Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Prvního odstřelovače čeká smrt

  17:55aktualizováno  17:55
První z dvojice odstřelovačů, kteří loni vraždili v okolí Washingtonu, zná svůj trest. Porota poslala Johna Muhammada na popraviště, přestože zvažovala i doživotní vězení. Veterán ze Zálivu zabíjel společně s mladistvým komplicem Leem Boydem Malvem.

Formální uzavření případu soud určil na 12. února, aby obžalobě i obhajobě umožnil přikročit k případným procesním opatřením.

Porota vynesla trest pro Muhammada v době, kdy se státní zastupitelé chystají dotáhnout ke konci proces s jeho mladistvým komplicem Leem Boydem Malvem. - více zde

Policie dopadla a obvinila Muhammada s Malvem loni poté, co Washington a okolí paralyzovala série deseti vražd a mluvilo se o tajemném odstřelovači.

Každý z podezřelých byl obžalován ze spáchání jedné vraždy. V případě staršího z vrahů šlo o zastřelení Deana Myerse z Marylandu, který 9. října 2002 tankoval u čerpací stanice v Manassasu ve Virginii.

Procesy s odstřelovači byly přesunuty zhruba tři sta kilometrů od míst vražd na jihoýchod Virginie kvůli výběrů neovlivněné poroty. Nad Muhammadem vyřkla ortel porota ve Virginia Beach. Malvo je souzen v nedalekém Chesapeake.

Porota se nemohla shodnout
Porota uznala Muhammada vinným už před týdnem. Sdělení výše trestu však odsunuly zřejmé neshody mezi porotci, zda obžalovaného poslat na popraviště, nebo do konce života za mříže bez možnosti propuštění.

Porotci se dokonce v pátek zeptali soudce LeRoye Milletta, co by se stalo, pokud by se porota jednomyslně neshodla na trestu pro Muhammada.

"Strávili jsme tímto procesem šest týdnů a já bych vás jednoduše vyzval, abyste pokračovali v rozmýšlení," odvětil soudce Millette a varoval, aby si porotci nenechali dělat vnější právní rozbor, jak jeden z nich navrhl.

Rozsudku naslouchal bez emocí
Dvaačtyřicetiletý veterán z války v Perském zálivu naslouchal čtení výše trestu apaticky, se sevřenými dlaněmi. Poté si potřásl rukou se svým advokátem Jonathanem Shapirem.

Také před týdnem, když byl uznán vinným, sledoval jednání jakoby nezúčastněně a podpíral si hlavu dlaněmi. Když porota - sedm žen a pět mužů - vynesla po více než šesti hodinách rozhodování verdikt, ani nehnul brvou.

Muhammad byl shledán vinným ze všech čtyř bodů obžaloby - z vraždy, šíření terorismu, ze spiknutí a nepovoleného vlastnictví a užití střelné zbraně. Soudce vyslechl 130 svědků a přijal přes sto důkazů.

Nepřímé důkazy nakonec stačily
Policie při zatýkání dvojice našla pušku typu Bushmaster, používanou při vraždění. Podle expertízy z ní vyšlo jedenáct střel. Silným nepřímým důkazem byl vůz Chevrolet Caprice s otvorem v zadním zavazadlovém prostoru, odkud bylo možné střílet.

Policie v Muhammadově voze zabavila i přenosný počítač, který obsahoval mapy, poznámky a další informace vztahující se k vraždám. Našla také vysílačky, magnetofon a přístroj pro globálního určování polohy.

Obhájci se pokoušeli z předložených důkazů o vině vyloučit fakt, že se Muhammad údajně po zadržení pokusil o útěk a poté byl umístěn na samotku. Poukazovali také na to, že o jeho vině svědčí jen nepřímé důkazy.

SOUVISLOSTI:
články iDNES o washingtonských odstřelovačích

John Allen Muhammad nezúčastněně poslouchá jednání soudu, který rozhodoval o jeho vině (17. listopadu 2003)Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

Trumpův exporadce Bannon nebude muset před velkou porotu, tvrdí CNN

Stephen Bannon, vrchní poradce prezidenta Donalda Trumpa

Někdejší hlavní stratég amerického prezidenta Donalda Trumpa Stephen Bannon uzavřel dohodu se zvláštním vyšetřovatelem...

Válku může spustit i série omylů. V roce 1983 k ní nescházelo mnoho

PŘESNĚ NA CÍL. Raketa protivzdušné obrany naráží na určený cíl během vojenských...

Současné napětí mezi Spojenými státy a KLDR se zatím drží převážně ve verbální rovině. Případ z roku 1983 však ukazuje,...

Katalánský parlament zvolil nového předsedu, je jím separatista Torrent

Poslanci katalánského parlamentu jako svého předsedu zvolili separatistického...

Na úvod ustavující schůze katalánského parlamentu, který vzešel z prosincových předčasných voleb, dnes poslanci jako...

Najdete na iDNES.cz