Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

První březen - důležité statistické datum

  9:53aktualizováno  9:53

Tisková zpráva ČSÚ: K půlnoci z 28.února na 1. března proběhne významná statistická akce - Sčítání lidu, domů a bytů. Sčítání patří k nejstarším statistickým akcím vůbec. Na našem území se soupisy obyvatel uskutečnily již ve středověku, od druhé poloviny 19. století probíhají v pravidelných intervalech - každých deset let vždy v roce končícím nulou nebo jedničkou (s některými přestávkami způsobenými historickými událostmi). Nejnovější sčítání lidu proběhne (nebo již proběhlo) v rozmezí let 1999 až 2001 téměř po celém světě.

Sčítání přinese informace, které není možné získat žádným jiným statistickým šetřením. Umožňuje odborníkům z řady oborů získání velkého množství dat - například jak se vyvíjí struktura obyvatelstva z hlediska věku, vzdělání, národnosti nebo náboženského vyznání, poznáme, jaké jsou ekonomické aktivity obyvatelstva, jak se mění vybavení domácností, získáme informace o migraci obyvatel nebo například informace o dojížďce do zaměstnání. Údaje také slouží ke zlepšení kvality rozhodování - ať už na celostátní úrovni, tak na úrovni okresů či obcí.  

Velký důraz klade ČSÚ na ochranu individuálních údajů - všichni pracovníci, kteří přijdou do styku s tiskopisy, musí složit slib mlčenlivosti. Za porušení tohoto slibu hrozí velká pokuta.

Bezplatná infolinka - 0800 132001 (vychází z data sčítání - 1.3.2001)

e-mail: scitani@gw.czso.cz

Předběžné výsledky sčítání, které zahrnují základní údaje o obyvatelstvu, počtu domů a bytů, budou k dispozici do 4 měsíců od rozhodného okamžiku sčítání.
Zpracování definitivních výsledků sčítání bude postupně probíhat po dobu 2 let. Základní výsledky sčítání budou zveřejňovány publikační i elektronickou formou.
Český statistický úřad pravidelně publikuje na svých internetových stránkách informace o inflaci, HDP, obyvatelstvu, průměrných mzdách a mnohé další

e-mail: infoservis@gw.czso.cz

ZDROJ: ČSÚ

 Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

ZÁPISNÍK: Cože? Už zase krachuje západní civilizace?

Nemůžete říci, že jste nebyli varováni, říká film Rolanda Emmericha 2012.

Ministr byl na šrot, Zdeněk Škromach fotil "výborné koláčky", Okamuru s Bártou spojila kniha a Tokio volá "Banzai"! To...

Příloha MF DNES Kavárna se vrací, vychází ve velkém formátu

Titulní strana přílohy MF DNES Kavárna v nové podobě. 7. září 2013.

Po prázdninové přestávce se vrací tradiční příloha Kavárna do sobotního vydání deníku MF DNES. Příloha zabývající se...

ZÁPISNÍK: Panika o českých volbách a sex v Japonsku

Figuríny s oběšenci se objevily v úterý ráno 22. října na pražském Klárově

Cizinci se divili, proč Češi šílí kvůli volbám. Vzpomínky na válku. Málo sexu u Japonců podle The Washington Post....

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz