Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

První stopa po uprchlém Pitrovi: Karibik

Exkluzivně   21:30aktualizováno  6. června 10:04
Uprchlý podnikatel Tomáš Pitr dal o sobě vůbec poprvé od svého útěku z Česka vědět. Muž, po němž už rok marně pátrá policie a na nějž je vydán mezinárodní zatykač za daňové podvody, řídí své podnikání z ostrovního státu Svatý Vincenc a Grenadiny.

Podle odhadu expertů má Pitr nepřímo přístup nejméně ke dvěma miliardám korun. | foto: Jan ZátorskýMF DNES

Tento státeček se sto tisíci obyvateli (což má třeba Olomouc) leží v Karibském moři při severním pobřeží Jižní Ameriky. MF DNES zjistila, že na ostrovech jsou zaregistrovány dvě firmy, Lusaka a Halera, přes které začal Pitr v těchto dnech ovládat všechny své zbývající společnosti v Česku.

Celkem jde o osm firem, jejichž největší hodnota je v nemovitostech a pozemcích. Podle odhadu expertů tak má Pitr nepřímo přístup nejméně ke dvěma miliardám korun. Jedna "jeho" firma vlastní zčásti třeba golfové hřiště u Karlštejna.

Jestli je Pitr přímo na karibských ostrovech, nebo tam má jen "finanční centrum" a je někde jinde, není jasné. V policejních kruzích se kromě karibských ostrovů spekuluje ještě o státu Belize či o Baleárských ostrovech.

Policie přiznává, že je bezradná. "Je opravdu dost chytrý. Myslím, že ani ti lidé tady v Česku, kteří s ním v nějakém kontaktu nepochybně jsou, pořádně nevědí, kde Pitr je," řekl Ladislav Kadeřábek z policejního prezidia, pod něž zvláštní pátrací tým spadá.

Pitr patřil k obchodním partnerům zavražděného kmotra podsvětí Františka Mrázka. A byl dokonce z objednání této nájemné vraždy podezříván kvůli majetkovým sporům.

Zvláštní policejní tým, který vraždu vyšetřoval a prověřoval i verzi politické objednávky, k ničemu nedospěl a byl rozpuštěn.

Jeden z klíčových důstojníků tohoto týmu Luděk Žákovec pak začal pracovat přímo pro Pitra. A právě Žákovec má teď ve skupině, která po Pitrovi zůstala, největší slovo.

Bývalý policista se stal domácím pánem Pitrových firem
Před dvěma týdny se stal jednatelem či spoluvlastníkem všech zbývajících firem, které jsou nyní vlastněny a řízeny z ostrovního státu Svatý Vincenc a Grenadiny.

Další muž, který dostal od Pitra největší důvěru, je jeho někdejší bodyguard Pavel Šrytr. Ten se před měsícem stal členem představenstva společnosti Brantley, což je bývalá Pitrova firma Marila Invest.

A celý letošní květen byl veden jako spolumajitel další bývalé Pitrovy realitní firmy, P. J. Omega. Šrytr, který byl odsouzen za korupci v aféře poslance ČSSD Pavla Ploce a jehož policie podezřívá z podílu na násilných trestných činech, tvrdí, že o Pitrovi nic neví.

"Ale ať je kdekoli, přeju mu hodně štěstí," řekl ve čtvrtek Šrytr.

A jak se přihodilo, že se stal z bodyguarda náhle manažerem? "Podniká tu kdekdo, tak proč ne já? Navíc až se v Plocově kauze očistím, tak o mně ještě uslyšíte. Byl jsem odsouzen, ale poženu to až k evropskému soudu. Jsem nevinný," řekl.

Pitr nikdy nefiguroval jako přímý vlastník všech "svých" firem. Nejcennější podnik, ústecká Setuza, byl třeba napsaný na firmu Český olej. Ve skutečnosti ji však ovládali Pitr a Mrázek.

