Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Podrobná on-line reportáž z 1. máje 2009
18:41
Vážení čtenáři, on-line reportáž končí. Děkujeme vám za pozornost a přejeme hezký zbytek večera.
 • Pravicoví radikálové na 1. máje v Brně - projev předsedy Dělnické strany Tomáše Vandase

  Pravicoví radikálové na 1. máje v Brně - projev předsedy Dělnické strany Tomáše Vandase / Autor: Monika Hlaváčová, MF DNES

18:13
Na tři stovky příznivců sociální demokracie si přišly na Žofín poslechnout předsedu strany Jiřího Paroubka. Jeho projev byl naplánován na 16:00, ale lídr strany dorazil s dvacetiminutovým zpožděním i se svou ženou Petrou. Před fotografy a novináři jí dal májový polibek.
18:10
Pravicoví radikálové se rozešli a v menších skupinkách se pohybují v ulicích Brna. Policisté na ně dohlíží a zůstanou v pohotovosti a do doby, kdy většina z nich opustí město.
17:51
"Potrvá minimálně tři hodiny než se vozidla dopravního podniku dostanou do svých linek a časů. Po tuto dobu nebudou jezdit nízkopodlažní spoje," řekla mluvčí brněnského Dopravního podniku Hana Pohanová.
17:32
Na akci pravicových radikálů v Brně dohlíželo přes osm set policistů a na sto dvacet strážníků včetně těžkooděnců. Policie měla k dispozici vrtulník a těžkou techniku včetně transportérů.
 • Pochod pravicových radikálů Brnem na 1. máje 2009

  Pochod pravicových radikálů Brnem na 1. máje 2009 / Autor: Monika Hlaváčová, MF DNES

17:28
Demonstrace Dělnické strany byla v Brně ohlášena do 18.00. "I potom ale budeme hlídkovat v ulicích města," uvedl ředitel brněnské policie Martin Kotlan.
17:19
Na různých místech po trase průvod pozorovali "antifašisté". Jakmile je pravicoví radikálové spatřili, začali skandovat: An-ti-fa, ha-ha-ha. Pochod nenarušili ani necelé dvě stovky brněnských Romů, které policie zadržela v ulici Bratislavská.
17:15
Pravicoví radikálové prošli svou naplánovanou trasu centrem Brna. "Za pochodu křičeli hesla," popsala reportérka MF DNES. V čele průvodu jely tři policejní transportéry. Než se extremisté vrátili zpět na náměstí Svobody, přidaly se k nim desítky lidí. Proti pochodu z vedlejších ulic protestovala Antifa i brněnští Romové.
 • Pravicoví radikálové na 1. máje v Brně - na ulici Cejl se shromáždili rozhněvaní Romové

  Pravicoví radikálové na 1. máje v Brně - na ulici Cejl se shromáždili rozhněvaní Romové / Autor: ČTK

17:01
Romové se nedostali daleko. Další policejní oddíl je zastavil na ulici Bratislavská, prakticky za rohem od místa odkud vyběhli.
16:58
Romové z ulice Cejl se dali do běhu a snaží se cestou kolem brněnské Úrazové nemocnice zkřížit cestu průvodu. Na policisty křičeli: Tak si tady klidně zůstaňte, my půjdem jinudy.
16:43
V ulici Benešova průvodu radikálů někdo hodil do cesty asi tisíc letáčků. Je na nich židovská hvězda s nápisem Jude a přeškrtlý hákový kříž.
 • Pravicoví radikálové na 1. máje v Brně - kdo se chtěl k akci připojit, musel podstoupit důkladnou prohlídku policistů

  Pravicoví radikálové na 1. máje v Brně - kdo se chtěl k akci připojit, musel podstoupit důkladnou prohlídku policistů / Autor: Otto Ballon Mierny, MAFRA

16:34
Advokátka Klára Slámová tvrdí, že policie porušila zákon, když natáčela kamerou účastníky akce a zapisovala si jejich jména a data narození. Předseda Dělnické strany Tomáš Vandas zase míní, že policie uzavřením náměstí prakticky znemožnila volební agitaci, která byla jedním z cílů akce.
16:21
S několikahodinovým spožděním začal v centru Brna pochod krajně pravicové Dělnické strany. Policie se snaží, aby se neonacisté nesetkali s Romy. Těch stojí v ulici Cejl asi osmdesát a domáhají se s krumpáči v ruce, aby je policie na radikály pustila.
16:02
Na mítinku na náměstí Svobody v Brně zazněla informace, že si Dělnická mládež u ministerstva vnitra zaregistrovala noviny pod názvem Národní odpor.
16:00
Odboráři slavili první máj na brněnském hradu Špilberk. Předseda Českomoravské konfederace odborových svazů Milan Štěch varoval před zneužíváním hospodářské krize proti zaměstnancům. Přítomné pozval na 16. května do Prahy. Odboráři tam budou proti dopadům krize protestovat.
 • Pravicoví radikálové na 1. máje v Brně - na ulici Cejl se shromáždili rozhněvaní Romové

  Pravicoví radikálové na 1. máje v Brně - na ulici Cejl se shromáždili rozhněvaní Romové / Autor: Monika Hlaváčová, MF DNES

