Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


On-line reportáž

Nová Poslanecká sněmovna se v první volbě neshodla na jménu nového předsedy. Vývoj jsme sledovali minutu po minutě.
16:12
Lubomír Zaorálek přerušil schůzi Sněmovny do příštího pátku 7.7. Poslanci se sejdou v 10 hodin. Do úterý 4. července do 16 hodin mohou kluby podat návrhy na kandidáty na předsedu a také místopředsedy Sněmovny.
16:08
Ve druhém kole první volby šéfa Sněmovny si hlasovací lístky vyzvedlo 198 poslanců, pro Němcovou hlasovalo 98 z nich. Svůj hlas neodevzdalo 73 poslanců, což odpovídá počtu poslanců z ČSSD bez Miloslava Vlčka, který vypároval nemocného poslance Miloše Pateru.
16:04
Schůze Poslanecké sněmovny opět pokračuje. Předseda volební komise Petr Tluchoř opět informuje o výsledcích tajné volby předsedy PSP.
15:58
Občanská demokratická strana nominuje místopředsedkyni Miroslavu Němcovou i do druhé volby předsedy Sněmovny. Na datu volby by se poslanci měli shodnout ještě dnes odpoledne.
15:36
Poslanecká sněmovna nedokázala ani ve druhém kole zvolit svého předsedu. Podle informací MF DNES pro Miroslavu Němcovou opět hlasovalo 98 poslanců.
15:20
Předseda ODS Mirek Topolánek odmítl, že by koalice jako celek byla nejednotná. "Koalice není jednotná v otázce volby předsedy Poslanecké sněmovny," tvrdí Topolánek a přiznal, že mu to vadí.
15:16
Nemocného poslance Miloše Pateru z ODS pro další hlasování o šéfovi Sněmovny vypáruje poslanec ČSSD Miloslav Vlček. ČSSD tvrdí, že je o vypárování dosud nikdo nepožádal. Před druhým kolem hlasování zavolal předseda poslaneckého klubu ČSSD Michal Hašek šéfovi poslanců ODS Vlastimilu Tlustému a vypárování nabídl.
15:05
Schůze je opět přerušená. Poslanci si vyzvedávají hlasovací lístky pro druhé kolo první volby. V něm je jedinou kandidátkou opět Miroslava Němcová z ODS. Výsledky by měly být vyhlášeny v 16 hodin.
15:03
Hlasovací lístky si vyzvedlo všech 200 poslanců, odevzdalo 126. Pro Miroslavu Němcovou hlasovalo 98 poslanců, uvedl předseda volební komise Petr Tluchoř. Postupuje do druhého kola.

Miroslava Němcová byla jedinou kandidátkou v první volbě šéfa Sněmovny. Neuspěla ani v jednom kole.

  • Místopředsedkyně ODS Miroslava Němcová

    Místopředsedkyně ODS Miroslava Němcová / Autor: Michal Doležal ČTK

15:02
Ustavující schůze Sněmovny opět pokračuje. Dosavadní předseda Lubomír Zaorálek vyzval poslance k návratu do lavic. Předseda volební komise Petr Tluchoř přednese výsledky tajné volby.
14:21
Nová sněmovna zatím zůstává bez předsedy. Kandidátka ODS Miroslava Němcová podle neoficiálních informací ČTK nezískala v prvním volebním kole dost hlasů ke zvolení.
13:41
Volba předsedy Sněmovny začala. Poslanci si vyzvedávají hlasovací lístky, hlasovat budou asi do půl třetí. V 15 hodin bude oznámen výsledek prvního kola první volby.
13:41
Jednání bylo přerušeno kvůli ženě, která začala z galerie pro veřejnost vykřikovat, že převzala pravomoci prezidenta. Tvrdila také, že má pro poslance nějaké písemné podněty. Byla vyzvána k tomu, aby podněty předala a dále nevyrušovala, řekl iDNES.cz tiskový mluvčí Parlamentu ČR Roman Žamboch.
13:37
Lubomír Zaorálek jako předseda Sněmovny vyzval poslance k návratu do lavic. Mluví poslanec Václav Exner z KSČM.
13:27
Předseda Sněmovny Lubomír Zaorálek na deset minut přerušil zasedání Sněmovny. Z galerie pro hosty jednání narušovala neznámá žena. Reagovala na projev šéfa komunistů Vojtěcha Filipa.
13:25
Komunisté nepodpoří kandidátku ODS Miroslavu Němcovou na post předsedkyně Sněmovny, řekl šéf KSČM Vojtěch Filip. ODS by podle něj měla být velkorysejší.
13:21
Předseda zelených Martin Bursík vyzval poslance, aby umožnili vznik poslaneckého klubu jeho strany. Od přihlášení do rozpravy čekal na udělení slova přes hodinu, protože nemohl využít přednosti pro předsedy klubů a ministry. Vlastní klub považuje za podmínku pro rovnoprávnou práci poslanců SZ.
13:15
Předseda ODS Mirek Topolánek poslancům doporučil zvolit Miroslavu Němcovou do funkce předsedkyně Sněmovny. "Má nadhled, rozvahu, lidské a charakterové vlastnosti, aby Sněmovnu mohla řídit," řekl Topolánek.