Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

První čínská sonda poslala snímek povrchu Měsíce

  15:40aktualizováno  15:40
Čína zveřejnila první fotografii Měsíce pořízenou sondou Čchag E-1. Formálně tak zahájila misi, jejímž úkolem je zmapovat podrobně měsíční povrch a výhledově na něm i přistát. Umělá družice, která využívá nejmodernějších technologií, je první čínského původu.

Fotografie Měsíce pořízená čínskou sondou | foto: Reuters

Při představování snímku v pekingském vesmírném kontrolním středisku premiér Wen Ťia-pao zdůraznil, že jde o velký krok Číny na cestě k naplnění tisíciletého snu prozkoumat Měsíc. Tento velký krok má zatím podobu černobílého zobrazení kráterů na měsíčním povrchu.

Čína předpokládá, že satelit pojmenovaný po mytické víle bude po dobu nejméně jednoho roku pořizovat trojrozměrné fotografie povrchu souputníka Země a zkoumat jeho chemické složení a kosmické prostředí v jeho okolí.

Měsíc sleduje stereoradar
Sonda, která na svou konečnou oběžnou dráhu 200 kilometrů nad Měsícem dorazila 7. listopadu, využívá ke sledování měsíčního povrchu stereoradar a další moderní prostředky.

Přistání na Měsíci plánuje Čína v roce 2012, v roce 2020 by měla přijít na řadu mise, která by odebrala měsíční vzorky.

Peking zdůrazňuje, že pečlivě dbá na to, aby jeho průzkumný program nezasáhl oblasti, které už na Měsíci pokrývají programy Ruska, USA a Evropské vesmírné agentury.

Podle agentury AP nelze vyloučit, že dochází k novému závodu k Měsíci. Čínský satelit následoval krátce po obdobné misi Japonska, Indie plánuje vyslat svou sondu k Měsíci příští rok v dubnu.

Čína chce spolupracovat
Čínští představitelé ale jakékoli spekulace tohoto druhu odmítají. Peking podle nich hodlá využít svůj program ve spolupráci s dalšími zeměmi a doufá, že se v budoucnu zapojí do budování Mezinárodní vesmírné stanice.

"Náš program je naprosto otevřený a jsme ochotni ke spolupráci v duchu běžných mezinárodních zvyklostí," prohlásil Sun Laj-jen z Čínského národního kosmického úřadu (CNSA).

V roce 2003 se Čína stala po někdejším Sovětském svazu a USA teprve třetí zemí, která dokázala vlastními silami vynést na oběžnou dráhu kolem Země člověka. Dvoučlennou posádku vyslala do vesmíru o dva roky později.

Sun Laj-jen ale dnes zdůraznil, že Peking zatím nemá v plánu vyslat člověka na Měsíc. Současně ale vyjádřil přesvědčení, že jednoho dne čínský kosmonaut na Měsíci přistane.

Autoři: ,


Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

VIDEO: Motorový člun rozdrtil loďku, rybáři vyskočili na poslední chvíli

Dramatická srážka. Loď najela do rybářského člunu

Tři rybáři v americkém Oregonu museli vyskočit z loďky do studené řeky, aby se zachránili před motorovým člunem, který...

V Pákistánu zadrželi komplice Češky, která převážela heroin

Pakistánská policie zveřejnila fotografii mladé Češky, která se na letišti v...

Pákistánské úřady zadržely komplice Češky Terezy H., u které celníci na letišti v Láhauru našli devět kilogramů...

Postupy SWAT i dětské porno. Zpráva odhalila přípravy masakru v Las Vegas

Stephen Paddock, domnělý střelec z Las Vegas, na nedatované fotografii z...

Vyšetřování střelby na hudebním festivalu v Las Vegas pokračuje i takřka čtyři měsíce po tragédii. Policie však velký...

Najdete na iDNES.cz