Michelle Obamová nebo Carla Bruniová? Ani jedna z těchto elegantních prvních dam se nemůže rovnat módní ikoně Chantal Biyaové, prohlásil o ní loni v březnu módní reportér listu Boston Globe Christopher Muther.
Reagoval na jednu z nezapomenutelných módních kreací kamerunské první dámy, s níž se předvedla při návštěvě papeže Benedikta XVI. v kamerunské metropoli Yaoundé. Svůj nevšední účes tehdy obohatila zvláštní pokrývkou hlavy s motivy křesťanských křížů.

Papež Benedikt XVI. se vítá s prezidentem Paulem Biyaou a jeho manželkou Chantal při návštěvě Kamerunu.
Jejímu proslulému účesu se v převážně frankofonním Kamerunu říká banane a Chantal Biyaová si jej nechává dělat jen k oficiálním příležitostem. Proslavila ale i další vlasové kreace, které po ní dokonce nesou jméno.
Devětatřicetiletá Biyaová proslula ale i svým extravagantním oblečením, ráda nakupuje svršky v obchodech jako je Chanel nebo Dior. "Existují Kamerunci, kteří mohou přísahat, že nikdy neviděli první dámu ve stejných šatech dvakrát," napsal jednou Peterkins Manyong v kamerunském listu The Post.
O soukromí Chantal Biyaové se toho moc neví
První dámou Kamerunu je Biyaová už od roku 1994, kdy si vzala o osmatřicet let staršího prezidenta Paula Biayu. Ten se v čele země drží dodnes. Přesto se o soukromém životě první dámy moc nepíše.
Jisté je, že se narodila v roce 1971 v malém městě Dimako na východě Kamerunu francouzským vystěhovalcům Georgesi Vigorouxovi a Rosette Ndongo Mengoloové. Mládí strávila v Yaoundé. Když jí bylo 23 let, stala se druhou manželkou prezidenta Biyai. Kde se seznámili, není známo. Uvádí se, že spolu mají dvě děti (jedno má Paul Biya s první ženou).
Chantal Biyaová se jako správná první dáma angažuje v charitě, založila mimo jiné organizaci nazvanou Synergies africaines, která se zaměřuje na boj proti AIDS. Aktivní je ale i v dalších charitách, jež se orientují na ženy, děti a další zranitelné skupiny. V roce 2008 se stala takzvanou velvyslankyní dobré vůle v organizaci UNICEF (Dětského fondu OSN).
Opulentní dovolená v jižní Francii
Loni ovšem příliš empatie s chudými neprokázala. Přestože Kamerunci podle serveru Telegraph.co.uk vydělají v přepočtu průměrně 22 tisíc korun ročně (tedy 1 800 korun měsíčně), prezidentský pár si vyrazil na opulentní třítýdenní dovolenou do jižní Francie, kde jen účty za hotel činily v přepočtu 780 tisíc korun denně.
Suma přitom nezahrnovala výlety první dámy do kasin a značkových obchodů. Tehdejší dovolená prvního páru rozhořčila nejen řadové Kamerunce, ale také Elysejský palác, protože Francie před tím Kamerunu slíbila 537 milionů eur na boj s dluhy a chudobou, uvedl server dailymail.co.uk.
Kamerun a Paul BiyaKamerun ve své moderní podobě vznikl v roce 1961 spojením dvou dřívějších kolonií - francouzské a britské. Prvních dvacet let vládl zemi tvrdou rukou Ahmadou Ahidjo. V roce 1982 ho nahradil tehdejší premiér Paul Biya, který pod nátlakem veřejnosti povolil v roce 1992 prezidentské volby, jichž se mohli účastnit i kandidáti jiných stran. Biya vyhrál a u moci se drží dodnes. Naposledy zvítězil v roce 2004, jedno volební období přitom trvá sedm let. Podle nezávislých pozorovatelů postrádalo hlasování důvěryhodnost v klíčových oblastech, ale výsledek nakonec uznali. Opoziční strany si stěžovaly na rozsáhlé volební podvody. Kamerun patří mezi země s největší gramotností v Africe, zároveň se však řadí mezi státy s nejvyšší mírou korupce na světě. Mezi hlavní vyznání patří křesťanství či islám. Průměrná délka života je u mužů 50 let a u žen 52 let. Ze země se vyváží ropa a ropné produkty, dřevo či kakao a káva. |