První stopa po uprchlém Pitrovi: Karibik

Exkluzivně   21:30aktualizováno  6. června 10:04
Uprchlý podnikatel Tomáš Pitr dal o sobě vůbec poprvé od svého útěku z Česka vědět. Muž, po němž už rok marně pátrá policie a na nějž je vydán mezinárodní zatykač za daňové podvody, řídí své podnikání z ostrovního státu Svatý Vincenc a Grenadiny.

Podle odhadu expertů má Pitr nepřímo přístup nejméně ke dvěma miliardám korun. | foto: Jan ZátorskýMF DNES

Tento státeček se sto tisíci obyvateli (což má třeba Olomouc) leží v Karibském moři při severním pobřeží Jižní Ameriky. MF DNES zjistila, že na ostrovech jsou zaregistrovány dvě firmy, Lusaka a Halera, přes které začal Pitr v těchto dnech ovládat všechny své zbývající společnosti v Česku.

Celkem jde o osm firem, jejichž největší hodnota je v nemovitostech a pozemcích. Podle odhadu expertů tak má Pitr nepřímo přístup nejméně ke dvěma miliardám korun. Jedna "jeho" firma vlastní zčásti třeba golfové hřiště u Karlštejna.

Jestli je Pitr přímo na karibských ostrovech, nebo tam má jen "finanční centrum" a je někde jinde, není jasné. V policejních kruzích se kromě karibských ostrovů spekuluje ještě o státu Belize či o Baleárských ostrovech.

Policie přiznává, že je bezradná. "Je opravdu dost chytrý. Myslím, že ani ti lidé tady v Česku, kteří s ním v nějakém kontaktu nepochybně jsou, pořádně nevědí, kde Pitr je," řekl Ladislav Kadeřábek z policejního prezidia, pod něž zvláštní pátrací tým spadá.

Pitr patřil k obchodním partnerům zavražděného kmotra podsvětí Františka Mrázka. A byl dokonce z objednání této nájemné vraždy podezříván kvůli majetkovým sporům.

Zvláštní policejní tým, který vraždu vyšetřoval a prověřoval i verzi politické objednávky, k ničemu nedospěl a byl rozpuštěn.

Jeden z klíčových důstojníků tohoto týmu Luděk Žákovec pak začal pracovat přímo pro Pitra. A právě Žákovec má teď ve skupině, která po Pitrovi zůstala, největší slovo.

Bývalý policista se stal domácím pánem Pitrových firem
Před dvěma týdny se stal jednatelem či spoluvlastníkem všech zbývajících firem, které jsou nyní vlastněny a řízeny z ostrovního státu Svatý Vincenc a Grenadiny.

Další muž, který dostal od Pitra největší důvěru, je jeho někdejší bodyguard Pavel Šrytr. Ten se před měsícem stal členem představenstva společnosti Brantley, což je bývalá Pitrova firma Marila Invest.

A celý letošní květen byl veden jako spolumajitel další bývalé Pitrovy realitní firmy, P. J. Omega. Šrytr, který byl odsouzen za korupci v aféře poslance ČSSD Pavla Ploce a jehož policie podezřívá z podílu na násilných trestných činech, tvrdí, že o Pitrovi nic neví.

"Ale ať je kdekoli, přeju mu hodně štěstí," řekl ve čtvrtek Šrytr.

A jak se přihodilo, že se stal z bodyguarda náhle manažerem? "Podniká tu kdekdo, tak proč ne já? Navíc až se v Plocově kauze očistím, tak o mně ještě uslyšíte. Byl jsem odsouzen, ale poženu to až k evropskému soudu. Jsem nevinný," řekl.

Pitr nikdy nefiguroval jako přímý vlastník všech "svých" firem. Nejcennější podnik, ústecká Setuza, byl třeba napsaný na firmu Český olej. Ve skutečnosti ji však ovládali Pitr a Mrázek.

Pitr pak prodal Setuzu ještě před svým loňským červnovým útěkem. A říká se, že za jednu miliardu korun. Zbývající firmy (Marila Invest nebo Golf Resort Karlštejn) řídil za Pitra další jeho blízký spolupracovník Jiří Syrovátka.

Jenže i ten byl společně s Pitrem odsouzen za daňové podvody a před rokem utekl do Itálie. Na rozdíl od Pitra však dodal soudu posudky, podle nichž je těžce nemocen, takže dostal odklad nástupu do vězení.

Pokud by se Pitr skrýval opravdu na ostrovech Svatý Vincenc a Grenadiny, do Česka by zřejmě vydán nebyl. "V případě daňových podvodů je u těchto států vydání bez šance," uvedlo ministerstvo spravedlnosti.


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Otec lže, chci vypovídat, říká Babiš mladší. Premiér dál mluví o kampani

Andrej Babiš zveřejnil na svém facebookovém profilu fotky syna Andreje, mají ho...

Babišův syn Andrej napsal v e-mailu pro Seznam Zprávy, že si přeje být telefonicky v kontaktu s českou policií...

Nevěděl jsem vůbec, co podepisuji, řekl Babišův syn ke kauze Čapí hnízdo

Farma Čapí Hnízdo u Olbramovic na Benešovsku

Syn premiéra Andreje Babiše tvrdí, že ho spolupracovníci jeho otce kvůli kauze Čapí hnízdo drželi na Krymu. V reportáži...

Demisi, demisi, znělo Václavským náměstím. Lidé volali po konci Babiše

Demonstrace za demisi premiéra Andreje Babiše na Václavském náměstí v Praze....

Na Václavském náměstí v Praze se konala demonstrace požadující odstoupení premiéra Andreje Babiše z funkce. Na místě se...

Nikdy neodstoupím, ať si to všichni zapamatují, prohlásil Babiš

Premiér Andrej Babiš hovoří na tiskové konferenci o kauze údajného únosu svého...

Premiér Andrej Babiš během briefingu na letišti v Kbelích před odletem do Bruselu prohlásil, že navzdory výzvám...

Je nás pět až deset procent, řekla Šlechtová k manželství gayů a leseb

Exministryně obrany Karla Šlechtová

Páry homosexuálů se dočkaly. Ve Sněmovně začal souboj o to, zda i gayové a lesby budou moci uzavřít manželství. Zatím...

Další z rubriky

Macron s Merkelovou uctí památku obětí válek. Budou jednat i o reformě EU

Angela Merkelová a Emmanuel Macron  (13. července 2017)

Francouzský prezident Emmanuel Macron v neděli v Berlíně s německou kancléřkou Angelou Merkelovou uctí památku obětí...

Už 71 mrtvých v ohnivém infernu v Kalifornii, spáleniště vydala další oběti

Požár ve městě Paradise (8.11.2018)

V severní Kalifornii našli záchranáři po ničivém lesním požáru dalších osm mrtvých lidských těl, počet obětí se tak...

V Atlantiku vypátrali argentinskou ponorku. Před rokem ji zničila imploze

Ztracená argentinská ponorka San Juan na starší fotce

Pátračům se v Atlantském oceánu podařilo nalézt rok pohřešovanou argentinskou ponorku. Plavidlo objevili v hloubce 870...

Najdete na iDNES.cz