Ilustrační snímek

(ilustrační snímek) - Lékařka, telefon | foto: Profimedia.cz

První vážně nemocní dosáhli limitu na poplatky, odteď za léčbu ušetří

  • 79
Ukazuje se, že v Česku existují desetitisíce lidí, kteří na reformě zdravotnictví vydělají. A to díky ochrannému limitu na poplatky a doplatky. Během jediného měsíce totiž už dva pacienti překročili pětitisícový limit na poplatky u lékaře, takže dál platit nemusí.

Další desítky lidí se k hranici pěti tisíc během ledna přiblížily. MF DNES se exkluzivně podařilo získat údaje z největší zdravotní pojišťovny, pod kterou spadá 65 procent všech pacientů.

"Zatím máme spočítaný jen kraj Praha. A to proto, že tu je nejvíc nemocnic a léčí se tu pacienti z celé republiky," řekl ředitel pojišťovny Pavel Horák. Podle něj se v hlavním městě k finančnímu limitu přiblížilo už sedm lidí.

Ke čtyřtisícové hranici se blíží jedenáct pacientů, ke třítisícové 43 nemocných a u dvoutisícové jich je 642. Dá se předpokládat, že většina z nich pěti tisíc brzy dosáhne a pojišťovna jim pak peníze zaplacené nad tuto hranici bude vracet.

Na limitu by mělo podle výpočtů ministerstva zdravotnictví "vydělat" zhruba čtvrt milionu pacientů. Jsou to ti, kdo mají vážné a chronické choroby. Tedy diabetici, lidé s neurologickými a psychickými chorobami a další.

Lidé se předzásobili léky
Nejnovější statistiky potvrzují, že ubývá i lidí v čekárnách. "Čekali jsme, že návštěvy pacientů v ordinacích poklesnou o deset procent, a první údaje ukazují, že to tak je," říká náměstek ministra zdravotnictví Pavel Hroboň.

Zavedení poplatků mělo ještě další efekt: lékaři teď měli víc času na pacienty, protože jich do ordinací přišlo méně než před rokem ve stejnou dobu. To je však efekt zřejmě pouze dočasný.

"V lednu a v únoru chodilo méně lidí než v prosinci i proto, že jsme jim napsali léky na delší dobu už v prosinci. Předzásobili se. Teď lidí zase přibývá, a jak uplyne březen, bude to jako dřív," předvídá praktická lékařka Alena Fričová z Poděbrad.

A dokládá to čísly: "V prosinci mi do ordinace chodilo denně 90 až 120 pacientů, teď je jich o polovinu méně. Starší lidé prostě přijdou, jen když jsou opravdu nemocní."

Osvobodit od placení může hmotná nouze
Lékaři tvrdí, že si pacienti na placení v ordinacích rychle zvykli. "Spíš musíme některé i brzdit," tvrdí Ladislav Kelbl. Stejnou zkušenost má i klinický logoped Jan Dvořák z Prahy. "Lidé už automaticky vytahují peněženku a já jim říkám: Ne, dnes nic neplatíte..."

Těch, kteří neplatí proto, že přinesou potvrzení o své hmotné nouzi, je podle lékařů jen velmi málo. "Měli jsme zatím asi jen dva takové případy," vybavuje si Dvořák.

A podle Ladislava Kelbla se ani nepotvrdily obavy lékařů z toho, že je bude placení poplatků zdržovat od práce. "Většinou pracujeme s počítačem a třemi kliknutími myší vše vyřídíme," uvádí.

Rychlý recept za peníze
Někteří lékaři si na to, že jim pacienti platí, dokonce zvykli natolik, že po lidech chtějí zaplatit poplatek i v případech, kdy platit nemusí. Říká to alespoň ředitel Všeobecné zdravotní pojišťovny Pavel Horák.

Vychází přitom ze stížností, které pacienti na pojišťovnu posílají. "Lékaři prý třeba řeknou: vypsání receptu se sice neplatí, ale jak chcete - můžete si sednout v čekárně, počkat dvě hodinky, než na vás dojde řada, a pak to vypíšeme. Nebo mi dáte třicet korun a můžete hned odejít i s receptem,“ vypráví Horák.

Pojišťovna si už vyrobila vzor dopisu, kterým bude lékaře upozorňovat, že postupují v rozporu se zákonem.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video