Ilustrační foto zkameněliny létajícího ještěra

Ilustrační foto zkameněliny létajícího ještěra | foto: Profimedia.cz

První létající dinosaurus byl jako dvojplošník

  • 8
Nejstarší létající dinosauři se nesli vzduchem v podobném stylu jako slavné dvojplošníky první světové války. Jak ukázala nová studie zkameněliny létajícího Microraptora gui nalezeného v Číně, ještěr udržoval za letu nohy pod sebou, čímž de facto vytvářel efekt druhého, spodního křídla.

Dřívější rekonstrukce podle serveru BBC naznačovaly, že létající dinosauři udržovali svá křídla za sebou v tandemovém uspořádání, podobně jako je tomu dnes u vážky.

Jak se uvádí ve sborníku americké Národní akademie věd, vědci předpokládají, že dávní předchůdci moderních ptáků byli malí, opeření dinosauři.

Jedním z prvních létajících tvorů na Zemi byl Microraptor gui, který žil před 125 miliony let. Podle všeho využíval čtyř křídel a měl dlouhá asymetrická pera na předních i dolních končetinách.

Vědci Sankar Chatterjee a Jack Templin z Texaské technické univerzity v Lubbocku zdůrazňují, že jak dinosauři, tak i ptáci udržují nohy ve vertikální poloze a nikoli po stranách podél těla v tandemové pozici, jako například vážka. Efekt dolního křídla umožňoval podle nich prvnímu létajícímu dinosaurovi lepší vztlak.

Počítačová simulace letu Microraptora ukazuje, že létal zřejmě v jakési vertikální vlnovce, což prý byl ideální způsob letu mezi stromy.

Pozdější přechod z dvou křídel v jedno u létajících dinosaurů podle Chatterjeeho umožnilo značné prodloužení křídel horních končetin, což kopíruje i vývoj v moderním létání. První dvoj a trojplošníky byly později také vystřídány monoplošníky, které létají dodnes.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video