Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

První oběti srebrenického masakru byly pohřbeny

  13:39aktualizováno  13:39
Ti, kteří přežili masakr ve Srebrenici a pozůstalí po jeho obětech, se vrátili do tohoto bosenského města, aby se zúčastnili pohřbu prvních identifikovaných obětí. Muslimové zemřeli při masovém vraždění v roce 1995.

Pozůstatky šesti set civilistů byly převezeny z masových hrobů. K odpočinku byly uloženy na zatím nedokončeném hřbitově v Potočare blízko Srebrenice.

Přes sedm tisíc muslimských mužů a chlapců bylo zavražděno poté, co srbské síly vedené generálem Ratko Mladičem převzaly nad Srebrenicí kontrolu. To se stalo 11. července 1995.

V době masakru, který znamenal obrat v bosenské válce trvající od roku 1992, vyhlásila OSN Srebrenici za bezpečné město.

Ale 200 lehce ozbrojených holandských vojáků OSN, kteří neměli jasný mandát k použití síly, cítilo, že nemohou chránit místní civilisty. Stáhli se proto do Potočari. Zpráva, která hodnotila počínání nizozemských vojáků vedla v roce 2002 k pádu nizozemské vlády. - více zde

 Ještě osm let po masakru čeká víc než tisícovka těl na identifikaci.

Organizátoři pondělního pohřbu vypravili sto autobusů, které mají přivést pozůstalé a ty, kteří přežili. Očekává se, že jich přijede na pět tisíc. Mnoho bosenských muslimů také přijede vlastními vozy.

"Je to pro mě nejtěžší den v životě, ale bude to pro mne mnoho znamenat, když budu konečně vědět, kde je pohřbený můj bratr," říkala Sabaheta Garajevičová, když odjížděla na pohřeb ze Sarajeva.
 
Její bratr byl identifikován mezi tisíci těl, které byly vytaženy z masových hrobů v okolí Srebrenice. Garajevičová však stále pátrá po ostatcích svého manžela a dvou synů.
 
Sukra Osmanovičová věří, že pozůstatky jejího manžela a syna budou brzy identifikovány, aby mohly být uloženy k poslednímu odpočinku. "Snad bůh pomůže, aby je identifikovali, bylo by to alespoň trochu lehčí, kdybych věděla, kde jsou jejich kosti," říká.

Rozdílné vnímání masakru 
Centrální bosenská vláda v Sarajevu vyhlásila na pondělí státní smutek pro celou zemi, která je rozdělena na muslimsko-chorvatskou federaci a srbskou enklávu (Republika srpska).

Zatímco v hlavním městě Republiky Srbské Banja Luce vlály vlajky na federálních vládních úřadech na půl žerdi, vlajky nad úřadem bosensko-srbského prezidenta vlály normálně.

I to značí stále hořké vnímání srebrenických zvěrstev. Většina lidí v Republice Srbské, včetně nejvyšších činitelů, totiž stále popírá, že by se masakr vůbec kdy stal.
 
Pachatelé nejsou potrestáni 
V roce 2001 byl Mladičův pobočník, generál Radislav Krstič, uznán vinným z genocidy. Podle soudu pomáhal s organizováním srebrenického masakru.

Ale Maldič a jeho nadřízený, tehdejší bosensko-srbský prezident Radovan Karadžič, jsou stále na útěku. Byli přitom obviněni z genocidy u mezinárodního soudu pro válečné zločiny.

Žena oplakává jednu z obětí srebrenického masakru, které byly v bosenském Potočari pohřbeny v novém společném hrobě. (31. března 2003)

Autoři: ,


Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

Žádnou armádu v Sýrii nestavíme. Jen pomůžeme místním, tvrdí Američané

Bojovníci arabsko-kurdské koalice SDF v Rakká (16. října 2017)

Americký ministr zahraničí Rex Tillerson popřel informace, že Spojené státy na severu Sýrie sestavují vojenskou...

KOMENTÁŘ: Trumpem zmítají jeho poradci, perou se o vliv na prezidenta

Americký prezident Donald Trump na tiskové konferenci v Bílém domě (10. ledna...

Donald Trump za několik dní uzavře první rok v prezidentském úřadu. Ukázal v něm, že je v mnoha ohledech nečitelným...

Vězněné děti v Kalifornii se mohly umýt dvakrát ročně. Tety jsou v šoku

Manželé David Allen Turpin a Louise Anna Turpinová z Kalifornie věznili a...

Jídlo jednou denně, sprcha dvakrát ročně a žádní kamarádi. Na povrch začínají vyplouvat detaily ze života dětí, které...

Najdete na iDNES.cz