Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Prvních 10 horníků je venku. Jeden dával kameny, nejstarší se modlil

  2:59aktualizováno  14:53
Zatím nikdo nevydržel v podzemí déle než oni. Po dvou měsících ale konečně přišla záchrana. Z hlubiny chilského dolu se vrátilo už 10 z 33 zavalených havířů. Patřili k těm nejzkušenějším, a proto je speciální kabina vyvezla nejdříve. Jako úplně první opustil důlní vězení dílovedoucí Florencio Ávalos.

Samotná záchranná akce začala s několikahodinovým zpožděním oproti původnímu plánu. Krátce před půl pátou ranní SELČ vyrazil do zavaleného dolu ve speciální kabině záchranář Manuel Gonzáles. Už po 17 minutách se nad šachtou ozval potlesk - dorazil k havířům.

Na televizních záběrech pak bylo vidět, jak ho horníci vítají - objímají a podávají si s ním ruce. Mnozí příbuzní havířů v tu chvíli na povrchu sledovali záběry na obří obrazovce a plakali při nich. Záchranář poté vysvětlil horníkům průběh akce a podrobnosti výstupu.

Další přímé přenosy: BBC - CNN - agentura AP

Pak už kabina pojmenovaná po bájném ptáku Fénixovi vyjela zpět nahoru, a rovnou s prvním havířem - jednatřicetiletým dílovedoucím Florenciem Ávalosem. Povrchu dosáhla v 5:11 SELČ. Horníka okamžitě obklopili záchranáři a rodina v čele s jeho sedmiletým synem. Přivítal ho i chilský prezident Sebastián Piněra.

Po nezbytných kontrolách sjel do podzemí druhý záchranář a kabina následně vyvezla dalšího havíře - Maria Sepúlvedu. I jeho čekala s napětím na povrchu manželka. Sepúlveda dorazil v evidentně dobré náladě i kondici a přivezl v brašně speciální dárky - kusy horniny ze zavaleného dolu, kde se těží měď a zlato.

Florencio Ávalos ve speciální záchranná kabina, která ho vyveze na povrch (13. října 2010)

Florencio Ávalos ve speciální záchranné kabině před tím, než ho vyvezla na povrch

Florencio Ávalos krátce poté, co ho speciální záchranná kabina vyvezla na povrch (13. října 2010)

Florencio Ávalos krátce poté, co ho Fénix vyvezl na povrch

Se smíchem je začal okamžitě rozdávat záchranářům, kus skály dostal i prezident Piněra. Než se Sepúlvedy ujali zdravotníci, stihl se havíř ještě přivítat i s dalšími lidmi na místě.

Jako třetí se dostal na povrch dvaapadesátiletý Juan Illanes. Po nezbytném odstrojení od přístrojů, které měly kontrolovat jeho zdravotní stav během výstupu, se přivítal se svou ženou a poté s prezidentem.

Havíři přežili zřejmě díky němu

Ze zavaleného dolu „vyfárá“ jako poslední

Krátce před druhou hodinou odpoledne SELČ už bylo v bezpečí deset zavalených havířů.

K prvním třem vysvobozeným kolegům se nejprve přidal třiadvacetiletý Bolivijec Carlos Mamani, jehož vítala sestra a prezident Chile, oba s bolivijskými vlajkami. O hodinu později pak z kabiny vyšel nejmladší z horníků - devatenáctiletý Jimmy Sanchez, který ovšem vypadal na televizních záběrech o poznání vyčerpaněji než jeho čtyři kolegové.

Poté kabina zůstala na chvíli na povrchu, a než se vydala znovu do podzemí, záchranáři ji důkladně kontrolovali. Šestým vysvobozeným mužem se pak stal Osman Araya, sedmým Jose Ojeda a osmým Claudio Yanez. Ten si okamžitě zatelefonoval, když mu kdosi půjčil mobilní telefon.

