Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

První dáma Kazachstánu poznala manžela v železárnách. Utekl od ní k miss

  15:22aktualizováno  15:22
Sára Nazarbajevová se svým mužem už dlouho nesdílí společné lože, favoritkou prezidenta je nyní bývalá Miss Kazachstán. Sára tak má čas soustředit se na své koníčky, mezi něž patří třeba spirituální reforma školství. iDNES.cz vám přináší další díl seriálu První dámy.

Kazašský prezidentský pár Nursultan a Sara Nazarbajevovi. | foto: Profimedia.cz

Sára Alypsovna Nazarbajevová se narodila 9. ledna 1941 v kazašské vesnici Kzyl-Zhar. S manželem se prvně setkala v roce 1962 v železárnách ve městě Karaganda, kde oba pracovali. Mladá Sára si s budoucím prezidentem zašpiněným od sazí padla do oka a Komsomol jim zakrátko vystrojil svatbu.

"No a brzy, jelikož jsem patřil k úderníkům a aktivistům, vypravili nám komsomolsko-mládežnickou svatbu. Když jsme ale přijeli k našemu novému bytu na označenou adresu, uviděli jsme, že náš pětipatrový osmdesátibytový dům sotva rozestavěli. Tak jsme museli po svatbě být u kamaráda, který měl dvoupokojový byteček. Žil tam se ženou, dvěma dětmi a babičkou. Takže nám na svatební noc ustlali v jednom pokojíku s babkou. No na tohle rád zapomeneš!" vzpomíná dnes prezident.

Sára po svatbě vystudovala školu při železárnách. V nich pak pracovala jako ekonomka. Podle oficiálního životopisu patří mezi její koníčky lyžování, plavání a zpěv kazašských lidových písní.

První dáma Kazachstánu Sara Nazarbajevová.

Za charitou se skrývá sektářství

Stejně jako řada dalších prvních dam se Nazarbajevová v byzantinské říši svého manžela zabývá především charitou. V roce 1992 založila charitativní fond Bobek - kazašsky dítě. O čtyři roky později se začala angažovat při zakládání SOS vesniček pro opuštěné děti.

Peníze na její projekty jí pomáhal shánět manžel. Do fondu byly nuceny "dobrovolně" převádět značné sumy gubernátoři všech regionů i místní zbohatlíci.

První dáma Kazachstánu s dětmi

Za charitativními aktivitami Nazarbajevové se však skrývá zvláštní mysticismus a sektářství. První dáma Kazachstánu zakládá modelové školy, ve kterých se vyučuje například předmět Sebeuvědomění. Děti se mají naučit žít v harmonii samy se sebou a vnějším okolím a oživit lidské hodnoty.

Porfirij Ivanov

Ruský mystik Porfirij IvanovMysticismus prezidentovy manželky pramení z učení ruského mystika Porfirije Ivanova (1898 - 1983). Ivanov byl analfabet a schizofrenik, centrem jeho učení bylo soustavné otužování a asketismus. Podle něj člověk může dosáhnout věčného života, pokud se naučí žít bez oblečení, jídla a pití.

Rodinné intriky

Sára Nazarbajevová dala svému manželovi tři dcery. Nejstarší Dariga stála dlouhou dobu v čele největší zpravodajské agentury Chabar, kazaškého syndikátu novinářů a gymnastické federace. Založila společenské hnutí Asar (Všichni spolu) a byla horkým kandidátem na převzetí vedení země po odchodu otce z úřadu.

KLUB STARS

Příjmy Nazarbajevové nejsou závislé na milosti prezidenta. První dáma vlastní několik nočních klubů, například noční podnik Stars, který je proslavený nejdivočejšími večírky v Almaty. Ve Stars vás pobaví show se svalovci na motorkách, svůdné Dance Commandos a kazašská mládež střílící po sobě slepými náboji na parketu.

Plány ambiciózní Darigy ale překazily intriky rodinných klanů, které u vládce stepního státu soupeří o moc.

Manžel Darigy Rachat Alijev, který si zřejmě sám brousil zuby na prezidentské křeslo, byl v roce 2007 obviněn z únosu manažerů státní Nurbanky a u Nazarbajeva upadl v nemilost. Před kazašským vězením se skrývá v Rakousku a o byzantinských poměrech v říši svého tchána sepsal knihu. Dariga byla donucena se se svým manželem na dálku rozvést.

Druhá dcera Dinara je se svým manželem Timurem Kulibajevem společně akcionářkou Národní banky Kazachstánu. Na žebříčku světových miliardářů časopisu Forbes figuruje Dinara na 880. místě s jměním 1,1 miliardy dolarů. Oligarcha Timur Kulibajev, jenž si s vědomím své ženy dělal zálusk na převzetí moci, stál zřejmě za odstraněním Alijeva.

Nazarbajev si včas uvědomil odkud mu hrozí další nebezpečí a Kulibajeva odvolal z vedení státní ropné společnosti Saumruk. Po tomto dramatu, který v jistých aspektech připomíná Shakespearova Krále Leara, si pro jistotu nechal parlamentem schválit, že může být zvolen prezidentem kolikrát chce.