15:52
Pravicoví radikálové na náměstí Svobody mají vlajky Dělnické strany a další. Nechybí ani transparenty jako například Evropo povstaň.
15:41
Pavla Béma prý nepřekvapil krok premiéra Jana Fischera, který se vzepřel nátlaku politických stran při sestavování vlády. Řekl to během prvomájové akce ODS na pražském Petříně. Bém věří, že poslanci návrh vlády premiéra Fischera, byť těsnou většinou podpoří. - více zde
 • Pravicoví radikálové na 1. máje v Brně - brněnští zelení včele s Martinem Anderem vyvěsili nad náměstím protestní transparent

  Pravicoví radikálové na 1. máje v Brně - brněnští zelení včele s Martinem Anderem vyvěsili nad náměstím protestní transparent / Autor: ČTK

15:38
Na mítinku radikálů v Brně nyní promlouvají členové Dělnické mládeže. Vrací se k 1. máji v roce 2007. Tehdy policie akci rozpustila a s radikály se utkala v ulici na Hradbách. - více zde
15:30
Před policejními zábranami na náměstí Svobody postávají desítky extremistů, kteří se nechtěli nechat legitimovat. Pravděpodobně se připojí k plánovanému pochodu městem.
 • Pravicoví radikálové na 1. máje v Brně

  Pravicoví radikálové na 1. máje v Brně / Autor: Otto Ballon Mierny, MAFRA

15:18
Na improvizovaném pódiu na mítinku pravicových radikálů v Brně na náměstí Svobody se vystřídalo už pět řečníků, mezi nimi byl i jeden Rakušan. Místopředseda strany Pavel Štěpánek zakončil svůj projev zvoláním: Nic než národ.
15:12
Desítky Romů se v Brně shromáždily na ulici Cejl. Jsou mezi nimi i jejich kolegové, kteří se neúspěšně snažili dostat k pravicovým extremistům na náměstí Svobody. Skupinu vykřikující nejrůznější hesla hlídají těžkooděnci a jízdní policie na koních.
15:03
Znalec, o kterého požádal úřad Brno-střed, na místo zřejmě nedorazil. "Nevíme, jestli na místě je nebo není, zatím se nám neozval," uvedl starosta městské části Libor Šťástka. Podle něho tak bude případné rozhodnutí o rozpuštění akce jen na úřadu.

Diskuse

tonyrivola: jajx blb musí mít poslední slovo!!:-D (19:23)

CocrousPaja: upozornit,že na státní svátek se chodí do práce,leda by vypomáhali v Albertu,takže bylo zbytečný se srocovat. (19:22)

CocrousPaja: ano,taky děkuji redakci,že sem pustila některé pitomce,co tu bláboli o nesmyslech.Jinak policii ČR za to,že město ochránila od "krvežíznivých" fašistů,málem by ho i vypálili do základů.A cikány chci (19:21)

iustitia.omnibus: kazdopadne...skoda ze takovych neni vic..no co se da delat (18:46)

tonyrivola: To jo byla to prdel nejvííc:-D (18:45)

iustitia.omnibus: velmi zabavny pokec (18:42)

iustitia.omnibus: zdarec (18:42)

tonyrivola: Aha...já už to nějak nemám čas sledovat...přehršel práce ještě máám:.. (18:38)

iustitia.omnibus: mi vyuzivaci (18:37)

iustitia.omnibus: ¨ty budes nahanec (18:37)

iustitia.omnibus: ala ja ti to odpustim (18:37)

iustitia.omnibus: obavam se ze jsme tu jen dva (18:37)

tonyrivola: no...já koukám pořád...budu hlavní stranický holkař...sorry borci....:-D (18:35)

iustitia.omnibus: a to ses chtel jit divat na rostenky na svobodak (18:32)

iustitia.omnibus: hele co to tam mas za akci zacinam ti zavidet? (18:32)

tonyrivola: Měl jsem zrovna jiné zaměstnání...lákal jsem krásné sestry do naší zbrusunové strany... (18:29)

tonyrivola: Taaaaaaaak!!To je náádheeera!!! (18:29)

iustitia.omnibus: mame vlastni bezkonflitkni tema (18:23)

iustitia.omnibus: ubijeme k vuli vymene nazoru na nacky romy anarchisty... (18:23)

iustitia.omnibus: a tak se nam nemuze stat ze kdyby jsme se potkali v hospode (18:22)

iustitia.omnibus: antihustila (18:22)

iustitia.omnibus: zalozili jsme novou ultraradikalni organizaci (18:22)

iustitia.omnibus: na druhou stranu to asi dopadlo nejlip jak mohlo... (18:21)

iustitia.omnibus: ted uz nemm jen zizen ale i hlad (18:20)

iustitia.omnibus: beztak je v tom zakukleny cyklista v bilem trikotu (18:19)

tonyrivola: Na kaviár a tousty... (18:19)

iustitia.omnibus: procyklisticky (18:18)

iustitia.omnibus: vubec ne (18:18)

iustitia.omnibus: ha pry rasisticky song (18:18)

tonyrivola: Tak tak...a pak se slečnama na naší svazáckou chatu!!:-) (18:18)