Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

První vesmírná svatba nakonec bude

  18:35aktualizováno  18:35
Nejdřív ano, pak ne, nakonec opět ano. Tak se Jurij Malenčenko rozhodoval o tom, zda absolvovat první vesmírnou svatbu. Jednačtyřicetiletý kosmonaut si 10. srpna vezme o dvacet let mladší Jekatěrinu Dmitrijevu. Zatímco ženich bude na palubě ISS, nevěsta by měla říct své ´ano´ z Houstonu.

Svatební obřad se bude konat v houstonském středisku pozemní kontroly Národního úřadu pro letectví a vesmír (NASA). Malenčenka bude při této ceremonii zastupovat právník.

Kosmonaut rovněž zavolá své nevěstě z vesmíru. "Bude to moci učinit pouze v době, která je oficiálně určena pro kontakty mezi členy posádky ISS a jejich rodinami," podotkl mluvčí Ruské kosmické agentury (RKA) Sergej Gorbunov.

Svatební hostina se bude konat, samozřejmě za nepřítomnosti Malenčenka, v jedné restauraci v Houstonu. Pozvání údajně dostal i šéf RKA Jurij Koptěv, ale cestu do Spojených států neplánuje.

Malenčenko si už nechal do vesmíru lodí Progress dopravit frak, snubní prstýnek a povolení ke sňatku, vydané na dálku v okrese Fort Bend na předměstí Houstonu, kde žije Dmitrijeva. Stát Texas umožňuje z "vážných důvodů" svatby na dálku.

Plukovník ruského letectva neuvedl důvod, proč chce uzavřít sňatek takovým neobvyklým způsobem. Jeho nadřízeným se zprvu podařilo kosmonautovi nápad s kosmickou svatbou vymluvit, ale poté se rozhodl sňatek z paluby ISS absolvovat.

Někteří pozorovatelé obviňují kosmonauta i jeho budoucí nevěstu ze snahy získat publicitu. Jeho nadřízený, generálplukovník Vladimir Michailov, údajně prohlásil, že "kosmonaut se nesmí chovat jako filmová hvězda".

Malenčenko také o svém záměru informoval pouze RKA. Přitom jako důstojník je považován za nositele státních tajemství a podle ruského zákona se může oženit s cizinkou pouze na základě zvláštního povolení.

Podle Gorbunova se ale ani neobtěžoval o toto povolení požádat. Předpisy, jež se datují ještě ze sovětské éry, stanovují, že na toto povolení je možno čekat pět či dokonce až deset let.

Jekatěrina Dmitrijeva se narodila v Sovětském svazu, ale když jí byly čtyři roky, přesídlila spolu s rodinou do Spojených států. Pracuje v Houstonu.

Autoři: ,


Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

Kyjev schválil zákon o reintegraci Donbasu, za okupanta označil Rusko

Ukrajinská armáda u Avdijivky - severního předměstí Doněcku, kde v současnosti...

Ukrajinský parlament po dlouhých diskusích schválil takzvaný zákon o reintegraci Donbasu, který stanoví podmínky pro...

Historické poprvé. Papež oddal na palubě letadla letušku a stevarda

Devětatřicetiletá Paula Podestová a jedenačtyřicetiletý Carlos Ciuffard si...

Papež František cestou na sever Chile oddal v letadle letušku a stevarda, kteří ho od začátku týdne doprovázejí při...

Orkán se řítí Evropou směrem na východ. Zemřelo nejméně jedenáct lidí

Německo zasáhl ve čtvrtek silný vítr. Komplikoval dopravu a zjevně také život...

Už nejméně jedenáct obětí si vyžádala čtvrteční větrná bouře v Evropě. Oběti hlásí Německo, Nizozemsko, Belgie a...

Najdete na iDNES.cz