Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Prvňáčci bojovali za školy

  19:02aktualizováno  19:02
Velké Opatovice - Zdar, zdar, zdar - dere se z hrdel přibližně dvou set prvňáčků nastoupených v půl deváté na školním hřišti ve Velkých Opatovicích. Tímto pokřikem se z nich pro tento den stávají olympionici a především reprezentanti základních škol v blanenském okrese. Právě totiž byla slavnostně zahájena olympiáda dětí a mládeže pro první třídy.

Není divu, že i hřiště vypadá jako ze škatulky. Lemují je vlaječky, dominantou hřiště je tribuna s praporem města Velkých Opatovic a olympijskými kruhy. Stanoviště rozhodčích chrání velké slunečníky a za chvíli se celý sportovní areál mění v mraveniště.

Jeden z malých sportovců nese hrdě přes rameno lékárničku. Je tak velká, že spodní kraj se při chůzi houpe jen pár centimetrů nad zemí. Další děti se pod dozorem svých učitelek rozcvičují před jednotlivými disciplínami.

Některá družstva přijela dokonce ve stejných dresech, například žáčky ze Žďárné je na dálku rozpoznat podle růžových triček s nápisem jejich školy. "Nejhorší bude ten dlouhý běh. Poběžíme dvě kolečka. Vyběhnu pomalu, budu si držet tak druhé nebo třetí místo a na konci všechny předběhnu, abych byl první. To mi poradil tatínek," opakuje si nahlas svou taktiku Štěpán Ševčík z Benešova.

Markéta Parolková ze stejné školy má zase trochu obavu z hodu kriketovým míčkem. Kromě těchto disciplín děti absolvovaly ještě sprint na padesát metrů a skok do dálky.  Také rozhodčí jsou na malé sportovce přívětiví. "Na startovní místa, nepřešlapovat," velí rozhodčí sprintů. Mrkne na sportovní potěr a s mírným úsměvem dodává: "Nožičky před startovní čáru."

"Podobnou akci, kdy soutěží jen prvňáčci, jsem v tuzemsku ještě nezažil. Je to však dobrá myšlenka," pochvaluje si člen Českého olympijského výboru a zástupce ministerstva školství Václav Müller.

Šestileté děti nemají žádnou jinou možnost poměřit si mezi sebou síly. Všechny sportovní soutěže okresního charakteru jsou totiž určeny dětem od druhé do páté třídy nebo z druhého stupně základních škol. "Přitom nejsou o nic míň bojovní než jejich starší kamarádi. Chtěli jsme, aby ze soutěže také něco měli, proto si odtud odnese každý dárek. Pro nejlepší školu máme pohár, tři nejlepší v každé disciplíně dostávají jak jinak než medaile," dodala ředitelka základní školy ve Velkých Opatovicích Jarmila Smetanová.

Ve Velkých Opatovicích byla olympiáda pro děti z prvních tříd

Ve Velkých Opatovicích byla olympiáda pro děti z prvních tříd

Ve Velkých Opatovicích byla olympiáda pro děti z prvních tříd

Ve Velkých Opatovicích byla olympiáda pro děti z prvních tříd

Autoři:


Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

Policie viní z terorismu bývalého imáma z Prahy. Jeho bratr válčí v Sýrii

Muslimský duchovní vůdce Sámer Shehadeh v sídle Islámské nadace v Praze v roce...

Policie podle zjištění MF DNES obvinila z terorismu první tři Čechy. Jedním z nich je bývalý pražský imám Sámer...

Pod stromy umírá příliš mnoho řidičů. Experti radí kácet a omezit rychlost

Zdemolované auto a strom, do kterého po smyku narazilo.

Zhruba každého šestého mrtvého při autonehodách má na svědomí srážka se stromy. Ta přitom podle dlouhodobých statistik...

Zeman nepřekvapil, jen se potvrzuje jeho pakt s Babišem, řekl Pospíšil

Předseda TOP 09 Jiří Pospíšil, místopředsedkyně Markéta Pekarová Adamová a...

Prohlášení prezidenta Miloše Zemana, že i když neuspěje při volbě prezidenta, jmenuje premiérem znovu Andreje Babiše,...

Odvážné maminky ukazují poporodní bříška
Odvážné maminky ukazují poporodní bříška

Těhotenství je krásné období, během kterého se největší změny odehrávají uvnitř ženského těla. Rostoucí bříško, nově získaná kila, napnutá kůže - i tyhle proměny k němu ale patří.

Najdete na iDNES.cz