Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

První akce odpůrců globalizace: nezájem aktivistů, zájem médií

  14:26aktualizováno  14:26
Ve 13 hodin se část Staroměstského náměstí zalidnila. Na tuto hodinu totiž odpůrci globalizace naplánovali první velkou akci v rámci zasedání Mezinárodního měnového fondu a Světové banky v Praze. Náměstí se ovšem plnilo především novináři a televizními štáby. Odpůrců globalizace přišlo na demonstraci přibližně dvacet. Média a zvědavci tvořili na náměstí asi trojnásobnou přesilu.

Asi dvacítka aktivistů přišla na náměstí vyjádřit svůj nesouhlas s tím, jak MMF a SB podporují světový automobilismus. Organizace Car Busters a Iniciativa proti ekonomické globalizaci totiž označily čvrtek za světový den bez aut.

"Nemám ráda auta, každý den jejich vinou zahyne půl milionu lidí," řekla jedna z organizátorek akce, která do Prahy přijela z Frýdku Místku.

Auta jsou nedemokratická, auta nejsou trvale udržitelná, auta zabíjejí, potvrzovala její slova hesla na letácích, které aktivisté na náměstí rozdávali.

O co aktivistům jde, když protestují proti autům?
"Kdo řídí automobilovou kulturu?" hlásal tučný titulek na rozdávaných letáčcích. "Na světě se každou sekundu objeví jedno nové auto...narození každých dvou dětí doprovází příjezd nového automobilu," uvádí letáček.

Podle letáčků auta vysávají až 92 procent vládních dopravních rozpočtů na automobilové projekty, dálnice, silnice. A vlády potom jenom zřídka financují alternativní projekty jako cyklostezky, chodníky, lávky pro pěší.

Podle aktivistů automobilová kultura napomáhá privatizování veřejných služeb, což potom krátí vládám rozpočty. Privatizace veřejné dopravy "způsobuje nárůst cen, ztrátu pracovních míst, rušení místních železničních tratí, autobusových linek, zhoršující se kvalitu služeb."

A v neposlední řadě jsou aktivisté přesvědčeni, že automobilová kultura se podbízí nadnárodním korporacím - automobilové, stavební a ropné společnosti utratí miliony na lobbování u institucí jako MMF, a tak dosahují toho, že se jim "otevřou nové trhy, převálcovávají zákony jednotlivých států a regionů na ochranu životního prostředí." "Myslíte si, že je náhoda, že Audi sponsoruje sjezd MMF?" ptají se aktivisté prostřednictvím letáku.

Aktivisté demonstrovali činohrou
Na náměstí aktivisté přišli s papírovým autobusem s nápisem "MMF a SB: Přinášíme vám ekonomický rozvoj" a symbolicky s ním projeli "národním parkem" tvořeným pěti papírovými stromky.

Stromy byly za úpění protagonistek pokáceny a globalizace v bezejmenném národním parku mohla začít.

Den bez aut opět bez úspěchu
Ke dnu bez aut se připojila i koalice čtyř desítek občanských sdružení SOS Praha. Ta vyzvala Pražany, aby nechali svá auta v garáži.

Sami účastníci zasedání by měli podle aktivistů využívat v Praze hromadnou dopravu.

V Praze však k žádnému poklesu provozu nedošlo. Řidiči totiž nebyli většinou o narychlo uspořádané akci informováni.

Dřevorubec podporovaný Mezinárodním měnovým fondem a Světovou bankou ničí svou pozlacenou motorovou pilou národní park, aby se mohli finančníci vozit v autech. Taková je předsteva odpůrců globalizace, kteří se sešli na Staroměstském náměstí (21. září 2000).

Autor:


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Dvanáctiletý chlapec se nebál říct pravdu. Zachránil tím kamarádovi život

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl (vpravo) zachránil život o rok mladšího kamaráda...

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl pomohl zachránit život svého o rok mladšího kamaráda Jiřího Kadlece, který si při pádu těžce...

Na Manhattanu explodovala trubková nálož, útočil Bangladéšan

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde je hlášena exploze (11. prosince...

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde vybuchla nálož. Lékaři ošetřili čtyři zraněné. Výbuch zranil i muže,...Po měsíci v KLDR byla jako Severokorejci. Myslela jen na jídlo a vodu

Koreanistku Ninu Špitálníkovou jsme oblékli do šatů Karen Millen, šperky ALO...

Stačily jen čtyři týdny v KLDR a studentka koreanistiky Nina Špitálníková se začala chovat jako všichni Severokorejci....

Severokorejské lodě duchů připlouvají k Japonsku, jsou symbolem bídy KLDR

Jeden ze člunů, které v uplynulých týdnech připluly k pobřeží Japonska.

Kritický nedostatek potravin a zahraniční měny přispívá k tomu, že je na pobřeží Japonska vyplavováno stále více silně...

VIDEO: Skladníci obklíčili ujíždějící zloděje vysokozdvižnými vozíky

Skladníci v akci. Zloděje obklíčili vozíky

Zaměstnanci ostravské prodejny stavebnin společnými silami zadrželi trojici zlodějů, která se pokusila vykrást...Další z rubriky

PŘÍMÝ PŘENOS: Tanky začnou tahat trosky trojské lávky z Vltavy

Tanky začnou tahat trosky trojské lávky z Vltavy

Dva hasičské tanky přijely do Prahy na pomoc s vyprošťováním zřícené trojské lávky z Vltavy. Dosud nasazená technika na...

Za jízdu načerno se může zažalovat i nezletilý, potvrdil Ústavní soud

Revizor (ilustrační foto)

Kvůli dluhům z černých jízd městskou hromadnou dopravou lze žalovat i nezletilého, nikoliv jen zákonného zástupce,...

Jediným kandidátem na šéfa komise pro GIBS je komunista Ondráček

Poslanec a lídr KSČM v Královéhradeckém kraji Zdeněk Ondráček.

Poslanec KSČM Zdeněk Ondráček bude jediným kandidátem v tajné volbě předsedy sněmovní komise pro kontrolu činnosti...Najdete na iDNES.cz