory

  8:53aktualizováno  8:53
P r a h a - Připravovaná městská vyhláška o veřejné zeleni vzbuzuje mezi obyvateli hlavního města obavy, že v parcích bude jeden zákaz stíhat druhý a nebude prakticky možné opustit asfaltové cesty. Pražany pak, jak ukázal včerejší redakční horký telefon, dělí návrh vyhlášky na dva tábory: jeden je pro to, aby mohli psi pobíhat volně takřka po všech zelených plochách, druhý hájí práva dětí na totéž. Bude záležet na městských částech, jak tato práva skloubí a kolik prostoru v parcích vyčlení pro jednotlivé zájmové skupiny.

Jaroslava Hlinková z Proseka by se přimlouvala za omezení pohybu lidí i psů po trávnících, zejména po vnitroblokové zeleni na sídlištích. "Myslím si, že je k dispozici dost hřišť a není nutné, aby děti hrály třeba fotbal ještě i vedle hřiště na zeleni."

Ladislavě Součkové z pátého obvodu se nelíbí, že by děti měly přijít o možnost sáňkování či bobování v parcích. I proto, že sníh ve městě leží pár dní v roce, by takový zákaz byl podle ní velice účelový. "Psi jsou velká bolest. Chodím se čtyřletou dcerou do Kinského zahrady, ale musím říct, že děti na trávu nemohou. Sady v Praze patří psům. Ti by proto měli mít vyhrazená místa. Ale ono se lépe zajistí, aby se na trávník nedostali lidé," domnívá se.

Také Miroslavu Procházkovi ze Smíchova vadí, že zatímco po Kinského a Seminářské zahradě běhají zcela volně desítky velkých psů, dítě musí zůstat na asfaltové cestě, protože trávníky jsou znečištěné. "Dítě co chvíli zvedat a nemůže si sníst v parku ani jablíčko, aby se u něho neobjevil nějaký pes. Majitelé sice vždy říkají, že ten jejich nic nedělá, ale to je blbý argument, když hafan je o hlavu vyšší než dítě," uvedl Procházka. Psi by podle něho měli chodit po parcích na vodítku.

Podobné zkušenosti má i Renata Nováková z Vinohrad v Riegrových sadech, přes které vodí dítě do školky. "V sadech se oplocují nové stromky, tak simyslím, že by se měl oplotit i nějaký prostor pro psy. Kolikrát nevím, zda mám hlídat dítě nebo nákup, protože smečky psů jsou dost velké."

"Je to strašné, že se pobyt mých dětí ve svobodné zemi omezuje na klec pískoviště! Psi mají podstatně větší práva, pozornost a ochranu společnosti, než děti a mně to opravdu velmi vadí. Řeči o větší zodpovědnosti majitelů psů jsou slepá ulička, protože zraní-li pes dítě je zjišťování totožnosti většinou nepřítomného majitele asi poslední, co rodiče v tu chvíli napadne," uvedla Anna Fleková.

Dagmar Střelcová z Karlína je přesvědčena, že ve veřejné zeleni by měl být pro každého vyhrazen nějaký prostor. "Je příjemné sednout si na čistý trávník. Psi by měli mít prostor v parku, aby se mohli proběhnout. Protože pes držený jen na vodítku, může pak být zlý," řekla. Považovala by za nesmysl, kdyby všude v parcích měli lidé zakázáno jezdit na kolech a bruslích.

Za možnost volného pobíhání psů se přimlouvala také Jana Čižinská z první městské části. "Je s podivem, že vadí pobíhající psi, ale válející se narkomani a alholici na Kampě ne," uvedla.

Helena Dluhošová z Prahy 2 si neumí představit, že by své dva čuvače nemohla pustit ze řemínku. Podle stavu parku na náměstí Jiřího z Poděbrad si myslí, že by se strážníci spíš měli věnovat těm, kteří v noci ničí lavičky a ostatní zařízení.

Kláře Kočové není jasné, k jakému účelu by mělo být vodění psů na vodítku. "Napadají mě pouze dvě možnosti: k udržování "anglických" trávníků, což určitě nezaručí psi na teleskopických vodítkách nebo k ochraně chodců před případným napadením psa. V této souvislosti nemám nic proti tomu, aby psi měli během svého venčení náhubek," míní Kočová. Domnívá se, že žádná vyhláška nezabrání tomu, aby majitel nedopřál svému psu volné proběhnutí, které pokládá za základní část psího života.

Autor:


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Učitelka se na Instagram vyfotila při orálním sexu, dostala výpověď

(Ilustrační snímek)

Česká školní inspekce řeší stížnost na třídní učitelku jedné z pardubických základních škol. Na svůj profil na sociální...

Štítila se mě i lékárnice, říká žena, jíž roste kůže sedmkrát rychleji

Marie Žampachová má poškozené čtyři pětiny těla. Obličej je tou nejméně...

Trpí, když bere za kliku, nese nákup i při samotné chůzi. Kvůli vzácné formě ichtyózy se Marii Žampachové tvoří kůže...Za extrémní sucho může anomálie. Počasí v Evropě je naruby

Vyschlý rybník v Budči na Třebíčsku.

V Helsinkách se opalují, na Jadranu prší. Proto je v Česku sucho už nyní. A dva či tři deštivé dny sucho nezaženou....

Člen ODS nazval vévodkyni cikánkou. Omluví se, nebo končí, reaguje Fiala

Ředitel středočeské ZOO Chleby René Franěk označil vévodkyni ze Sussexu Meghan...

Člen ODS a ředitel Zoo Chleby René Franěk označil vévodkyni ze Sussexu Meghan Markle, s níž se o víkendu oženil britský...

Policie dopadla muže podezřelého z pořezání tenistky Kvitové

Petra Kvitová

Policie zadržela muže, kterého podezřívá z předloňského útoku na tenistku Petru Kvitovou v jejím bytě v Prostějově....

Další z rubriky

V ostudné části Liberce bude obří bytový dům, jeho podoba se má změnit

Jedna ze starších vizualizací výstavby v okolí Papírového náměstí.

Ukončit zákopovou válku se španělským investorem se rozhodl primátor Liberce Tibor Batthyány. Jeho rozhodnutí nebránit...

Státní zastupitelství obžalovalo úředníky, kteří připravili stát o miliardy

Ministerstvo průmyslu a obchodu v ulici Na Františku. Stavba byla dokončena v...

Vrchní státní zastupitelství podalo žalobu na tři úředníky ministerstva průmyslu a obchodu, kteří způsobili škodu 4,5...

Jihozápadem Čech přecházejí silné bouřky s přívalovými lijáky

Přívalový déšť způsobil zaplavení silnice u Lochousic u Stodu vodou z polí s...

Jihozápadní částí Čech přecházejí bouřky, které jsou ojediněle velmi silné a doprovází je přívalové srážky s úhrny...

Najdete na iDNES.cz