Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

První stopa po uprchlém Pitrovi: Karibik

Exkluzivně   21:30aktualizováno  6. června 10:04
Uprchlý podnikatel Tomáš Pitr dal o sobě vůbec poprvé od svého útěku z Česka vědět. Muž, po němž už rok marně pátrá policie a na nějž je vydán mezinárodní zatykač za daňové podvody, řídí své podnikání z ostrovního státu Svatý Vincenc a Grenadiny.

Podle odhadu expertů má Pitr nepřímo přístup nejméně ke dvěma miliardám korun. | foto: Jan ZátorskýMF DNES

Tento státeček se sto tisíci obyvateli (což má třeba Olomouc) leží v Karibském moři při severním pobřeží Jižní Ameriky. MF DNES zjistila, že na ostrovech jsou zaregistrovány dvě firmy, Lusaka a Halera, přes které začal Pitr v těchto dnech ovládat všechny své zbývající společnosti v Česku.

Celkem jde o osm firem, jejichž největší hodnota je v nemovitostech a pozemcích. Podle odhadu expertů tak má Pitr nepřímo přístup nejméně ke dvěma miliardám korun. Jedna "jeho" firma vlastní zčásti třeba golfové hřiště u Karlštejna.

Jestli je Pitr přímo na karibských ostrovech, nebo tam má jen "finanční centrum" a je někde jinde, není jasné. V policejních kruzích se kromě karibských ostrovů spekuluje ještě o státu Belize či o Baleárských ostrovech.

Policie přiznává, že je bezradná. "Je opravdu dost chytrý. Myslím, že ani ti lidé tady v Česku, kteří s ním v nějakém kontaktu nepochybně jsou, pořádně nevědí, kde Pitr je," řekl Ladislav Kadeřábek z policejního prezidia, pod něž zvláštní pátrací tým spadá.

Pitr patřil k obchodním partnerům zavražděného kmotra podsvětí Františka Mrázka. A byl dokonce z objednání této nájemné vraždy podezříván kvůli majetkovým sporům.

Zvláštní policejní tým, který vraždu vyšetřoval a prověřoval i verzi politické objednávky, k ničemu nedospěl a byl rozpuštěn.

Jeden z klíčových důstojníků tohoto týmu Luděk Žákovec pak začal pracovat přímo pro Pitra. A právě Žákovec má teď ve skupině, která po Pitrovi zůstala, největší slovo.

Bývalý policista se stal domácím pánem Pitrových firem
Před dvěma týdny se stal jednatelem či spoluvlastníkem všech zbývajících firem, které jsou nyní vlastněny a řízeny z ostrovního státu Svatý Vincenc a Grenadiny.

Další muž, který dostal od Pitra největší důvěru, je jeho někdejší bodyguard Pavel Šrytr. Ten se před měsícem stal členem představenstva společnosti Brantley, což je bývalá Pitrova firma Marila Invest.

A celý letošní květen byl veden jako spolumajitel další bývalé Pitrovy realitní firmy, P. J. Omega. Šrytr, který byl odsouzen za korupci v aféře poslance ČSSD Pavla Ploce a jehož policie podezřívá z podílu na násilných trestných činech, tvrdí, že o Pitrovi nic neví.

"Ale ať je kdekoli, přeju mu hodně štěstí," řekl ve čtvrtek Šrytr.

A jak se přihodilo, že se stal z bodyguarda náhle manažerem? "Podniká tu kdekdo, tak proč ne já? Navíc až se v Plocově kauze očistím, tak o mně ještě uslyšíte. Byl jsem odsouzen, ale poženu to až k evropskému soudu. Jsem nevinný," řekl.

Pitr nikdy nefiguroval jako přímý vlastník všech "svých" firem. Nejcennější podnik, ústecká Setuza, byl třeba napsaný na firmu Český olej. Ve skutečnosti ji však ovládali Pitr a Mrázek.

Pitr pak prodal Setuzu ještě před svým loňským červnovým útěkem. A říká se, že za jednu miliardu korun. Zbývající firmy (Marila Invest nebo Golf Resort Karlštejn) řídil za Pitra další jeho blízký spolupracovník Jiří Syrovátka.

Jenže i ten byl společně s Pitrem odsouzen za daňové podvody a před rokem utekl do Itálie. Na rozdíl od Pitra však dodal soudu posudky, podle nichž je těžce nemocen, takže dostal odklad nástupu do vězení.

Pokud by se Pitr skrýval opravdu na ostrovech Svatý Vincenc a Grenadiny, do Česka by zřejmě vydán nebyl. "V případě daňových podvodů je u těchto států vydání bez šance," uvedlo ministerstvo spravedlnosti.Hlavní zprávy

Nejčtenější

Byt za 960 Kč si pronajímala šéfka úřadu. Cena odpovídá kvalitě, tvrdí

Jitka Sosnovcová, ředitelka Státního zdravotního ústavu

Nejvyšší kontrolní úřad v pondělí upozornil, že Státní zdravotní ústav pronajímal své byty v Praze extrémně levně. A...

Okamura vyhrál spor s úřady o tubusový dům. Bagry se už zakously do Břevnova

Model tubusů, který ukazuje, jak by mohl dům Tomia Okamury vypadat.

Předseda SPD Tomio Okamura si na pražském Břevnově staví netradiční bydlení. Bude žít ve více než desítce válcových...

Hamáček vede ČSSD, která považuje za zásadní problém obviněného ve vládě

Novým předsedou ČSSD se stal Jan Hamáček, delegáti ho do čela strany zvolili na...

Novým předsedou ČSSD je dosavadní místopředseda Jan Hamáček, který je ochoten jednat o vládě s ANO. Schválit ji musí...

Táta nemluví, nevidí, nechodí. Po útoku nožem je muž odkázaný na druhé

Jana Petružálková se synem (20. února 2018)

Jedna rána nožem navždy poznamenala život mladého muže a fatálně zasáhla i do osudu jeho rodiny. Místo toho, aby s...

Letušky ohlásily poruchu, pasažéři začali pít a chystali se na smrt

Ilustrační foto.

Pokud někdy vznikne film Svéráz národní letecké dopravy, mohla by tato historka být jednou z jeho nejlepších scén. Když...

Další z rubriky

Americká ambasáda se do Jeruzaléma přesune pravděpodobně v květnu

Jeruzalém

Spojené státy plánují přemístit své velvyslanectví v Izraeli do Jeruzaléma v květnu. Informovaly o tom agentury Reuters...

Nejsme ochranka, brání se učitelé Trumpovu návrhu posílat zbraně do škol

Protest za omezení dostupnosti střelných zbraní před Bílým domem (21. února...

Bílý dům navrhuje, aby americká federální vláda ze svého rozpočtu zajistila výzbroj a výcvik až pro milion učitelů. Ti...

Bývalý Trumpův poradce Gates se přiznal, chce spolupracovat s FBI

Rick Gates odchází od budovy federálního soudu ve Washingtonu

Bývalý významný člen volebního štábu Donalda Trumpa Rick Gates se v pátek přiznal ke spiknutí proti Spojeným státům a...

Najdete na iDNES.cz