Kazašský prezidentský pár Nursultan a Sara Nazarbajevovi (vlevo) na svatbě jedné ze svých tří dcer. Jejím manželem se stal syn kyrgyzského prezidentského páru Mairam a Askara Akajevových. (1998)

Kazašský prezidentský pár Nursultan a Sára Nazarbajevovi (vlevo) na svatbě jedné ze svých tří dcer. Jejím manželem se stal syn kyrgyzského prezidentského páru Mairam a Askara Akajevových. (1998)

Nejmladší dcera Sáry Nazarbajevové Alija studovala na soukromé střední škole ve Švýcarsku a univerzitě v USA. V roce 1998 jí otec vypravil vpravdě dynastický sňatek a provdal ji za syna kyrgyzského prezidenta Askara Akajeva. Manželství ale ztratilo lesk ve chvíli, kdy tulipánová revoluce smetla ženichova tatínka z kyrgyzského prezidentského stolce a Alija se znovu provdala za kazašského podnikatele. Sama vlastní strojírenskou firmu Elitstroj.

Milenkami byly letušky i Miss Kazachstán

Sára Nazarbajevová ovšem není jedinou ženou prezidentova života. V devadesátých letech přišel Nazarbajev na chuť letušce vládního speciálu. Gulnara Rakiševová rychle pochopila, jaké výhody jí z přízně prvního Kazacha kynou.

Prezident jí v Astaně nechal postavit vilu a poté, co mu v letech 2000 a 2002 porodila dcery, se Gulnara stala spolumajitelkou kazašských aerolinek Air Astana. Její otec se dokonce stal náměstkem kazašského ministra vnitra. Když vztah ochladl bývalá letuška se přestěhovala do Španělska, kde žije v prezidentově rezidenci v Marbelle.

Novou favoritkou se stala jiná stevardka prezidentského speciálu, Raušan Jesbulatová. I ona přes prezidentskou postel udělala slušnou kariéru. V současné době slouží vlasti na diplomatickém poli jako generální konzulka v New Yorku.

První dáma Kazachstánu na volebním biilboardu se svým manželem

Později Nazarbajev potkal novou lásku - Asel Isabajevovou, osmadvacetiletou bývalou miss Kazachstán. I Asel porodila Nazarbajevovi dítě, první muž Kazachstánu se v roce 2005 konečně dočkal syna. Zlé jazyky tvrdí, že Nazarbajev chtěl syna tolik, že Asel svěřil do rukou genetiků. Vysněný potomek dostal jméno Sultančik.

Podle zavrženého zetě Alijeva chce Nazarbajev svého jediného mužského potomka ustanovit svým nástupce až dosáhne třiceti let. V té době ale bude Nazarbajevovi už 95 let.

Nazarbajev za porod dlouho očekávaného syna Asel náležitě odměnil. Během návštěvy Ruska ji představil Vladimíru Putinovi jako svou vyvolenou ženu. Asel nyní žije s prezidentem v Astaně, zatímco oficiální žena Sára tráví čas v Almaty.

Autor:


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Dvanáctiletý chlapec se nebál říct pravdu. Zachránil tím kamarádovi život

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl (vpravo) zachránil život o rok mladšího kamaráda...

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl pomohl zachránit život svého o rok mladšího kamaráda Jiřího Kadlece, který si při pádu těžce...

Na Manhattanu explodovala trubková nálož, útočil Bangladéšan

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde je hlášena exploze (11. prosince...

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde vybuchla nálož. Lékaři ošetřili čtyři zraněné. Výbuch zranil i muže,...Severokorejské lodě duchů připlouvají k Japonsku, jsou symbolem bídy KLDR

Jeden ze člunů, které v uplynulých týdnech připluly k pobřeží Japonska.

Kritický nedostatek potravin a zahraniční měny přispívá k tomu, že je na pobřeží Japonska vyplavováno stále více silně...

VIDEO: Skladníci obklíčili ujíždějící zloděje vysokozdvižnými vozíky

Skladníci v akci. Zloděje obklíčili vozíky

Zaměstnanci ostravské prodejny stavebnin společnými silami zadrželi trojici zlodějů, která se pokusila vykrást...

Němečtí piloti se bouří. Odmítají létat s deportovanými migranty

Do Afghánistánu se vrátila skupina 34 běženců, kteří byli deportováni z...

Piloti po celém Německu odmítají odvážet neúspěšné žadatele o azyl zpátky domů. Vadí jim zejména létání s migranty do...Další z rubriky

Jaderné testy v KLDR narušily strukturu hornin, hrozí zhroucení celé hory

Jihokorejská televize oznamuje zemětřesení v KLDR (23. září 2017).

V oblasti severokorejské jaderné střelnice v Pchunggje-ri zaznamenali o víkendu geologové dva nové otřesy. KLDR zde...

Erdogan vyzval mocnosti, aby uznaly Jeruzalém za hlavní město Palestiny

Recep Tayyip Erdogan

Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan ve středu na summitu islámských zemí vyzval světové mocnosti, aby uznaly...

Obří tukové monstrum, které v září vyděsilo Londýn, vystaví v muzeu

Ohromná hrouda tuku ucpala kanály pod čtvrtí Whitechapel (12. září 2017)

Gigantická hrouda tuku, která v polovině září ucpala část londýnské kanalizace, bude vystavena v proslulém Muzeu...Najdete na iDNES.cz