Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

První výsledky: Černá Hora zvolila nezávislost

  7:33aktualizováno  7:33
První výsledky nedělních voleb v Černé Hoře hovoří pro nezávislost. Koalice prosazující nezávislost po sečtení více než 58 procent hlasovacích lístků vede se ziskem 43,39 procenta. Blok Společně pro Jugoslávii zatím získal 39,66 procenta hlasů. Voleb se účastnil rekordní počet voličů a jejich průběh byl klidný. Jsou považovány za klíčové, protože vítězství zastánců samostatnosti, anebo stoupenců spojenectví se Srbskem, mnoho napoví o budoucnosti této malé republiky.

Podle pozorovatelů se účast voličů pohybovala až kolem 80 procent, což lze považovat za nejen černohorský rekord, ale za nejvyšší volební účast v zemích celého regionu.

Ústřední volební komise oznámila, že v 17 hodin odevzdalo své hlasy 71,2 procenta z celkového počtu přibližně 447 700 voličů. Vyhlášení oficiálních výsledků slíbila ústřední volební komise na úterý.

Djukanovič oznámil vítězství své koalice
Černohorský prezident Milo Djukanovič prohlásil, že jeho koalice zvítězila v nedělních parlamentních volbách, a slíbil uspořádat referendum o nezávislosti této jugoslávské republiky. "Dovolte, abych vás jménem svých přátel a kolegů informoval, že jsme zvítězili ve volbách," prohlásil Djukanovič před několika stovkami svých stoupenců shromážděných u sídla jeho Demokratické strany socialistů Černé Hory v černohorské metropoli Podgorici.

"Jako nejdůležitější je třeba říci, že politická možnost svrchované Černé Hory zvítězila," zdůraznil. "Jsme si vědomi, že musíme ještě vyvinout velké úsilí, abychom sjednotili politické síly kolem cíle dosáhnout nezávislé a evropské Černé Hory," dodal.

Djukanovič dále ujistil, že jeho koalice Vítězství patří Černé Hoře uzavře spojenectví s dalšími uskupeními podporujícími nezávislost, tedy s Liberálním svazem Černé Hory a albánskými  stranami.

Řekl, že přívrženci samostatnosti budou mít v 77členém parlamentu 44 křesel, zatímco blok stran, který je pro zachování svazků s větší jugoslávskou republikou Srbsko, jen 37.

Na volby dohlíželo na tři tisíce pozorovatelů
Průběh voleb sledovalo v celé zemi na 2800 domácích a přes 200 zahraničních pozorovatelů. Žádné incidenty a porušení zákonů však dosud hlášeny nebyly, informoval krátce před uzavřením volebních místností novináře mluvčí ústřední volební komise Branko Vučkovič.

Většina Černohorců chce nezávislost
Mezi Srbskem a Černou Horou je značný nepoměr nejen v rozloze obou členů dosavadní federace, ale i v počtu obyvatel. Zatímco v Srbsku žije asi devět milionů lidí, v Černé Hoře je to pouze 650 tisíc. Přitom odhadem na jeden milion Černohorců žije v Srbsku.

Většina Černohorců je pro nezávislost, ačkoli mezinárodní společenství už obyvatele této malé republiky varovalo, že takový krok není žádoucí pro stabilitu na Balkáně. Jugoslávský prezident Vojislav Koštunica se nechal slyšet, že rozhodne-li se Černá Hora pro oddělení od Srbska, Bělehrad nebude mít zájem o další jednání o vytvoření unie. To už před časem navrhoval sám Djukanovič.

Příznivci koalice černohorského prezidenta Mila Djukanoviče prosazující nezávislost Černé hory na Jugoslávii oslavují s černohorskou vlajkou v metropoli Podgorici vítězství v parlamentních volbách, 23. dubna 2001

Příznivci koalice černohorského prezidenta Mila Djukanoviče prosazující nezávislost Černé hory na Jugoslávii oslavují v metropoli Podgorici vítězství v parlamentních volbách, 23. dubna 2001

Autor:


Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

Turci začali ostřelovat Afrín, kurdské území na severozápadě Sýrie

Turecké jednotky v provincii Hatay na pomezí Turecka a Sýrie (17. ledna 2018)

Turecká armáda začala z tureckého území ostřelovat severosyrskou oblast Afrín, ovládanou Kurdy. Ankara několik dní...

Mladí ruští piloti twerkovali ve slipech, skandální video řeší úřady

Ruští kadeti twerkovali ve slipech, toto video vyvolalo skandál

Měla to být klukovská švanda, ale její aktéry může vyjít pořádně draho. Studenti Institutu civilního letectví v ruském...

Makedonie znovu usiluje o vstup do NATO. Musí vyřešit spor o název

Generální tejemník NATO Jens Stoltenberg hovoří v makedonském parlamentu

Makedonie obnovila své úsilí připojit se k Severoatlantické alianci. „Dveře zůstávají otevřené,“ nabídl šéf NATO Jens...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz