Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

První, druhé, třetí, čtvrté. Povodeň přiměla Frýdlantské otevřít porodnici

  14:14aktualizováno  14:14
Frýdlantská nemocnice o víkendu takřka po roce otevřela porodnici. Za obnovením provozu stály povodně. Město bylo po lijácích odříznuté od světa a nastávající maminky nemohly cestovat do liberecké porodnice. "Nakonec se ve Frýdlantu narodily čtyři děti," uvedl ředitel nemocnice Břetislav Václavík. Otevření ale bude zřejmě jen dočasné.
Ve Frýdlantě se takřka po roce opět rodilo. Ilustrační foto

Ve Frýdlantě se takřka po roce opět rodilo. Ilustrační foto | foto: Profimedia.cz

"Máme za sebou výjimečný víkend, který jsme, troufám si říct, zvládli díky obětavosti všech zaměstnanců na výbornou. Nejednalo se ani tak o mimořádný nápor pacientů, jako spíše o negativní vnější vlivy, které chod nemocnice komplikovaly," řekl Václavík.

Dopravní komplikace nepustily do práce také několik frýdlantských lékařů, některým jejich kolegům se tak služba protáhla až na třicet šest hodin.

Podle ředitele nebyl problém s kapacitou nemocnice, ale velkému náporu odolávala hlavně lékárna. Lidé, kteří byli nuceni opustit své domy, si v nich totiž často nechali své léky. "O víkendu jsme vydali v podstatě vše, co jsme tu měli," podotkl Václavík.

Problémy měla také záchranná služba se svozem pacientů z nepřístupných míst. Výpadek elektřiny naopak bez komplikací nahradily záložní agregáty.

Nemocnice ošetřila řadu podchlazených pacientů

Jiné mimořádné případy nemocnice řešit nemusela, vzrostl pouze počet pacientů s podchlazením. To bylo způsobeno zejména tím, že lidé čekali na evakuaci na střechách svých domů v prudkém dešti.

Dnes v poledne v nemocnici stále nešly telefony, které by měly začít fungovat během odpoledne. Komplikované je i zásobování, na Liberecku je stále řada uzavírek. Dobrou zprávou je to, že z důležitých silnic již voda většinou ustoupila, a tak po nich sanitní vozy a zásobování mohou projet.

"Pořád se ale trochu děsíme toho, aby nepřestala téct voda nebo fungovat plyn. To by byl problém," zdůraznil Václavík.

Nemocnice nyní musí také řešit ubytování pro některé své zaměstnance, kteří mají zatopené domy. "Neumím je zatím přesně spočítat, to číslo se bude pohybovat někde kolem deseti. Někteří bydlí u známých, ale chceme se postarat i o ten zbytek," podotkl ředitel.

Nemocnice se však snaží pomáhat i lékařům, kteří v ní nepracují. Například jeden z frýdlantských praktických lékařů, jehož ordinace byla v sobotu vyplavena, najde dočasné útočiště právě v nemocnici. "Obstarává velkou spádovou oblast a má hodně pacientů, takže mu tímto způsobem vyjdeme vstříc. Vyhradíme mu u nás náhradní ordinaci," dodal Václavík.

Lékařská péče je hůře dostupná, pomůže proto vrtulník

Podle ředitele krajské záchranné služby Stanislava Mackovíka se ve Frýdlantském výběžku i na dalších postižených místech kvůli záplavám výrazně zhoršila dostupnost zdravotnické péče. "Řadu ordinací praktických lékařů zničila voda," vysvětlil Mackovík.

V oblasti je podle něj stále mnoho míst bez proudu a lidé mají vybité telefony a těžko se dovolávají pomoci. "Vidíme to na dispečinku, běžně tam z oblasti přijímali až 25 volání denně, teď jsou tak dvě tři," poznamenal.

Záchranná služba proto posílá na Frýdlantsko vrtulník, zaměřuje se hlavně na místa, kde jsou některé domy stále odříznuté vodou. Záchranáři zjišťují, zda tam lidé nepotřebují pomoc a jsou připraveni je evakuovat.

V souvislosti s povodní podle mluvčí záchranářů Lenky Moravcové stres zhoršuje stav chronicky nemocných pacientů a přibývá také lidí s akutními psychickými problémy. Zřízena byla také speciální linka 950 485 102, kde mohou obyvatelé postižení povodněmi, žádat pomoc psychologů.

Autor:


Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

V hořícím hotelu jsme byli za tři minuty, řekl hasič v Rozstřelu

Mluvčí a vyšetřovatel pražských hasičů Martin Kavka (vlevo) a Jiří Španer z...

Situace v hořícím hotelu Eurostars David byla dramatická, uvedli v Rozstřelu mluvčí a vyšetřovatel pražských hasičů...

Zóna s africkým morem prasat se zmenší, vyhlásil ministr

Jiří Milek, ministr zemědělství

Ministr zemědělství Jiří Mílek při návštěvě Zlínska oznámil, že se od začátku února zmenší vyznačená oblast zamořená...

Škoda po tragickém požáru, odříznutá alpská střediska a soutěž dřevorubců

Hasiči jim pomáhali uniknout pomocí výsuvných žebříků. (20. ledna 2018)

Sledujte Zprávy iDNES.tv. Dozvíte se, jakou škodu způsobil víkendový požár hotelu v centru Prahy, kolik peněz žádá po...

Najdete na iDNES.cz