Vypálený konzulát USA v libyjském Benghází (12. září 2012)

Vypálený konzulát USA v libyjském Benghází (12. září 2012) | foto: Reuters

Libye hlásí zatčené po smrti konzula, protesty si vyžádaly sedm obětí

  • 398
Libyjský premiér Mustafa Abú Šagur ve čtvrtek večer oznámil, že země už zatkla první podezřelé v případu zabití amerického konzula v Benghází. USA podezřívají al-Káidu či jinou teroristickou organizaci. Protesty proti nevhodnému filmu o proroku Mohamedovi mezitím v arabském světě nadále pokračují. Zatím přišlo o život v souvislosti s protesty sedm lidí.

Libyjské vyšetřování zatím ukázalo, že některé útoky na americké cíle byly vedeny z farmy nedaleko konzulátu.

Zákaz nad Benghází

Jak oznámila agentura Reuters, nad libyjským městem Benghází byl nějaký čas uzavřen vzdušný prostor. Úřady tak učinily z bezpečnostních důvodů. Důvodem zákazu podle libyjských armádních zdrojů mohla být hrozba spojená s přítomností přenosných střel země-vzduch v oblasti. Svědci se navíc zmínili o "bezpilotních letadlech" nad městem, doplňuje ČTK. Reuters později oznámila, že vzdušný prostor je opět otevřený.

I to přispívá k dojmu, že konzul nebyl náhodným cílem protestů proti filmu, ale spíše připravenou a plánovanou akcí. USA už vyšetřují, zda za ním nestojí přímo teroristická organizace
al-Káida. Prezident Barack Obama také nechá plošně prověřit bezpečnostní prověrky všech zastupitelstev po celém světě.

"Máme už nějaká jména i nějaké fotografie. Už došlo k prvním zatčením, což je samozřejmě pouze začátek," nechal se slyšet libyjský premiér.

Mluvčí ministra vnitra dodal, že vyšetřování bude velice náročné, protože se před konzulátem sešel různorodý rozzuřený dav.

"Byli tam extremisté, obyčejní občané, ženy, děti i kriminálníci. Navíc se střílelo z té farmy. Potřebujeme nějaký čas, abychom usoudili, kdo nese zodpovědnost," řekl britskému deníku Telegraph.

Útok v Chartúmu

Střety mezi pořádkovými silami a demonstranty protestujícími proti americkému filmu hanobícímu údajně muslimského proroka Mohameda dále pokračují i v jiných státech.

Demonstranti v súdánském hlavním městě Chartúmu vnikli na německé velvyslanectví a vztyčili zde islámskou vlajku. Informovala o tom agentura Reuters. Násilnosti kolem zastupitelského úřadu pokračují, demonstranti prý rozbíjejí okna a založili požár u hlavní brány.

Kdo je režisér?

AP cituje policejní zdroj, podle něhož USA došly k závěru, že za kontroverzním snímkem Innocence of Muslims (Nevinnost muslimů) je skutečně pětapadesátiletý koptský křesťan z jižní Kalifornie Nakoula Basseley Nakoula. Podle zmíněného policejního zdroje je Nakoula spojen s osobou Sama Bacileho, který původně tvrdil, že je scénáristou a režisérem filmu. Postupně se však ukázalo, že Bacile je podle všeho pseudonym a americká média vystopovala jeho telefonní číslo do domu v Cerritos na předměstí Los Angeles, kde žije Nakoula (o pochybnostech o autorovi více zde). Nakoula jí ve středu řekl, že snímek logisticky zabezpečoval, ale nerežíroval ho.

Celkem se k protestům před německým i nedalekým britským velvyslanectvím sešlo asi 5 000 lidí. Policie se je pokusila rozehnat slzným plynem, podle svědků však výtržnosti pokračují. Jeden člověk zemřel, když ho srazilo policejní auto.

K tažení na americké velvyslanectví v Chartúmu přitom vyzvaly nejvyšší duchovní autority v Súdánu. Do plánovaného pokojného pochodu se mají zapojit účastníci pátečních modliteb, k nimž se v 5 000 chartúmských mešitách údajně sejdou dva miliony lidí.

V libanonském Tripolisu byl v pátek zabit jeden z demonstrantů protestujících proti filmu natočenému v USA, který muslimové vnímají jako urážku proroka Mohameda, a proti papežově návštěvě v zemi. Dalších 25 lidí bylo podle agentury AP zraněno. Dav několika set lidí zapálil tamní provozovnu amerického řetězce rychlého občerstvení. Když policie rozvášněné demonstranty začala rozhánět, vypukly střety, napsala agentura Reuters.

Proti filmu protestovali dnes i Palestinci v Gaze a v Jeruzalémě, kde musela zasahovat izraelská policie. V Gaze se k demonstraci připojily stovky lidí, další pak protestovaly v Rafáhu na jihu pásma Gazy.

Kameny v Káhiře

Protestuje se i v okolí amerického velvyslanectví v egyptské Káhiře. Podle agentury AFP skupiny mládeže házely kameny na pořádkové síly, které měly za úkol zablokovat přístup k diplomatickému zastoupení. Policie odpověděla slzným plynem.

Protesty v blízkosti ambasády trvají od úterý, kdy se mezi Egypťany rozšířily informace o kontroverzním nízkorozpočtovém filmu Nevinnost muslimů natočeném v USA. Ve čtvrtek si vyžádaly přes 200 raněných.

V okolí ambasády USA byl k vidění ohořelý vrak vozidla a v ulicích ležely kameny a suť používaná jako munice během demonstrací. Televize al-Arabíja uvedla, že nové střety se ráno rozhořely i na okraji ústředního káhirského náměstí Tahrír nedaleko ambasády.

Kontroverzní film v USA podle všeho pomohli šířit koptští křesťané, kteří mají v Egyptě desetiprocentní menšinu. Hlavní politická síla v Egyptě, islamistické hnutí Muslimské bratrstvo, vyzvala k poklidným demonstracím po celé zemi. Proti vandalismu v Egyptě se ostře vyjádřila egyptská ultrakonzervativní islamistická strana Núr. Washington film odsoudil.

V Tunisu zapálili americkou školu a atakují ambasádu

Účastníci protiamerického protestu v Tunisu zapálili auta u ambasády USA a snaží se dostat do objektu. Hoří také americká škola v Tunisu. Podle agentury Reuters policie u velvyslanectví začala na dav střílet, na místě jsou tři mrtví a nejméně pět raněných. Na místě je asi tisíc lidí.

Do jemenské metropole Saná dorazil elitní protiteroristický tým americké námořní pěchoty. Opatření je odpovědí na nepokoje posledních dnů, kdy na ambasádu zaútočily tisíce demonstrantů. Tisíce muslimů tam protestovaly také v pátek.

Do Jemenu dorazil zvláštní antiteroristický tým americké námořní pěchoty. Má pomoci s ostrahou ambasády, na jejíž půdu ve čtvrtek vtrhly stovky lidí.

Demonstrace proti znevažování proroka Mohameda dnes pokračovaly i v asijských zemích. V Indii svou nevoli dávali najevo muslimové v Kašmíru, kteří pálili americké vlajky, nebo v Čennaí, kde bylo podle agentury AP zatčeno přes 100 lidí, kteří kameny rozbíjeli okna amerického konzulátu. V Pákistánu se protestovalo hlavně v Islámábádu, Karáčí a Láhauru. Na 5 000 demonstrantů, požadujících smrt filmaře, pochodovalo ulicemi hlavního města Bangladéše Dháky. V menší míře se protestovalo také v Indonésii a Malajsii.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Nejlepší videa na Revue