Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


ON-LINE REPORTÁŽ
Konec on-line reportáže. Děkujeme za pozornost.
12:47
Protest v kroměřížské nemocnici byl sice velmi malý, ale neobvyklý. Před budovou se sešlo 35 lékařů a zdravotníků se zmrzlinou v ruce. Chtěli prý spojit příjemné s užitečným.
12:24
"To je všechno?", divila se jedna starší paní na Staroměstském náměstí. Po státní hymně demonstranti srolovali transparenty a rychle se rozprchli do pražských ulic.
12:16
Protest na Staroměstském náměstí po půl hodině skončil. Odboráři pohrozili, že se sejdou znovu, ale nezaznělo kdy. Na závěr organizátoři pustili státní hymnu.
12:08
"S účastí na demonstraci jsem spokojen," řekl zpravodaji iDNES Bohumír Dufek, šéf Asociace samostatných odborů. "Akce nebyla zbytečná. Je to vidět i z toho, že se vláda mimořádně sejde v neděli v Kolodějích, aby jednala o reformě," řekl. Účast odhadl na 4500 lidí. Policie ale počet demonstrantů odhadla na maximálně dva tisíce.
11:54
Ke stávce lékařů se připojili zaměstnanci ve třech ze šesti nemocnic na Vysočině. V areálu třebíčské nemocnice se dopoledne na zhruba 15 minut sešla stovka lékařů, sester i ostatních zaměstnanců. Zaměstnanci, kteří s nimi souhlasí, dnes nosí modré stužky.
11:51
Mezi odboráři na Staroměstském náměstí se objevila skupinka anarchistů v čele s Ondřejem Slačálkem z Československé anarchistické federace. Rozdávají letáky, ve kterých stojí, že anarchisti podporují protest odborářů. Text je taky namířen proti globalizaci.
11:48
K davu na Staroměstském náměstí promlouvá místopředseda Asociace samostatných odborů František Tesař. Jeho projev přerušují odboráři voláním fuj, hanba ve chvílích, kdy se zmíní o vládě. Pak dostal slovo předseda zemědělských odborů Bohumír Dufek, železničních Jaromír Dušek a lékařských Milan Kubek. Vypočítávali, jaký dopad bude mít vládní reforma na lékaře, učitele, zemědělce, důchodce, či mladé rodiny.
11:46
Všechny ostravské nemocnice fungují bez omezení. Ve zdravotnických zařízeních jsou běžně přijímáni pacienti s akutními problémy a lékaři nezrušili žádné plánované výkony.
11:41
Lékaři valašskomeziříčské nemocnice omezili práci v ambulancích. "Pacienty ošetříme jen v akutních případech, k žádnému ohrožení života lidí však nedojde," ubezpečil místopředseda místního Lékařského odborového klubu Martin Juříček.
11:25
Demonstrace na Staroměstském náměstí začala. Místopředseda Asociace samostatných odborů František Tesař se chopil mikrofonu. Přivítal všechny odboráře. Snaží se organizovat jejich rozmístění po náměstí. Z Pařížské ulice přicházejí další stovky demonstrantů. Z davu se ozývá pískání na píšťalky a hluk sirény.
11:24
Do hodinové stávky v karlovarské nemocnici se zapojila necelá polovina z více než stovky lékařů. Od osmé do deváté hodiny se zcela uzavřely jen laboratoře a některé ambulance, upřesnila mluvčí nemocnice Zdeňka Marková.
11:23
Stávka lékařů se provozu brněnských nemocnic nedotkla. Ve všech zdravotnických zařízeních lékaři operují, bez omezení slouží i ambulance. O stávce vypovídají jen letáky na nemocniční nástěnce, poznamenala mluvčí Fakultní nemocnice Brno Jana Bendová.
11:18
Dav mířící z Letné prošel přes Čechův most, Pařížskou ulicí a vchází na Staroměstské náměstí. Na náměstí není víc než dva tisíce lidí. Není připravené pódium, jen přímo na zemi stojí menší zvuková aparatura s mikrofonem.
11:00
Odboráři čekající na Staroměstkém náměstí dostali rozchod. Organizátor je vyzval, aby se vrátili o půl dvanácté. Lidé se rozcházejí a obhlížejí výlohy.
10:59
Protest poprvé rázně zasáhl do dopravy. Demonstranti dorazili z Letné po chodníku na Nábřeží Edvarda Beneše. Zablokovali tu dopravu. Stojí před Úřadem vlády a pískají.
10:53
Skupina z Hlavního nádraží dorazila na Staroměstské náměstí. To je zaplněné turisty, stojí tu kočáry s koňmi, stánky a zahrádky. Mnohatisícový dav by se sem ani nevešel. Odboráři v klidu čekají na druhou skupinu, která míří z Letné.
10:43
Jedno z hesel protestujících: "Jdeme se vším z kopce, Špidla do vršku, změň finanční reformu, neb dostaneš přes držku". Transparenty: "Chudým seberou, bohatým přidají", "Vládo, naval subvence!"
10:41
Zhruba pětina lékařů plzeňské fakultní nemocnice hodinu stávkovala. Některé kliniky se k akci vůbec nepřipojily, na některých nepracovali například dva či tři lidé. "Nevím o žádných problémech, nedorazila ke mně ani žádná stížnost pacientů," řekla ředitelka nemocnice Jaroslava Kunová.
10:38
Před průvodem, který vyrazil z Hlavního nádraží, jedou dvě policejní motorky, které mu udávají směr a razí cestu. Uzavírky jednotlivých úseků netrvají ani 5 minut. Skupina už prošla Senovážným náměstím a je pod Prašnou bránou.
10:37
Prezident České lékařské komory David Rath v rozhovoru pro BBC řekl, že důvody dnešní stávky lékařů chápe. Dnes nemám klinický den, ale pokud bych ho měl, lékaře bych podpořil, konstatoval.
10:36
Skupina z Hlavního nádraží prochází Jeruzalémskou ulicí. Ta je neprůjezdná. Policie řídí dopravu. Průvod je ale krátký, omezení nepotrvá dlouho.
10:35
Průvod z Letné zatím nijak nenarušil dopravu. Dav se pohybuje západním směrem a jde stále letenským parkem.
10:30
Skupina z Letné míří k Chotkovým sadům. Dav zhoustl, přidali se odboráři z Prahy. Policie jejich počet nyní odhaduje na 1500 až dva tisíce.
10:30
Obě skupiny odborářů - na Letné i před Hlavním nádražím - se vydaly na pochod.
10:21
Odboráři, které přivezl speciální vlak, se shromáždili před Hlavním nádražím. Čekají na další posily, které by mohly přijet rychlíkem Perner. Nad hlavami drží vlajky Odborového sdružení železničářů. "Řekli nám, že máme jít nejkratší cestou na Staromák a dávat na sebe pozor," řekl jeden z účastníků protestu. V davu jsou řehtačky, ale žádný transparent.
mobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.