Pitr pak prodal Setuzu ještě před svým loňským červnovým útěkem. A říká se, že za jednu miliardu korun. Zbývající firmy (Marila Invest nebo Golf Resort Karlštejn) řídil za Pitra další jeho blízký spolupracovník Jiří Syrovátka.

Jenže i ten byl společně s Pitrem odsouzen za daňové podvody a před rokem utekl do Itálie. Na rozdíl od Pitra však dodal soudu posudky, podle nichž je těžce nemocen, takže dostal odklad nástupu do vězení.

Pokud by se Pitr skrýval opravdu na ostrovech Svatý Vincenc a Grenadiny, do Česka by zřejmě vydán nebyl. "V případě daňových podvodů je u těchto států vydání bez šance," uvedlo ministerstvo spravedlnosti.
Hlavní zprávy

Nejčtenější

Všichni z thajské jeskyně jsou už venku, jako poslední vyšel trenér

Záchranáři přenáší na nosítkách jednoho z chlapců, zachráněných z jeskynního...

Ze zatopené jeskyně v Thajsku potápěči vyvedli všechny zbývající chlapce. Jako poslední jeskyni opustil trenér Ekkapol...

Osmý thajský fotbalista je venku, na záchranu čekají čtyři chlapci a trenér

Do záchrany chlapců se zapojili i australští potápěči (3. července 2018)

V pondělí odpoledne vyvedli záchranáři z jeskyně čtyři další chlapce. Na pomoc dál čekají čtyři malí fotbalisté a...Babiš desítky minut hájil vládu. Podpořil ji Zeman, ale ztratila hlas

Premiér Andrej Babiš hovoří k poslancům před hlasováním Sněmovny o důvěře...

Ztrátou jednoho hlasu začal pro menšinovou vládu ANO a ČSSD podporovanou komunisty den, kdy nejspíš získá důvěru...

Babiš získal důvěru Sněmovny. Chtěl mluvit s demonstranty, létaly lahve

Premiér Andrej Babiš na výzvu opozice vyšel mezi demonstranty.

Vláda ANO a ČSSD podporovaná komunisty získala důvěru Poslanecké sněmovny 105 hlasy poslanců těchto stran. Česko má...

Češi si utahují ze sedícího Zemana. Na oficiálním snímku státníků však stojí

Zástupci členských zemí NATO na summitu v Bruselu. Zcela vpravo prezident Miloš...

České sociální sítě ve středu obletěly snímky ze společného focení státníků na summitu NATO, kde si unavený prezident...Další z rubriky

Putinův triumf v Helsinkách. Západ se ptá, proč Trump působil tak slabě

Americký a ruský prezident Donald Trump (vlevo) a Vladimir Putin na tiskové...

Ostuda, ponížení a podřízenost. Tak hodnotí americká média pondělní setkání Donalda Trumpa s Vladimirem Putinem v...

Dopravní podnik Caracasu nemá na tisk jízdenek, lidé jezdí metrem zadarmo

Ilustrační foto

Cestující v metru ve venezuelské metropoli Caracasu jezdí už několik měsíců zadarmo, protože v automatech došly...

Vyšetřování voleb vrazilo mezi USA a Rusko klín, prohlásil Trump

Americký prezident Donald Trump a jeho ruský protějšek Vladimir Putin na...

Vyšetřování ruské role během amerických prezidentských voleb v roce 2016 vrazilo klín mezi Rusko a Spojené státy,...

RODIČE ZNAJÍ: Takhle reálně vypadá rodinná dovolená!
RODIČE ZNAJÍ: Takhle reálně vypadá rodinná dovolená!

Z reklamního letáku cestovní společnosti se směje manželský pár sedící na úhledném plážovém lehátku. Před ním si společně hrají děti. A teď zpátky do reality, takhle rodinná dovolená většinou nevypadá.Najdete na iDNES.cz