Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Frenštát nabízí zájemcům psy zesnulého soudce. Podívejte se

  10:16aktualizováno  10:16
Dvacet kříženců jezevčíka, které choval zesnulý soudce Miloslav Studnička, snad brzy dostane nové majitele. Městská policie ve Frenštátě pod Radhoštěm, která o smečku pečuje, nabízí psy jednotlivě k odebrání. Zveřejnila e-mailovou adresu, kde se zájemci mohou hlásit.

První fotografie kříženců jezevčíků, které choval zesnulý soudce Miloslav Studnička. | foto: Městská policie Frenštát pod Radhoštěm

Soudce Studnička psy miloval. Nejprve jich ve Vratimově u Ostravy choval jen několik, když však stále častěji začal jezdit do domku ve Frenštátě pod Radhoštěm na Novojičínsku, kam se chtěl přestěhovat natrvalo, chov se mu vymkl z rukou.

Psí karanténa skončí v neděli

Psi, kteří se po soudcově smrti ocitli bez majitele, jsou nyní v povinné karanténě. Podle veterináře jsou ve velmi dobrém zdravotním stavu.

Karanténa skončí v neděli, už teď se mohou zájemci o křížence jezevčíka hlásit na e-mailové adrese: ondrej.matejek@mufrenstat.cz, kam by měli uvést i svůj kontakt. "Ozveme se jim, kdy a kde si budou moci pejska odebrat," uvedl ředitel městské policie Matějek.

Vinou nekontrolovatelné příbuzenské plemenitby nakonec pobíhalo v domku a v přilehlé zahradě dvacet psů. Jak uvedl frenštátský veterinář Zdeněk Petr, který se o psy staral, Studnička nechtěl žádné utratit, ale také žádné neprodal. Staral se o ně ale prý příkladně.

"Stáří psů odhaduji od jednoho roku do dvou let. Snad jen tři jsou o rok či dva starší," uvedl ředitel frenštátské městské policie Ondřej Matějek.

O psy se dočasně postará nadace

Když někdy od nedělního odpoledne do pondělního rána ze zatím nevyjasněných důvodů soudce upadl do bezvědomí, přičemž krvácel z rány z krční žíly, dostal embolii a zastavilo se mu srdce, psi kolem něj pobíhali.

Na těle jsou prý patrny stopy jejich zubů. Policisté uvedli, že se tak stalo posmrtně. "Asi pánovi lízali krev, nevěděli, co se děje, byli zmateni," řekl frenštátský veterinář.

Psi jsou v karanténním zařízení. "Majitel zařízení si kvůli velkému mediálnímu zájmu nepřeje zveřejnit místo," uvedl Matějek.

Zřejmě ale právě mediální zájem dočasně vyřešil problém, kam s početnou smečkou, když psí útulky v Moravskoslezském kraji jsou přeplněné. "Ozvala se nám jedna nadace, která má pro přijetí většího počtu psů potřebné prostory, za což jsme rádi," oznámil Matějek.

Soudce Miloslav Studnička choval dvacet kříženců jezevčíků, kteří nyní čekají
Soudce Miloslav Studnička choval dvacet kříženců jezevčíků, nyní čekají na nové

Veterinář Petr i městští policisté by byli rádi, kdyby se případní zájemci ozvali co nejdříve, psi budou k mání od pondělí, kdy jim skončí povinná karanténa. "Psi jsou dobře živení a je znát, že o ně bylo dobře postaráno. Nyní jsou z nového prostředí vystresovaní, ale agresivní rozhodně nejsou," konstatoval ředitel městské policie.

Dodal, že náklady na péči o dvacítku psů nejsou malé. "Zatím to jde z rozpočtu města, pak se vše musí nějak vyřešit. Částku ještě neznáme a zatím ji těžko odhadnout. Je to ale mimořádná situace," uvedl Matějek.

Autor:


Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

Ředitel ČT Dvořák i astronom Grygar. Osobnosti chtějí krotit Babiše

Petr Dvořák přichází na jednání Rady České televize, kde by měl být zvolen nový...

Nedopustíme, aby vláda překročila mantinely demokracie, ozvou se podle zjištění MF DNES desítky osobností. Ředitel ČT...

D1 u Humpolce ve směru na Prahu stále stojí, vyprošťovací práce jdou pomalu

Kolony na dálnici D1 (16. ledna 2018)

Zprovozňování dálnice D1 na 99. kilometru se protáhlo přes celou noc až do středečního ráno, Česká televize uvedla, že...

Tisíce lidí nevědí, že jejich zdravotní kartu po lékařích převzal úřad

(Ilustrační snímek)

Hromadné zavírání ordinací kvůli e-receptům se nekoná. Přesto si tisíce lidí musí najít nového lékaře a nevědí, že...

Najdete na iDNES.cz