Jako devátý "vyfáral" na povrch vůbec nejstarší ze zavalených havířů, třiašedesátiletý Mario Gomez. Po vystoupení z kabiny padl na kolena v modlitbě, popsala televize BBC. "Vrátil jsem se do života," pronesl tiše. Po něm se na čerstvý vzduch dostal Alex Vega.

Zachráněný horník Mario Gómez krátce po vyzvednutí ze zavaleného dolu San José. (13. října 2010)

Zachráněný horník Mario Gómez krátce po vyzvednutí ze zavaleného dolu San José. (13. října 2010)

Všichni horníci vyjeli na povrch se slunečními brýlemi, aby se jim po dlouhé době ve tmě nepoškodil zrak. Dlouhý pobyt v zavaleném dole jako by na nich ani nebyl znát - byli ostříhaní, oholení a vypadali velmi čistě.

I když mohli chodit, zdravotníci je odvezli na provizorní ošetřovnu na pojízdných lehátkách. Po zevrubné kontrole pak postupně odletěli helikoptérami do nemocnice v Copiapó na důkladné vyšetření. Pokud budou v dobré kondici, lékaři je po dvou dnech na klinice pustí domů. Zdravotníci upozorňují na fakt, že někteří havíři mají nyní křehkou psychiku a mohou se ještě dlouho po záchraně potýkat se stresem.

Čtete rádi idnes.cz?

Dejte nám svůj hlas v anketě Křišťálová lupa. Hlasujte ZDE

Vysvobozování zavalených havířů v Chile sleduje s napětím celý svět, živě ho vysílají největší televizní stanice, na místě jsou kromě záchranářů a rodin zavalených horníků i skoro dva tisíce novinářů. A třeba chilský velvyslanec ve Spojených státech sledoval s dalšími lidmi záchranu na speciálně ustavené obrazovce přímo na ulici ve Washingtonu.

Záchranná akce ovšem nezačala hladce. Přípravy na spuštění kabiny do hlubin dolu se protáhly o několik hodin. Podle televize CNN se objevily technické problémy na kapsli. Při zkušebním spuštění ještě prázdné kabiny se objevily mechanické problémy s gumovými koly, které jezdí po stěnách šachty.

Kola slouží k tomu, aby kapsle pevně přiléhala ke stěnám vrtu. Pokud by byla volně, mohla by se při pohybu ve vrtu roztočit. Tím by se mohlo zamotat lano, na němž kapsle visí. Točení by bylo nepříjemné i pro horníky, u nichž by mohlo vyvolat nevolnost.

Florencio Ávalos v péči zdravotníků (13. října 2010)

Florencio Ávalos v péči zdravotníků (13. října 2010)

Chilské úřady v noci potvrdily, že havíři budou vytaženi podle předem stanoveného rozpisu - nejdříve vyjedou zkušení horníci, kteří si umějí poradit při případných potížích. Po první skupině se záchranáři zaměří na horníky se zdravotními problémy. Jako poslední by se měli na povrch vydat nejodolnější havíři.

Proti klaustrofobii a panice během stísněné 625 metrů dlouhé cesty by měly horníkům posloužit utišovací prostředky, muži musejí mít během výstupu zavřené oči. I když samotná cesta na povrch zabere záchranářům v průměru 15 až 20 minut, operaci prodlužují pečlivé přípravy a kontroly kabiny.

Kapsle vyjíždí z dolu rychlostí asi metr za sekundu. Může jet ale až tři metry za sekundu, pokud by se evakuovaný horník dostal do potíží, uvedla agentura Reuters.

Příbuzní zavalených chilských havířů reagují na záchranu prvních horníků (13. října 2010)Příbuzní zavalených chilských havířů reagují na záchranu prvních horníků (13. října 2010)

Příbuzní zavalených chilských havířů reagují na záchranu prvních horníků (13. října 2010)

Vytažení kapsle s jedním havířem a její opětovné spuštění tedy trvá přibližně hodinu, proto celá akce zabere asi 48 hodin (více o přípravách a plánovaném průběhu akce čtěte zde).

