Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

První lékař byl vyloučen z komory

  0:01aktualizováno  0:01
Brněnský gynekolog Václav Jordán je prvním lékařem v zemi, který nebude smět dál léčit. Lékařská komora jej vyloučila ze svých řad, a tím zastavila jeho medicínskou kariéru. Lékař smí do komory znovu vstoupit nejdříve za pět let. Proti verdiktu se však může ještě bránit u soudu.

Jordán podle komory pyká za to, že na brněnské poliklinice v Zahradníkově ulici léčil rakovinu, ačkoli na to neměl patřičné vzdělání. Neměl z onkologie vůbec atestaci.

Jednomu z pacientů předepisoval silné léky na pokročilé stadium rakoviny tlustého střeva, přestože muž tak těžce nemocný vůbec nebyl. Lékař si pak na jeho jméno u pojišťovny účtoval drahé medikamenty i poté, co od něj pacient odešel.

Případ řešila i policie. Letos v září obvinila Jordána z pokusu o těžkou újmu na zdraví a z podvodu a předala obžalobu státnímu zastupitelství. Odhadla, že lékař ošidil zdravotní pojišťovnu o čtyři miliony korun.

"Porušil principy tím, že dělal léčbu, kterou nesměl dělat, a dopouštěl se lži a podvodu. Něco takového v medicíně nesneseme, proto dostal nejvyšší trest," vysvětlil předseda čestné rady České lékařské komory Jiří Jedlička.

Tvrdé tresty jsou v komoře vzácné. Zatím jen tři lékaři byli z komory vyloučeni podmíněně. Čestná rada vyloučila Václava Jordána nedávno - 18. října. Informace o verdiktu pronikly na veřejnost až nyní.

Lékař se zdržuje v Německu a jeho mobilní telefon není dostupný. O svých motivech navíc vždy odmítal hovořit.

"Napsal nám z Německa, že přijme jakýkoli trest. Chtěl přijet, ale pak odmítl, a tak jsme rozhodli bez něj," dodal Jedlička.

Jedním z mnoha expertů, kteří případ posuzovali, byl i přední český onkolog Pavel Klener. "S trestem bych se asi ztotožnil, zabrání dalším podobným případům," řekl profesor Klener.

Písemné vyrozumění zatím vyloučený lékař nedostal. I proto lékařská komora odmítla zpočátku říci jeho jméno. MF DNES však o případu Václava Jordána opakovaně psala. "Ano, je to on," potvrdil šéf čestné rady Jiří Jedlička.

Onkolog bez papírů
Čtyřicetiletý Václav Jordán v minulosti pracoval na onkologii brněnské polikliniky v Zahradníkově ulici. Ač neměl atestaci z onkologie, byl i členem onkologické komise vojenské nemocnice.

Jeho kauza odstartovala, když se jednomu z jeho pacientů, Zdeňku Sedláčkovi, nezdál způsob léčby, který mu lékař ordinoval.

Pacient se odešel léčit jinam a později si vyžádal účet u Vojenské zdravotní pojišťovny. Tak vyšlo najevo, že lékař mu předepisoval silné léky, jako by měl rakovinu v pokročilém stadiu, a že mu je předepisoval i poté, co už k němu dávno přestal chodit.

"Pro pojišťovnu ze mě udělal smrtelně nemocného člověka. Ty léky jsem nepotřeboval ani neužíval. Kdybych je užíval, už bych byl asi po smrti," řekl Sedláček. Většinu léků nikdy neviděl, a co s nimi lékař udělal, není jasné.

Případu se ujala i policie a zjistila, že Sedláček nebyl jediný. Dohromady lékař naúčtoval neoprávněně "na pacienty s rakovinou" léky za čtyři miliony korun. Spolu s ním byl obviněn i revizní lékař pojišťovny. Jordán byl z polikliniky propuštěn pro ztrátu důvěry.

Nikdo nechce mluvit Václav Jordán nebyl v pátek k zastižení. Nikdy předtím se k případu nechtěl veřejně vyjadřovat. Stejně tak nebyla k mání ředitelka polikliniky v Zahradníkově ulici Kateřina Vomelová a její zástupce Jiří Bartušek. Ani oni v minulosti však nechtěli mluvit.

"Na poliklinice jsme udělali kontrolu a nezjistili jsme žádné nedostatky," uvedla Zora Prosková, šéfka zdravotního odboru města Brna, jenž polikliniku zřizuje. "Lékař měl odborné vedení, jak velí předpisy, a to, co dělal, dělal pouze o vlastní vůli."

Lékařská komora je však opačného názoru. "Nemohl nad ním být řádný dozor, takže i to by bylo na prošetření. Jenže už je to promlčené," uvedl předseda čestné rady lékařské komory Jiří Jedlička.

Soudy někdy nezmohou nic
Lékař vyloučený z komory se musí na pět let vyhnout medicínské praxi obloukem. Může však pracovat jako dealer léků nebo třeba zdravotní rada.

"Celkem čtyři lékaři jsou momentálně trestně stíháni za to, že vykazovali body na mrtvých pacientech nebo na těch, které nikdy neviděli, ale podobný případ nepamatuji," uvedl právník komory Jan Mach.

"Komora zasáhla proti hrubému pochybení, i když se pacientovi nic nestalo. V takových případech někdy soudy nezmohou nic," tvrdí Mach.

Autoři:


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Dvanáctiletý chlapec se nebál říct pravdu. Zachránil tím kamarádovi život

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl (vpravo) zachránil život o rok mladšího kamaráda...

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl pomohl zachránit život svého o rok mladšího kamaráda Jiřího Kadlece, který si při pádu těžce...

Na Manhattanu explodovala trubková nálož, útočil Bangladéšan

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde je hlášena exploze (11. prosince...

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde vybuchla nálož. Lékaři ošetřili čtyři zraněné. Výbuch zranil i muže,...



USA nad Koreu poslaly raptory. Evakuujte Američany, zní z Washingtonu

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení.  Na snímku stroj...

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení. Manévry odsoudila jako provokaci Severní Korea, která...

Severokorejské lodě duchů připlouvají k Japonsku, jsou symbolem bídy KLDR

Jeden ze člunů, které v uplynulých týdnech připluly k pobřeží Japonska.

Kritický nedostatek potravin a zahraniční měny přispívá k tomu, že je na pobřeží Japonska vyplavováno stále více silně...

VIDEO: Skladníci obklíčili ujíždějící zloděje vysokozdvižnými vozíky

Skladníci v akci. Zloděje obklíčili vozíky

Zaměstnanci ostravské prodejny stavebnin společnými silami zadrželi trojici zlodějů, která se pokusila vykrást...



Další z rubriky

V tunelech na D8 se měří, ale pokuty za rychlost nikdo nevybírá

Tunel Panenská na dálnici D8, kde je rychlost omezená na 80 kilometrů v hodině.

Řidiči překračující osmdesátku v tunelu Panenská na D8 před hranicemi s Německem se zatím stále nemusejí bát pokut....

Policie koupila zbraně za 50 milionů, snipeři mají být v akci častěji

Ten pravý moment na výstřel nesmí odstřelovač minout. Ale nesmí se ani nechat...

O padesát milionů korun víc než v jiných letech. Právě tuto částku vynaložili policisté na nákup nové výzbroje v...

Silný vítr vyvrátil vánoční strom v Jablonci, nový vztyčí až po trzích

Nahnutý strom v Jablonci nad Nisou.

Silné poryvy větru naklonily během úterý vánoční jedli na Mírovém náměstí v Jablonci nad Nisou. Hrozilo tak její...



Najdete na iDNES.cz