Horníci jsou pod zemí uvězněni od začátku srpna, což je nejdelší doba, po kterou někdo přežil v zavaleném dole. "Každý z nás prožíval úzkost z toho, co se stalo. Zároveň jsme ale všichni věřili, že vše skončí dobře," řekl chilský prezident Sebastián Piňera.

V JAKÉM POŘADÍ HAVÍŘE ZACHRÁNÍ

První skupina: Florencio Ávalos, Mario Sepúlveda, Juan Illanes, Carlos Mamani, Jimmy Sanchez, Osman Araya, Jose Ojeda, Claudio Yanez, Mario Gómez, Alex Vega
Druhá skupina: Jorge Galleguillos, Edison Pena, Carlos Barrios, Victor Zamora, Víctor Segovia, Daniel Herrera, Omar Reygadas, Esteban Rojas, Pablo Rojas, Dario Segovia
Třetí skupina: Yonni Barrios, Samuel Avalos, Carlos Bugueno, Jose Henriquez, Renan Ávalos, Claudio Acuna, Franklin Lobos, Richard Villarroel, Juan Carlos Aguilar, Raúl Bustos, Pedro Cortez, Ariel Ticona, Luis Urzua

Zavalení chilští havíři

Zdroj: CNN

Záchrana chilských horníků ze zavaleného dolu San José


Hlavní zprávy

Nejčtenější

O Hrad se utkají Zeman s Drahošem. Ten má podporu většiny ostatních kandidátů

Kandidát Jiří Drahoš se v pražském volebním štábu raduje z postupu do druhého...

Do druhého kola prezidentských voleb postoupí Miloš Zeman a Jiří Drahoš. Dosavadní prezident dostal 38,56 procenta...

Velká jízda do pekla. Život Terezy, kterou drží v Pákistánu za pašování drog

Tereza H., kterou v Pákistánu zadrželi za pašování drog, s kamarádkou Simonou.

Jednadvacetiletou Terezu H. přivedl divoký styl života až do pákistánské vazby za pašování drog. Se svou kamarádkou...Poslanci vydali Babiše a Faltýnka ke stíhání kvůli Čapímu hnízdu

Andrej Babiš a Jaroslav Faltýnek na pátečním jednání Poslanecké sněmovny. (19....

Premiéra Andreje Babiše a šéfa poslanců ANO Jaroslava Faltýnka může policie stíhat kvůli podezření na podvod při...

Zeman, nebo Drahoš? Vyberte si prezidenta ve volbách nanečisto

Ve druhém kole prezidentských voleb se utkají Miloš Zeman a Jiří Drahoš.

Zbývá jen několik dní, než se opět otevřou volební místnosti. Redakce iDNES.cz připravila volby nanečisto, ve kterých...

ANALÝZA: Drahoš drží trumfy v souboji se Zemanem, Babiš si toho všiml

Jiří Drahoš postoupil do druhého kola prezidentských voleb. V nich se utká se...

Náskok 615 946 hlasů, který měl prezident Miloš Zeman v prvním kole prezidentské volby před Jiřím Drahošem, je optický...

Další z rubriky

Senát USA neschválil rozpočet vlády, která teď nemá peníze na provoz

Kapitol, sídlo amerického Kongresu (8. listopadu 2016)

Americký Senát se nedokázal včas dohodnout na dočasném rozpočtu pro federální vládu Spojených států, která tak nyní...

Spor s „Rakeťákem“ i covfefe. Donald Trump slaví rok ve funkci

Donald Trump

Donald Trump slaví rok ve funkci prezidenta Spojených států. V čele světové velmoci byl výrazný především na poli...

Voda dojde 22. dubna. Kapské město je na suchu, šetřit musí i turisté

Kapské město trápí v posledních letech velmi vysoké teploty a sucha.

Klimatické změny přinášejí do některých světových regionů dosud nevídaná horka. S nimi přicházejí regiony o zdroje...

Najdete na iDNES.cz